Ankara'da Dışişleri Bakanı hata içindedir

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

A- A A+

Ankara'da Dışişleri Bakanı hata içindedir

Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan,Kıbrıs konusunu, AB ile ilişkilere bakarak telâş içinde değerlendirmektedir. Kıbrıs sorununun çözümünde, BM parametrelerinin esas alınacağını işaret eden Bakan Babacan, hem AB'nin tarafsız rol üstelenemeyeceğini söylüyor, hem de AB kararlarına kendi kendini tutsak ediyor. Bu da AKP Hükümetinin Kıbrıs konusunda ''Savunmada'' kalmayı yeğlediğini göstermektedir. Kıbrıs'ta tercihin siyasi eşitliğe dayalı ortaklık devleti olduğunu söyleyerek, ciddi bir saptama yapan Bakan, daha sonra ödüncü davranarak elindeki kozu masaya yığıp terketmektedir.

Dışişleri Babacan onca gelişme olurken ortalarda görünmedi. Açıklama yapmadı. Türk Hükümeti konuya taraf olmadı. Uzaktan seyretti. Ne var ki ansızın AB'yi göz önünde tutarak açılım yaptı ve Türk limanlarının açılışını, Rum ve Yunanlının KKTC'ye uyguladığı ambargolara bağladı. ''Kaldırın biz de kaldıralım'' formülünü işletti. Yani insanlık dışı ve de insafsız ambargoların kaldırılmasını bile, bedel ödeyerek sağlamaya kalkttı. Oysa 21 Aralık 1963'e kadar geri giden ambargoların tek yanlı olara kaldırılmasını istemek, Kıbrıs Türkünün ve Türk Hükümetlerinin hakkıdır. Hele Kıbrıs Türkü için bu vazgeçilmez bir haktır.

Babacan'ın cömert davranması ve Türk Limanlarını Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ne açmaya kalkması, AKP Hükümeitnin Kıbrıs politikasının ne kadar tutarsız olduğunu göstermektedir. O zaman AKP Hükümetine ''Niye bu limanları kapattınız?'' diye sormak gerekmez mi? Bunun nedeni Rum ve Yunanlının Kıbrıs Cumhuriyeti'ni silâhla işgâli ve ''Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ne'' çevirmesi değil mi? Bunun nedeni AB'ye haksız olarak üye olarak alınmak değil mi? Sen tek yanlı olarak 1960 rejimini silâhlı darbe ile ortadan kaldır; eşit ve ortak olan Kıbrıs Türkünü devlet çarkından at; kıyım yap, mallarına el koy ve de Türk Halkını tam 11 yıl toprakların %3'ünde yaşamaya mahkûm et. Haksız olarak AB'ye üye yapıldığına bakmaksızın AB içindeki dengelere dayalı olarak Türkiye'den ödün iste...

Niçin? Amaç sadece limanların açılması ve ticaret midir? Hayır. Amaç Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ni, AB üyesi olarak Türkiye'ye tanıtmaktır. Bu yolla Türkiye Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ni tanıyacak, her türlü ilişkşiye girecek ve de KKTC'yi mutlak surette dışlamak durumunda kalacaktır...

Bence gündemimiz bu olmalıdır. Ne Çağlayan saçmalığı, ne Lokmacı masalı, ne ikili görüşme veya saçma sapan işlerle uğraşacak olan komitelerin kurulmasıdır. Asıl gündem, Türk Dışişleri Bakanının işte bu gafıdır. Sayın Babacan bunu geri almalıdır. Bu iş Türkiye'nin başına çorap örer; Kıbrıs konusunda Türkiye bir daha kazanmamak üzere kaybeder...

Tek tesellimiz TSK Genel Kurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın KKTC'ye kadar gelerek verdiği güvencelerdir. Asker ölçüp tartıyor, AKP Hükümeti ise başından beri yaptığı gibi ödüncü ve teslimiyetci davranıyor. Bu hesapsızlığa son verilmelidir.
&&&
ÖTEKİ HABERLER ÜZERİNE

Hafta sonunda önümüze düşen haberlerden seçmeler yaptım. Kısa kısa değerlendirmek istiyorum. Pascoe'nun gelişi, Komiteler, Kleridis'in açıklamaları, Alvaro de Soto'nun itirafları, Hristofyas'ın Türk Ordusu saplantısı...

PASCOE
BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden sorumlu yardımcısı Pascoe ve heyeti, her iki tarafta temaslar yapacak ve alt seviyede başlayan süreçten sonuç çıkarmaya çaba harcayacak. Haberlerde Pascoe'nun Uluslararası niteliği olan Sivil Kitle örgütleri ile de görüşeceği haber verilmektedir. Ne var ki bunun, sürekli tek yanlı yapıldığı ve her iki kesimde de kafa sallayanlarla bir araya gelindiği bilinmektedir. Bu kez bunun farklı olacağını sanmam. Zaten bunun için gerçek tabloyu değil, işitmek istediklerini söyleyeceklerle bir araya gelmeye özen gösteriyorlar ve de yanılıyorlar.

ALVARO DE SOTO
Annan Plânını şişirenlerden ve Türk Halkına haksızlık yapanların başında gelen, BM Temsilcisi Alvaro de Soto, oyuncağı elinden alındıktan sonra, sürekli suçlama yaptı. Görevde iken başta Sayın Denktaş ve zamanın Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'na tavır koyan ama desteğini Rumdan esirgemeyen Alvaro de Soto, daha sonra ''hayır'' diyen Rumların, kendisini aldattıklarını açıklamıştı.Şimdi de ''Ne değişti ki iyimser olmamız gereksin? İnsanların çoğunun fikir değiştirdiğini gösteren göstergeler mi vardır?'' diye soruyor. Adam haklı. Rum onu öyle bir aldatmış ki hâlâ acısını duyuyor olmalı...

KLERİDİS
Eski Rum Lideri Kleridis, Makarios ile birlikte ''Akridas Plânının'' komutanlarındandır. Ne kadar ılımlı sunulsa da Kleridis, en az öteki Rum Liderleri kadar suçludur. Bunca yıl anlaşmaya yanaşmamakla da ''enosisin'' önünü hep açık tutmuştur. Görevi buydu. Kazan ama anlaşmayı ertele; enosise doğru açık kapı bırak...Şimdi farklı konuşmuyor.

HRİSTOFYAS
Hani kazandığı gün, kuzeyde davul zurna çalınmıştı. İşte aynı Hristofyas, bir anlşma hâlinde ''Türkiye'nin garantisinin kalkmasını,Türk askerinin adadan çıkmasını, ona göre yerleşik olanların adayı terketmeleri, tüm Rum göçmenler kuzeye dönebilmeleri ve AB hukuku delinmemeli'' dedi.

Yani BM çerçevesinde anlaşma olacak,Türk Halkının kazanımları yani üzerinde çok konuşulan ''deregasyonlar'' AB hukuku denilerek sökülüp atılacak, tek güvence olan Türk askeri çıkıp gidecek, tüm Rumlar da kuzeye dönecekler..

Eh bunlara bakınca, anlaşma başka bahara kaldı demek için bilgin olmak gerekmez...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.