Şu Costas Carras yine sahne aldı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Şu Costas Carras yine sahne aldı

Tanıdık isim nerede olsa ayna gibi farkedilir. Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlama korosunun ele başısı ve Kıbrıs'la ilgili Yunan lobisinin başını çeken kişi, Yunanlı armatör Costas Carras'tır. "Kıbrıs için çapraz oylama önerisi", her zaman Kıbrıs Türküne karşı kullandığı görünür bir silâhtır. Biz görüyoruz ama AB veya BM bunu insancıl,eşitlik, uygarlık açısından yaklaşarak, Rumun Türkü seçim yoluyla boğmasına olanak tanımaktadır. Nitekim 1990'lı yıllarda ortaya atılan bu görüş 2004 yılşında "Anan Plânında" elimizde patladı. Carras'ın bu görüşü yeni değildir.

"Kıbrıs'ın Dostları" yutturmacası, Carras'ın marifetidir. Yunanlı Armatör Costas Carras, iki iş yapmakla yükümlü idi. 1.1980'li yıllarda KKTC'de yıldızı parlayan ve KKTC'ye mali ve ekonomik katkı koyan Asil Nadir'in peşine düşerek yıpratmak ve olanak varsa yok etmek. 2. İkincisi de Kıbrıs Yunan davası için lobi oluşturmak. Her ikisini de başarıyla yaptı.Ne Türkiye, ne de KKTC kanadı, oyunu izlemedi. Carras da istediği gibi at oynattı. Zaman içinde de Kıbrıs Türkü arasında uygun kişilerle köprü kurdu, omuz verdi ve sonuç aldı. Çoğunu Lonbdra'da ağırladı.

"Kıbrıs'ın Dostları" tarafsız görünüm altında tartışma plâtformu gibi sunuldu . Londra'da 1980'li yıllarda yapılan bir toplantıya Türk ve Rum Parti yetkilileri davet edildiler. Ben de gittim. Orada ilk kez Costas Carras elimize tezini tutuşturmuştu. Dönüşte ilgilileri yazılı olarak uyardım ve Carras'ın tezini verdim. İleride başımızı ağrıtacağı belli idi. Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Türk ve Rum Başkanlar, dönüşümlü olarak görev yapacaklar ama bir Rum veya Türk, Cumhurbaşkanı veya yardımcısı olmak için karşı Toplumdan en az % 25 kabul oyu alacaktı...Yani Kıbrıs Türk Halkının seçme hakkı da bu yolla elimizden alınacaktı. Bunu, geliştirilmiş şekliyle Annan Plânında bulduk. Şimdi de ortada boy gösteren Carras, aynı f ormül üzerine bina yapmaya başladı.

AB Haber, Costas Carras'a ait bir inceleme yazısı yayınladı. Başlığı da ünlü çapraz oylama dümeni. Yazının ilginç bölümlerini aktarıyorum. Sonra tartışırız:

"Kıbrıs'ta 60 yıldır oynanan 'kim suçlu' oyunu ihtilafı çözmek yönünde yarar sağlamıyor. Yaratıcı çözüme ihtiyaç duyan adada, siyasiler sadece 'kendi' toplumlarına seslendiği sürece demokrasi bölücü eğilimleri ateşleyecek. 'çapraz oylama' sistemi, bunu önleyerek iki tarafı yakınlaştırabilir 'Kim suçlu?'diye bakınıp durmak aptalca bir oyun. Kıbrıs'ta 60 yıllık bir ihtilafın ardından, seyircilerin tahammülü kalmadı artık.

Bu Akdeniz adasında istikrarsızlık nedeniyle suçlanacak siyasetçi sıkıntısı hiçbir zaman çekilmedi: Kıbrıs'ı 1878'de devralan ve 1931'den 1960'taki bağımsızlığa kadar merkezi temsil kurumlarını inkâr eden Britanya sömürge yönetimi; 1958 ve 1963-64 döneminde toplumlar arası liderler; Yunan cuntasının darbesi ve Türkiye'nin adayı 1974'te bölmesi; Kıbrıslı Rumların tartışmalı Annan planını 2004'te, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'ye girmesinden hemen önce reddetmesi..."

.....................................

1.Carras'ın bir numaralı oyunu: "Londra merkezli 'Kıbrıs'ın Dostları' grubunda Kıbrıslı Rumlar ve Türkler arasında yapılan toplantılarda uzun süre önce bulunmuş çözüme göre, iki toplumlu bir devlette kalıcı olabilecek bir demokrasinin sağlanabilmesi için, bir toplumdaki siyasiler öbür toplumun oylarını da cezbetmek zorunda bırakılmalı. Bu nasıl olacak? Ayrı toplum listeleriyle ve öbür toplumun temsilcilerinin seçilmesinde her bir toplumun eşit yüzdeli katılımıyla: Bu durumda, 'çapraz oylama' bir anda öbür toplumdakilerin de oylarının hesaba katılması anlamına geliyor!"
(Carras kendisinin yıllarca önce ortaya attığını nerede ise İncilin emri hâlinde sunuyor...Yani elimizde kalan en güçlü silâh, Kıbrıs Türk Halkı olarak ayrı seçme ve seçilme hakkı, Carras tarafından peşinen ortadan kaldırılmaktadır. Bunu Annan Plânında gördük. Şimdi yeniden oyunun ilk perdesini açıyor.)

2. Carras'ın iki numaralı oyunu: "Bazı ülkelerin gerçek anlamda bağımsız olabilmesi için, savunmasını ulusal değil bölgesel düzeyde güvenceye alması gerekiyor. Kıbrıs (Rum)Cumhuriyeti 2004'te AB'ye katılmakla kalmayıp, birliğin dünyanın en tehlikeli bölgesindeki 'gözcü kulesi' halini de aldı. Bu açıdan, AB komutasında olacak ancak bir Türk birliği de içerecek bir bölgesel kuvvet, tüm Kıbrıslıların güvenliği için en etkili ve en tarafsız taahhüt olur."
(Buna yorum yazmaya bile gerek yok.Kafasının arkasında yatan açıkça belli.Yeter ki KKTC ortadan kalksın ve de Türk Ordusu yabancı askeri güç haline dönüştürülsün..)

3. Carras'ın üç numaralı oyunu: "Bağımsızlık dönemindeki oran yüzde 82 Rum, yüzde 18 Türk şeklindeydi. 1974'ten beri Ankara Anadolu'dan yerleşimi öylesine teşvik etti ki, şu an 'Kıbrıs Türkü' dediklerimizin içinde aslen Kıbrıs Türkü olanlar azınlıkta kalmış olabilir. Bunun 4. Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gibi geçerli bir iddiaysa, yerleşimcilerin Kıbrıs'ta doğup büyümüş çocuklarının insan hakları talepleriyle karşı karşıya geliyor. Her yerde olduğu gibi burada da, geleneksel demografik oranlara saygıyla (eski nüfuslara haksızlık yapılmaması için), Kıbrıs'tan başka vatan tanımamış kişilere saygı arasında denge kurmak için yeni yaklaşımlar gerekiyor. "
(Bu öneride de pislik ve rezillik akmaktadır).

4. Carras'ın dört numaralı oyunu: "Kıbrıslı Türklerin 1983'teki, uluslararası toplum tarafından kınanan tek taraflı bağımsızlık bildirgesi ve Britanya'nın 2007 sonbaharından beri sürdürdüğü, Kıbrıs Türk yönetiminin siyasi statüsünü Kıbrıs (Rum)Cumhuriyeti nezdinde yükseltmeye, Türkiye nezdindeyse düşürmeye yönelik çabaları. Oysa bu durumda gerekenin tam aksini yapıyorlar. Bir federasyon ne kadar gevşek olursa, yasallığı vurgulama ihtiyacı o kadar artar. Bunun için de, Ankara'nın askeri işgalinin(!) BM tüzüğüne aykırı olduğunun ve AB üyeliği hedefini baltaladığının altını çizmek gerek."

Bay Carras,44 yıllık Rum ve Yunan işgâlini görmezden geliyor. Türkün hakkını teslime yanaşmıyor. Aksine olayı bir Türk işgâli olarak sunarak dünyayı aldatmaya devam etmek istiyor...Ne de olsa görevi Kıbrısı Yunan yapmak..Buna yanıtımız açık: Hade ordan Bay Armatör...Bizi kör ve aptal mı sandın? Başka kapıya...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.