Büyükanıt'tan ders

Yayın Tarihi: 30/03/08 00:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Büyükanıt'tan ders: "Çözüm iki devlete ve mutlaka egemenliğe dayanacak"

Cuma sabahı Dışbasın Birliği'nde yapılan dar toplantıda bir metrelik mesafeden O'na bakarak içimden, "2000'li yılların başında Türk Ordusunun başında Büyükanıt Paşa olsaydı, Kıbrıs'ın içi karıştırılamaz, içi boşaltılamaz, dayatma plânlar gelemez ve Kıbrıs'ta kayalar yerinden oynatılamaz,Kıbrıs Türkünün eli tutulup intihar için kendi kendine oy vermesi sağlanamaz; Türkün Ulusal davası arkadan hançerlenmezdi" dedim...

Her zaman Türk Silâhlı Kuvvetleri'nin başında bir Orgeneral, her zaman bir Komutan bulunur; ama her zaman Büyükanıt'lar gelmez...O'nu bağrımıza bastık;O,tam anında, Komutanları ile birlikte bize güç ve güvence verdi. Yolun açık olsun Paşam...

&&&

Komutan, kapalı veya açık toplantılarda söylemek istediğini,söyledi. Diplomatlar veya politikaıclar gibi saklamadı.O sözleirn arkaısnda olduğunu bilerek ileri sürdü. Bu sözler uzun süre tartışılacaktır.Ama açık söylemeliyim; Ulusal davaya bağlı güçlerin buna gereksinimi vardı. İşte Büyükanıt Paşa yalın kılıç ortaya çıktı ve birçok politikacının söylemesi gerekeni çelinmeden söyledi. O hâlde önümüze barikat koyan politikacıları ve dış güçleri göz önümde tutarak, atmamız gereken adımı tereddütsüz atmamız gerekmektedir. Bugün aynı görüş, düşünce ve inançta olanların buna bakarak hizaya gelmeleri gerekmektedir. Siyasal Partilerde biraraya gelmeyi hatalı bulanların daha geniş cephede buluşmaları, yurt içi ve yurt dışı güçlerle birleşmeleri kaçınılmazdır. Bunun adı da "MİLLİ KONGRE'dir"...Yarın değil bugün...

&&&

Büyükanıt Paşanın söylediklerini maddeler hâlinde sıralayalım:
1."Ziyaretimden rahatsız olmalarından mutluluk duydum".
(Bir sır vereyim;Komutanla Dışbasın binasında yaptığımız kısıtlı katılımlı görüşmede aynı sözleri yineledi ve şunu ekledi: "Ziyaretimden rahatsızlık duymamış olsalardı kendimden kuşku duyardım". Anlayana...)

2."1974 başlangıç değil,mezalimin sona erdirilmesidir".

3."Olayların hiçbirini Türkler başlatmadı".

4."Devleti yıktılar.Bu devleti yıkan Türkiye değildir. Darbeden onra Makarios'un, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşma var. Herkese okuması için tavsiye ederim. Orada ibret alınacak dersler vardır. Adadaki Anayasal düzen yıkılmış, gayri meşru bir askeri yönetim kurulmuştur".

5."1878'de Osmanlı adayı İngiltere'ye kiralarken,Türk ve Rumların birlikte yaşadıkları 342 karma köy vardı. Bu, 1931'de 252'ye,1960'da 114'e,1970'de 48'e düştü.Türkler 1963-1974 arasında %3 topraklarda yaşamak zorunda bırakıldılar. 1894 ve 1895 yıllarında Rumlar, Türklere hücum etmişlerdi. 1904 yılında katliam sürdüğü için Osmanlı İmparatorluğu İngiltere'ye ihtar etmiş ve halkın katliamı durdurulamazsa, müdahale edeceğini bildirerek Baf limanına "Nimet" isimli Türk zırhlısını göndermiştir".

6. "1960 Kıbrıs Cumhuriyeti de çatışmaları önleyemedi.".

7."Devleti yıktılar Türkiye de doğal olarak yasal haklarını kullandı".

9. "Geçmişi bilelim diye söylüyorum...Lokmacı, 1958'lerde ortaya çıktı ve 1963'de kesinleşti...Bugün açılması çözüm veya parçası değildir.".

10."Geçmişi bilmeyen toplumlar, kimlik erozyonuna uğrar. Bu çok önemli ve dünyanın her yerinde evrensel bir yaklaşımdır.Geçmişini bilmezseniz, kimlik erozyonuna uğrarsınız. Ben kimim diye sormaya başlarsınız. KKTC şu anda egemen bir devlettir ve egemen bir vatanda yaşamak, bu vatan KKTC tanınsa da böyledir, tanınmasa da böyledir."

İşte Komutan tarafından anlaşma konusunda konan nokta:

"Anlaşma KKTC'nin egemenliğine dayanmalıdır. Amaç ve arzumuz, KKTC'nin güvenli, müreffeh ve izolasyonlardan kurtulmuş, çağdaş bir devlet olarak yaşamasıdır."

Ve de bize verilen en güzel müjde: "Bir anlaşma olsa da, Türk askeri çekilmeyecektir"...

Büyükanıt Paşamızın verdiği mesajlar bize yeter. Bırakınız gerisi birşeylerle uğraşsın ama Kıbrıs Türk Halkı, kendi kendine saygılı olmalı ve davayı yeniden omuzlamalıdır. Herkes artık kendine bahane icat etmesin. Teslimiyetci politikalar karşısında kimsede susma hakkı yoktur ve olamaz. Haydi KIBRIS TÜRKÜ...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.