Çalışmamak ne zaman nitelikli karar oldu?

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.45

7.58

$

6.82

A- A A+

Çalışmamak ne zaman nitelikli karar oldu?

Bilen söyler,bilmeyen söyler. Avrupa'da şöyle, Amerika'da böyle...Sendikacılık artık gözbağıcılığa döndü. Yuttur da yutturduğun ne olursa olsun! Devlet denetimi gerekiren yerde çalışlanlar, para ve tatil hakkını alamıyor diye o işyerini kapatmak, ne zamandan beri tercih edilir oldu? Acaip tepkilerin, acaip istek ve kararların sergilendiği günlerdeyiz.
Kimse suçu veya hatayı yüklenmeye yanaşmıyor. Kimse bu ülkede daha fazla çalışmak gerektiğine bakmıyor. Kimse üretmenin ve de dışa satmanın gerekli olduğunu savunmuyor.

"Pazar gün tatil istiyorum,benim bu hakkıma herkes saygı göstersin" diye yola çıkanlar acaba, "Benim tek tatil günümde ailemle haftalık ihtiyacım için alış veriş yapmak, o arada da birlikte eğlenmek veya ev dışında birşeyler atıştırmak hakkımdır" diyene aldıran olmayacak mı? Avrupa şöyle, Amerika böyle...Değil kardeşim. Orada dev süper marketler gece geç saatler de dahil, Cumartesi, Pazar günleri çalışıyorlar. Çocuk parkında çocuklar eğleniyorlar. Ailece yemek yeme haklarını kullanıyorlar...Aynı bölgede faaliyet göstermekte olan yığınla benzer süper marketleri de ziyaret fırsatı elde ediyorlar.

Peki orada çalışanın hakkı korunmuyor mu? Hele KKTC'dekilerin AB diye tutturdukları ülkelerde haklar mı çiğneniyor? Yooo. Oralarda bizdeki bazı servisler gibi "Bir gün çalışıp iki gün yan gelip yatılmıyor". Orada" dev gibi süper marketler, çalışma yasalarına uyarak, günü, saati gelene izin vererek gerisini çalıştırıyolar. Vardiya sistemi denilen sistem vardır...Hani bir zamanlar Kıbrıs'ta da olduğu gibi...

Siz liman, havaalanı, gümrük, hastahane, elektrik hızmetleri, sağlık hızmetleri, taşımacılık hızmetleri, polis, yangın, hapishane ve de buna paralel hızmetlerde çalışanların yaz mesaisi deyip yan gelip yattıkları bir ülke daha tanıyor musunuz? Tek mesai deyip nerede ise 24 saat içinde 5 saat çalışmak isteyen bunu hak olarak masaya koyan sendikaya rastlıyor musunuz?

Kıbrıs'ta sömürge döneminden sonra Cumhuriyet döneminde ve de 1963-1974 döneminde, bu hızmetlerde de tam mesai yapılıyordu. Vardiya denilen usul uygulanıyordu. Polis 4 saat nöbet, 4 saat dinlenme ve yine 4 saat nöbet veya devriye yani genel görev yapıyordu. Gardiyanlar da öyle. Limanda rıhtım gardiyanları da öyle...Yazın saat 14.00'de kapat, limana kilit vur diye bir olay yoktu. Hapishanede 24 saat çalış, 48 saat kaybol sırt üstü yat veyua başka işte çalış da yoktu...

Ansızın profesyonel sendikacılık çıktı. Her gelen işten elini eteğini çekip salıyor politikaya. Sonra da kendini seçen üyeye yaranabilmek için olmayacak hakların peşinde koşma başlıyor...Olmadı, kapat daireleri, mesai yarım gün olsun; kapat süper marketleri veya işyerlerini çalışan doya doya dinlensin(?)..."Belça'da" tatil özlemi varmış..İyi ya Belça o tatil gününde başkalarını işe alır, geçici hızmetliyi öder. Öteki de izin kullanır. Bunun yolu budur. Dükkâna kilit vurmak değil.

Etrafta olanlara, bu ülkenin ilk Çalışma Bakanı olarak hayret ediyorum. En zor günlerde çalışmak ve kazanmak, ekonomiyi güçlendirmek isterken, şimdilerde tatili bol, çalışma saati az ortam zorlanıyor. Oysa bunun çaresi basit: DEVLET görevini tam yapmalı. Yani Çalışma Bakanlığı ve ilgili öteki Bakanlıklar işyerlerini denetleyecekler. Ücret, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı uygulaması izlenecek. Çalışana maaşı verilirken, uygulamada asgari ücretten sigorta primi yatıranlar kovuşturulmalıdırlar...İzin hakkına tecavüz edenlere ceza kesilecek...İşyerleri denetlenecek...İş yerlerinden kimin nerede, ne kadar mesafede olacağı, plân yapılarak önceden duyurulacak. İnşaat yapıldıktan, işyeri açıldıktan sonra değil...

Ha bu yapılmasın; işyerleri kapansın...Oh ne âlâ!...Olacak iş mi bu?

Güneşi kaynak olarak enerjide kullanmak için onca yıl yazdık, onca bilim adamı konuştu aldıran olmadı; Almanya eski Başbakanı Schröder'in gelip bize bunu söylemesi mi gerekirdi?

Manavattan şarış şarıl sular denize akıyor. Bizim lâfta Çevreci Bakan denizin suyunu arıtıp kullandıracakmış!...Viski fiyatına...

KKTC'de zemberek yerinden oynadı...Çalışılmayan bir ülke arayanlar var;antika proje peşinde de koşanların sayısı artıyor galiba!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.