Selçuk Veli'yi de kaybettik

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Selçuk Veli'yi de kaybettik

Selçuk Veli, üzerine görev aldığı takdirde, o görevi en titiz şekilde yerine getiren bir ailenin ferdi idi. Onca görevden sonra onu da yitirdik. Dün kardeşinin bulunduğu Lefkoşa mezarlığındaki kabrine konuldu.Yıllarca TMT üyeliği yaptı. Mücadele yıllarında O'nunla Canbulat Radyosunda omuz omuza çalıştık.

O İngilizce servisinin sorumlusu olarak mücadeleye o yönden katkı koyuyordu. Bıkmadan usanmadan haber ve yorum hazırlar, kendisi sunardı. Ne acı ki Mayıs 1964'de kardeşi Ertuğrul Veli, iş yerinden alınıp kaybedildiğinde O, Canbulat Radyosunda ağlayarak bunu haber yapıyordu.

Rahmetli Ertuğrul Veli, Barclays Bankasının müdürlüğüne kadar tırmanan ve sonra da EOKA'cılar tarafından GaziMağusa'nın Maraş semtinde, iş yerinden alınıp Derinya kuyular bölgesinde kurşuna dizilerek Şehit edilen ve öteki Şehitlerimiz gibi o kuyulara atılan değerlerden biri idi.

Yapılan araştırmalar ve verilen ihbarlar sonucunda o kuyulara ulaşıldı ve öteki Şehitlerle kucak kucağa yatan Ertuğrul Veli çıkarıldı ve şanına yaraşır törenle, Lefkoşa Şehitliğinde kabrine kondu.

Oğuz Veli, Yıllarca Kıbrıs Türk Eğitime hızmet verdi. Bıkmadı, usanmadı; KKTC'de tek başına Açık Öğretim Üniversitesini faaliyete geçirdi. Bugün yüzlerce kişi, hem çalıştı, ekmek parası kazandı, hem de bu Üniversiteden yararlandı ve mezun oldu. Oğuz Veli, üzerine aldığı her görevi titiz bir şekilde yerine getiren ailenin temel direğidir.

Dün Lefkoşa mezarlığında namaza durur ve Selçuk Veli için dua ederken, GaziMağusa'da yokluk içinde yarattığımız mücadeleyi, bunun parçası olan Canbulat Radyosunu ve ona omuz verenleri anımsadım. Kemal Pehlivan, yaratıcı yanına hayran kaldığımız Halil Asilkan, Şehit Hüseyin Akil ve de elbette Selçuk Veli. Haberler Merkezinde omuz omuza çalışmalarımız. Radyonun kuruluşu, gelişmesi, halka sunumu, Canbulat Radyosuna emek verenlerin tümü, şerit gibi gözlerimin önünden geçti. Kimler yoktu ki...

Rahmetli Hüseyin Hes'in Rumcadan tercümelerini cankurtaran olarak algılıyor ve hemen üzerine atlıyorduk. Haberler Merkezi ve Canbulat Radyosu bir okuldu. Açık tartışma plâtformuydu. O yıkık, terkedilmiş Venedik kilisesinde rutübete aldırmadan sabahlara kadar yapılan hazırlık bizi büyülüyordu.

Orada Öğretmenlerle, memurlarla, öğrencilerle bir okul yaratmıştık...Bu okulun değerli ve de fedakâr eğitmenlerinden biri de Selçuk Veli idi...Milli Mücadeleye katkı koymak her babayiğidin harcı değildi. Ama o yılmadan,korkmadan hem yazdı, hem okudu, Ruma ve dünyaya meydan okudu...

Değerli dostum Selçuk Veli nur içinde yat; sen bu vatana inkâr edilmez hızmetler yaptın. Seni unutamayız...KKTC, sen ve senin gibi fedakâr insanların omuzlarında yükseldi...
&&&
ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

ABD'de sürmekte olan Başkanlık için Önseçimlerde "Süper Salı" yaşandı. Yazımı yazdığım sırada ulaşan sonuçlara göre, Cumhuriyetci Parti, olayın başında saptadığım gibi Vietnam esiri ve de gazisi 73'lük kurt John McCain'i Kasım seçimlerinde Başkan adayı olarak göstermeye karar verdi.

McCain, çok delegeli Eyaletlerde rakiplerine büyük fark attı ve nerede ise ipi göğüsledi. Süper Salı'da 511 delege kazanan McCain'nin toplam delege sayısı 613 oldu. Onu izleyen Romney Salı günü 176 delege kazandı ama toplam delege sayısı ancak 269 oldu.

Üçüncü sırada ise Huckebee 147 delege alıp toplamda 190'a ulaştı. Aslında bu sonuç başta Başkan Bush olmak üzere birçok Evangelist ve de Cumhuriyetci için kabul edilmezdir. Çünkü John McCain'i tertemiz bir Cumhuriyetci olarak algılamamaktadırlar.

Nerede ise O'nun demokratlardan aday olmasını isteyecek kadar ona güvenmediklerini işin başında da saklamadılar. Hatta birçok iş adamı ve şirket, McCain'e seçim bağışı yapmadı. Iowa yoklamasında nerede ise parasızlıktan seçim gezisi yapmayı başaramayan McCain'in yarıştan çekileceği konuşuluyordu.

Aşırcıların adayı, oyuna son anda dahil olan ama başaramayan Rudy Guiliani idi. NewHampshire Eyaleti, her zaman olduğu gibi Cumhuriyetcilerden McCain'e Demokratlardan da Hillary Clinton'a tam destek çıkarak onları öne itti. Yarış bu sayede tırmandı.

California seçimini alan ve süper Salı'nın başarılı başkan adayı olan McCain'e artık yağmur gibi yardım yağmaktadır. Cumhuriyetcilerde Ağustos Kurultayında Başkanlık için 1191 delege oyuna gereksinim vardır.

Irak'tan çekilmemeyi savunan McCain kimdir? Tutumu nedir? Öngördüğü uygulamaları nelerdir? Gerçekten Türkiye dostu mu? Bunu ileriki yazılarımda aktaracağım.

Demokratlarda kavga sürüyor. Ülke genelinde seçmenlerle yapılan anketlerde Hillary Clinton'un sadece adaylığı değil ülkede esen havaya bakarak, Başkanlık seçimini de kazanacağı ileri sürülmektedir. Ne var ki şimdi önseçimdeyiz ve ağırlıklı olarak Demokratlar oy kullanmaktadırlar.

Burada siyah seçmenler, ağırlıklı olarak ülke genelinden de fazladır. İlkin tereddüt eden siyah demokratlar daha sonra Barack Hüseyin Obama'ya yüklendiler. Eyaletler üzerinde görülen sonuçlar bunu ortaya koymaktadır.

Süper Salı'da NewYork, Arkansas, Oklahoma,Tenessee ve California gibi önemli yerlerde seçim kazanan Hillary Clinton 582 delege kazanarak toplam delege sayısını 845'e yükseltti. Barack Obamaya fark attı. Obama da da siyahi oyların fazla olduğu Missouri, İlliniois gibi eytaketlerde öne fırladı.

Süper Salı'da 562 delege kazandı ve toplam delege sayısı 765 oldu. Demokratlarda Ağutos ayındaki Kurultayda, Başkanlık için 2025 delege oyuna gereksinim vardır.

Mart,Nisan ve Haziran'da da Teksas, Orlando,Ohio gibi eyaletlerde seçim sürecektir. Şimdi 12 Şubat'ta Washington önseçimi vardır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.