AKEL-DIKO-EDEK Mihveri

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.65

$

6.75

A- A A+

AKEL-DIKO-EDEK Mihveri

Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nde ikinci hafta seçimi sonuçlandı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas yeni Rum Lideri oldu. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında ülkelerin cepheleşmeleri gibi ''AKEL-DIKO-EDEK mihveri'' oluşturuldu. Papadopulos da geçmişte kendisine tam destek veren AKEL adayını destekledi. Kendine destek vermeyen Atina'yı, DISI adayı Kaşulidis'i desteklemeyerek aklınca cezalandırdı. AB'nin bir kesiminin desteğini de alan Kaşulidis'e arka çıkmadı.

Hristofyas %53.36 ve Kaşulidis %46.64 oranında oy aldı. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ndeki bu seçim aslında KKTC'yi zerre kadar ilgilendirmez.Çünkü olumlu sonuç vermeyeceği başından bellidir. Ancak oy tahlili bizi bazı sonuçlara taşıyabilir. Çünkü bize yönelecek her tehlikeyi önceden koklamamız gerek. EOKA'nın eski tüfeği Papadopulos'un yığınla ödün alarak torbayla oy desteği yapmış olması boşuna değildir. Yakında takke düşer, onun altındaki anlaşma etrafa saçılır. Buna EDEK'ten gelen desteğin de ana kaynağı eklenecektir.

Bana göre EDEK %90 oranında AKEL'e oy verdi. Baf oylarının yüksek çıkmasının nedeni budur. DIKO, Papadopulos'un anlaşmasına genelde uydu. Ancak yüzde yüz oyların AKEL'e kaymadığı anlaşılıyor. AKEL bir hafta önce tüm oylarını sandığa taşıdı. Ülke genelinde %10 -%12 oranındaki oy da EDEK'ten geldi. Bunun üstünü DIKO oyları tamamladı. Ülke genelinde bu % 11-12 olarak algılanabilir. Geriye kalan DIKO oylarının DISI adayı, Atina destekli Kaşulidis'e gittiği anlaşılmaktadır. Yani DIKO, Genel Merkezde yapılan oylamada olduğu gibi ikiye ayrıldı.

ABD'de son dönem görev yapan Başkanlara ''Topal ördek'' tanımı yakıştırılır. Çünkü süresi bitmek üzere olduğundan etkin karar alamaz. Şimdi daha geniş anlamda örnek Kıbrıs'ta oluştu. Bana göre çok atıp tutan Dimitris Hristofyas, tam anlamıyla bir topal ördek. Papadopulos'un koltuğu Hristofyas'a, kendi koltuğu ise Papadopulos'un Partisine gidiyor. Hükümette de önemli Bakanlıklar, DIKO'ya, belki de EDEK'e verilecektir. Yani Hristofyas bağımsız karar verecek durumda değildir.

Üstüne üstlük hem içerde, hem de karşıda Atina vardır. DIKO yanlılarının Atina'ya karşı çıkmasını beklemek de safdillik olur.

Politik ayrıntıya gelelim. ''Mihver Partilerinin'' ortak paydaları sadece ''Enosis'' konusunda vardır. Rum Meclisinde varolan karar, bu Partilerin de oylarıyla desteklenmişti.Buna DISI de eklenmişti. Şimdi bu Partiler o ''Enosis'' kararını kaldıracaklar mı? Ve de güçleri yeter mi? Yeni bir Yorgacis akibetini göze alamazlar.

Komünist yapının bayrak olduğu günlerde ''Üslerin kaldırılması'' politikası vardı. Şimdi İngiliz Üslerini kaldırmak için ortak karara varacaklar mı? Ben ihtimâl vermiyorum. Mihver Partileri ortak davranış kararı bile alamazlar.

Papadopulos bu torbanın içinde olduğuna ve de Kıbrıs konusunda veto yetkisi sağladığına göre, Mihver Partileri, KKTC veya Kıbrıs Türk Toplumu(!) ile ortaklık davranışı için hangi kararı alabilecekler? İster iki kurucu devlet, ister iki eyalet, ne derlerse desinler, bu üç Parti bunların ortaklık kararını alabilecek mi? Alamayacaklar. Öyle olsa Papadopulos ile Hristofyas, Annan Plânını reddettirmezdi.
Unutulmasın ki EDEK, Lissaridis'in kuralları ile ayaktadır. Onu ayakta tutan da Türklere olan kinidir. ''Türk Ordusu çıkarsa Kıbrıs sorunu biter'' diyen bir kafa yapısı ile bugünlere gelenler, şimdi ters yüz politika izlemezler. Hele EDEK'i, DIKO tamamlarsa...Papadopulos iktidardan düşmedi;koltuktan düştü.

Hristofyas geldi ama topal ördek olarak geldi.Tamtamlar havada kaldı. Lâf ola bir Komünist de olsa, Anglo-Saksonlara yumruk vuramaycağı da ayrı bir konu...Ya Rusya yakınlaşması ne olacak derseniz, iş arap saçına dönüşür. Bence Hristofyas
kimseyi memnun edemeyecektir.

KKTC Cumhurbaşkanının etrafındaki fikir babaları sayesinde, KKTC'ye geçerek görüşme veya M.A.Talat'ı ziyaret yerine, Lokmacı barikatının ortasında buluşma oyunu, önümüzde tezgâhlandığı için bu ayak oyunlarının sık sık düzenleneceğine inanıyorum. Ama sonuçsuz ...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.