Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nde karmaşa

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

A- A A+

Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nde karmaşa

Kıbrıs'lı Rumların ''Taksime hayır'' dediği ile seçimi kaybeden Thasos Papadopulos niteleniyorsa, geriye kalan iki adayın da ''Enosisi reddettiklerine'' kanıt gerekir. Oysa Rum Meclisindeki ''Enosis kararı DISI, DIKO, AKEL ve EDEK'' partilerinin oyları ile orada durmaktadır. Ne eski başkan Kleridis'in Partisi DISI'nın adayı Kasulidis, ne de AKEL adayı Hristofyas, bu kararın kaldırılması için hiçbir dönemde girişim yapmadılar. Seçim esnasında da böyle açıklamalarına rastlamadık.

Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ndeki Başkanlık seçimlerinin sonuçları karşısında böyle bir giriş yapmak istedim. Çünkü kendisini hâlâ Girne milletvekili olarak sunan AKEL'in adayı Hristofyas veya her zaman ''Enosis'' isteyen DISI'nın adayı Kasulidis, kalkıp da ''Enosis karşıtı' olduklarını da söylemediler. Ancak güney Kıbrıs'ta Pazar akşamı erken saatlerde Papadopulos döneminin kapandığı kesinleşti. Eski Eoka tetikcisi ve de 1963 yılında Lefkoşa-Küçük Kaymaklı baskınını Samson'la yapan Papadopulos için yas dökülmesi için bir neden yoktur.

DISI adayı Kasulidis'in aldığı oy oranı %33.50 oldu. Bunun sağ oylar olduğu bilinmektedir. AKEL'in adayı Hristofyas, %33.50 oy oranı ile ikinci oldu. Bundan önceki seçimlerde sağ oylar bölünmekte idi. Ancak o boşluğu AKEL dolduruyordu. Yoksa Papadopulos'un hiç bir zaman kazanacak kadar oyu olmadı. Bu kez, hem AKEL, hem de DISI içindeki bazı seçmenler, Papadopulos'a oy vermediler. DIKO'nun seçmeni Parti kararına uydu. Papadopulos %31.78 ile ikinci hafta seçim hakkını yitirdi. Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nde ilk kez bir Başkan ikinci tura kalmadan seçim kaybetmektedir. Kleridis, Vasiliu karşısında ikinci turda ve de son sandıkta ortaya çıkan küçük farkla kaybetmişti.

Bu hafta ne olabilir? Bunu söylemek için henüz erkendir. Ancak taraflar kemikleşmiş durumdadır. AKEL bana göre son barutunu attı.Şimdi EDEK'ten gelmesi olası oylara bakmaktadır. Ülke çapında EDEK oylarının tümü AKEL'e gitmesi beklenmemelidir. Çünkü Papadopulos, ağırlıklı olarak Baf oyları ile desteklendi. Burada sağ görüşlü olanların doğal olarak AKEL yerine DISI adayını tercih etmeleri düşünülebilir. Ancak yine de ülke çapında EDEK oylarından önemli miktarda oy AKEL'e kayacaktır.

Papadopulos'un Partisi DIKO oyları ne olur? Papadopulos'un kendisi sağcı olduğuna göre, ilk kez AKEL ile yarıştıklarına da bakarak doğal olarak bu oyların DISI adayına kayacağı kabul edilebilir. Zaten bu haftanın sonucunu sağ oyla belirleyecektir. EDEK'in oy toplamı bu seçimi sonuca dayamaz. Yine de DIKO karar verip, AKEL'i desteklerse sonuç ilkten belli olur. Bu olur mu? Olmaz olmaz demeyiniz; Rum seçimlerinde herşey olur...

Papadopulos, kimdir, ne yapmıştır? Bu bilinmektedir. EOKA tetikcisi, Akridas Plânı Komutanlarından ve de Annan Plânına red oyu çıkartan bir Rum Lider idi. Her zaman Yunanistan'la birlikte hareket etti. Bu çizgiden asla çıkmadı. Her politika, her oyun birlikte plânlandı ve uygulandı. DISI güç kazanınca Atina at değiştirdi.

Şimdi bazılaırna göre ''Red cephesi'' ortadan kalkttı. Bu duurmda Türklerle anlaşma dönemi başlıyormuş...Kiminle? Kasulidis kazanırsa tek başına mı hareket edecek? Yokda DISI kararlarına bağlı mı kalacaktır? Bugüne kadar Milli Yunan politikası güden sağcı bir parti olan DISI'den ayrı politika izleme olanağı var mıdır? Bunların yanıtı bellidir. Rum Meclisindeki ''enosis'' kararını çıkaranlar ağırlıklı olarak DISI saflarındadırlar. Barışçı, orta yolcu hava estirseler de sonuçta Atina'nın politikasını uygulamaktadırlar.

Hristoftyas'a gelince; ikinci olasılık gerçekleşti ve AKEL koltuğu kaptı diyelim. Geçen hafta Putin ile telefon görüşmesini politik koz olarak kullanan Hristofyas, o koltukta dünya'da yeri belli olan ve Kıbrıs 'ta, hedefi belli olan Yunanistan'dan ayrı uygulamaya gidebilr mi? Sık sık ABD'de tarafından da kullanılmakta olan İngiliz Üsleri orada dururken, AKEL, bunların tasfiyesini, adanın askersizleştirilmesini, Yunan Ordusunun da ada dışına çıkmasını savunup sağlayabilir mi? Ve de bunca zaman iktidarda olan AKEL, yapmadığını yaparak,Türklerle eşit-ortak bir federal yapı oluşturmaya yanaşabilir mi? Bunun koşulları Kıbrıs Türkünü ve Türkiye'yi tatmin eder mi? Geçmişi arızalı bir AKEL Rum Meclisindeki ''enosis'' kararını kaldırır mı? ABD ve İngiltere, Yunanistan'ın kolunda iken Rusya'yı Kıbrıs'a taşıyabilir, etkinleştirebilir mi?

Sorulacak soru çok, gidilecek yol uzundur. Kimse davul ve zurna ile Kıbrıs Türkünün ve de Türkiye'nin haklarının teslim edileceğini ve de ''Meğalo İdea'' politikasının rafa kalkacağını beklemesin. Çünkü Türk Ordusunun bu adada bulunması, Garanti antlaşmalarının geçerliği, Türkün eşitlik ve ortaklığı ihmâl edilecek hususlar değildir.

Ortada Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ndekli bir seçim vardır. Uzakta Balkanlarda ise aynı günde ''Bağımsızlığını'' ilân eden bir Kosova söz konusudur. Hem de aynen, KKTC gibi davranarak...Dış dünyanın KKTC'ye yaptığı suçlama da ortadan kalkttı. Buna göre KKTC ve Türkiye, bu adada kalıcı ve de gerçek barışı sağlayacak olan formülün iki devletli olduşunu kabul ederek girişim başlatmalıdır. Sonuçta AB içinde buluşmak fomrülse o da Türkiye ile birlikte ele alınabilir.

Yarın Kosova ve Kıbrıs konusunu bir arada işlemek istiyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.