Lokmacı kapısı, ''Kıbrıs düğümü'' değil

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.45

7.58

$

6.82

A- A A+

Lokmacı kapısı, ''Kıbrıs düğümü'' değil

Kıbrıs Türk Halkından gizli-saklı hazırlanan, ''Annan Plânının referanduma sunulması'' döneminde de aynı olmuştu. Davul-zurna çalarak, Rumun isteyip istemediğine bakmayarak o plâna kafa sallandığı anda, dünyaya açılmanın mümkün olacağı, yeni ve de 'bakir' olarak oluşturulacak Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nde eşit ve ortak olarak yerimizi alacaktık. Gazetelerde reklâm bazında yazılar yayınlatıldı, halkı aldatmak için filmler çekildi ve televizyonlardan gösterildi. Televizyona çıkan bazı cambazlar ellerinde İngiltere'de yayınlanan ''Emlâk dergilerinin'' lüks konut resimlerini sallayarak ''Morfuluklara''(Güzelyurt demek istiyorlardı) havuzlu Villalar pazarlıyorlardı...Oyu ver, Villayı kap keyfine bak...

Şimdi de Lefkoşa'da simge hâline sokulan ''Lokmacı(Lidra) barikatının'' kaldırılması ve Kuzey-Güney Lefkoşa'nın bir kapıya daha kavuşması öteki sorunlarla harman yapılarak ''Berlin Duvarı'' benzetmeleri ile halkı yeniden aldatmaya kalkıldı. Lokmacı açılacak, bu aralıktan cennete seyahat başlayacak!...Yalanın bini bir para...Oysa Lokmacı da açılan kapılardan biri olacaktır.

Bu tabloya Annan Plânı zamanında Rumlarla kahkahalarla gülmüşlerdi. Sanıyorum şimdi de ''Bu Türkler akıllanmazlar'' diyorlar. Hele hele Dimitri Hristofyas'ı bilmeyenler için ''AKEL-CTP ele ele'' sloganı kolay yol olmaktadır. Ben, öteki Türk Parti Liderleri ile bulunduğumuz Çek Başkenti Prag'da, O'nu ve öteki Rum Liderlerini yakından tanıma fırsatını buldum. Buna Papadopulos, Kleridis de dahildir. Hristofyas, onca tescilli Komünist içinden, Papayuannu'nun koltuğuna kurulmasını bilecek kadar kurnaz, Sovyetler Birliği zamanında Kıbrıs'ta tek Komünist Partisi olduğunu Moskova'ya bile kabul ettirecek kadar akıllıdır.Söyledikleri ile yaptıklarının aynı olduğuna bin tanık gerekir.

KKTC kanadında tanıdık bir şamata vardır. Bu Halkı yeniden aldatmaya dönük görünmektedir. Ancak bu kez dümende CTP vardır ve sonuçta Ulusal davanın zarar göreceği kadar, CTP de bu zarardan payını alacak, inanılırlığı darbe yiyecektir.Niçin?

Bu yanıtı Hristofyas'ın açıklamaları ile anlatayım. Hristofyas seçimi kazandığı anda maddeler hâline soktuğum şu açılamayı yapmıştı:''Bizim vizyonumuz açık ve nettir.:

1.Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek;
2.Kıbrıs'ı Türk işgâlinden ve bunun sonuçlarından kurtarmak;
3.Mal varlıklarının geri verilmesini sağlamak;
4.Rum göçmenlerin geri dönme hakları ve işgâl ordusunun ve yerşeliklerin adadan ayrılmasını sağlamak;
5.Tüm insan haklarını uygulamak;
6.Çözüm : BM kararlarını,Üst düzey antlaşmalarını, AB hukuk temelinde, adil bir çözüm sağlamak.

O günden sonra Hristofyas'ın konumunda değişiklik oldu mu? Geriye doğru evet; ama eksikleri tamamlamak konusunda hayır. CNN ile yaptığı görüşmede söyledikleri son noktadır. Oraya da bakalım:

1.Bakir doğumu reddetmekte, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devam edeceğini ancak toplumsal tabanda federal bir yapıya dönüştürüleceğini ileri sürmektedir.
2.Federal yapı nüfus oranında temsiliyete dayanacaktır. Bu da Türk Halkının haklarını biçmek demektir.(Yani iki Kurucu devlet söz konus değil,bunların eşitliği ortada hiç yok.Rumun egemen olduğu 'Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'' sürecek)
3.Hristofyas'a göre ''İzolâsyon(Ambargo), 'Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları üzerinde Türkiye'nin ordularının bulunuyor'' olmasıdır.(Bu Hrstofyas'ın ne kadar tilki olduğunu göstermiyor mu?)
4.Ancak tilki işinin devamını getiriyor: ''Kıbrıslı Türkler, ürünlerini Kıbrıs Cumhuriyeti limanları ve havaalanları üzerinden istedikleri ülkelere ihrac edebilirler. Biz Kıbrıslı Türkleri izolasyonda tutmuyoruz'' (Yani Türk Ordusu ve Türkiye bize ambargo uyguluyor da biz bunu anlamadık!!!Onun için tilki...Hatta Papadopulos'dan da öte...)


İşte Hristofyas budur. Papadopulos'un ve de ondan önceki Liderlerin uyguladıkları Yunan kurallarını ısıtıp önümüze koymaktadır. Bunu ortaya Hristofyas koyduğu için bu KKTC'deki bazı yoldaşları için ballı börek olmaktadır...Ne de olsa Çağlayan Parkına ''Ankara Çağlayan Parkı' denmesine bile tavır koyup edepsizlik yapanlar vardır. Hatta dağdaki Türk Bayrağını Rumun adına oradan kaldırmak isteyen de...

Büyük bir tezgâh karşısındayız.Bu kez masaya oturmadan lâdes olasılığı belirdi...Komisdyon oluşturmaya ne gerek var?!Ama bize söylenmeyen,halka açıklanmayan başka anlaşmalar varsa o başka...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.