PAZARLIK: "Açıl susam açıl" demediniz mi?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

PAZARLIK: "Açıl susam açıl" demediniz mi?

İngilizin 30 Mayıs 1956'da Lefkoşa'daki Rum saldırıları yüzünden dikenli tel çektiği Mason-Dixon Hattı'nın bir bölümü olan Lokmacı Barikatının yeniden açılmasını simge hâline getirenler, dış desteği de bulunca arslan kesilmişlerdi. Lokmacı açılacak,(sınır diyemedikleri için) dünyadaki son duvar(?) yıkılacak, çözüm ve barış gelecek, Rumlar kuzeye akıp dolgun alış veriş yapacaklar, o kapı bazılarına refah getirecekti.

Tek taraflı bayramla açıldı. Bizimkiler ceplerindeki paralkarı davulcuya zurnacıya ve de havayi fişenklere harcadılar.Üstüne üstlük gelen Rumlara kahve ve lokma da ısmarladılar...O kadar. Kapı açıldı ve ellerinde sopa ve yaftalar sallayan Rumlar sınırın öteki tarafında belirdiler.Sınırı geçip "Barış-marış" diyenleri pataklamak ve de izaza ikrâm için teşekkür etmek için hamle yaptılar...

İşte bu sırada yalan üretme merkezi Rum enformasyonu, yaygarayı bastı:"Türk
Askeri sınırı geçti. İhlâl var.Kapıları bunun için kapattık!"...Uzakta Londra'da olan dünyada son kalan Komünist Partinin Başkanı Hristofyas da çılgına döndü ve açıklama yaptı: "Türk askeri işgâlci,Türk polisi sahte. Lokmacıda sınır ihlâli yaptılar..." Güya seyahatini de vatanı bu ihlâlden kurtarmak için kısa kesmişmiş!...Ha onların ağzına bakan KKTC'deki bir gazete de her zaman olduğu gibi oyuna gönüllü olarak destek verdi ve "Sahte kılıklı polislerin tahriğini" haber olarak terzgâhladı...

Buna kargalar da güldü...Bunca zaman güneye geçenleri taşlayan da mı Türk askeri idi? Arabaları kırıp geçiren de mi Türk Polisi idi?...

Lokmacıya dayalı geyik muhabbetini sürdürelim. "Açıl susam açıl" diyenlerden birileri ağlıyor. İlk günden kalabalık gruplar güneye geçmişler de, güneyden kuzeye çok az kişi geçmiş.Oraya gidenler alım yapmıuşlar da Rumlar hiçbir şey almamışlar! Eee olacak olan bu değil miydi? Yalancının mumu yatsıya kadar yanmaz mı? Şikâyetinizi politika çamurundaki Esnaflar Birliğine yapınız ve de ticaret duasına çıkınız... Yakında başka ağlayanlar da olacak.....O taraftaki basına bakınız yeter. Umurlarında bile değil...Sen Ruma yama olmak için oranı buranı açıyorsan kendinin tercihi...Komşunun kızı yoldan çıkmış Yannakiye ne?...Haydi size Pazar sabahı kolay yamalar...
&&&
MÜCAHİT FİKRET'TEN LOKMACI TOKATI
"Soruyorum: Lokmacıda kimleri kucakladınız? Ben bunu merak ediyorum. Ellerinde olsa hava almamızı engellemek isteyenleri, yıllarca Türk köylerini ve Türk bölgelerini kurşun yağmuruna ve havan, top atışına tutan Rumları mı? 16 günlük bebekten tutun da seksenlik yaşlılara kadar her yaştan kadın-erkek ayırmadan katledip canlı canlı ölüm çukurlarına, kuyulara atanları mı? Yüzlerce köyden Türk Halkını kovanları, çocuk sütü dahil her türlü ihtiyaç maddesinin teminini yıllarca ambargo deyip engelleyenleri mi? Turist geçişine mani olanları, Üniversitelerimizin önüne ikide bir takoz koyanları mı?
Halen kemikleri aranmakta olan insanımızı katledenleri mi? Yüzbaşı Cengiz Topel, yere indikten sonra ona eziyet yaparak, kanını çekenleri; Kumsal katliamını yapanları; Kıbrıs Helendir diyenleri mi kucakladınız?

Rum ve Yunan kurşununa karşı savaşarak GaziMağusa kalesi içine çekilenleri, aç ve susuz bırakanları, Girne'ye Yunan bayrağı çekeceğiz diyenleri, en iyi Türk ölü Türktür diyenleri mi bağrınıza bastınız?

Boşuna gidenlere mi yanalım; yoksa içine düştüğümüz duruma mı? Sizce hangisine? Kiminle dans ettiklerini bilmeyenler için tangonun sonu hiç bitmeycektir. İnanıyorum yine ayakları yere basacak ama çok geç olacaktır. Çünkü o sınırı deldiniz;açılan gedik "Enosise uzanır"..."
FİKRET ŞANAL-GaziMağusa Mücahidi
&&&
ACI AMA GERÇEK

Bir dost gönderdi. Tam da "Pazarlık" dedim.Yayınlıyorum:

"Vatandaş ' Türk Osman ' ,Osman Bey, sabah saat 7.00'de Casio masa saatinin
alarmıyla gözlerini açtı. Puffy yorganını kaldırdı. Hugo Boss pijamalarını
çıkarıp Adidas terliklerini giydi. WC'ye uğradıktan sonra banyoya geçti.
Clear şampuan ve Protex sabunuyla duşunu aldı.
Colgate ile dişlerini fırçaladı . Rowenta ile saçlarını kuruttu .
Bill's gömleğini ve Pierre Cardin takımını giydi. Lipton çayını içti.

Sony televizyonda medya özetlerini ve flash haberleri izledi. Citizen kol
saatine baktı. Aile fertlerine 'çav' deyip, Hyundai otomobiline bindi. Blaupunkt radyosunu açarak, rock müziği buldu. Ağzına bir Polo şeker attı.

Şehrin göbeğindeki Mega Center'deki ofisine varınca, Casper
bilgisayarını çalıştırdı. Microsoft Excel'e girdi. Ofisboy' dan Nescafe'sini
istedi. Saat 10.00'a doğru, açlığını yatıştırmak için Grisini yedi.
Öglen Wimpy's Fast Food kafeteryaya gitti. Ayaküstü, Coca Cola ve hamburgeri midesine
indirdi.

Camel sigarasını yakıp Star gazetesini karıştırdı.Akşam üzeri iş çıkışı

Image Bar'a uğrayıp JB 'sini yudumladı, sonra köşedeki Shopping Center'a uğradı.

Eşinin sipariş ettiği Persil Supra deterjan, Ace çamaşır suyu, Palmolive şampuan,

Gala tuvalet kağıdı, Sprite gazoz ve Johnson kolonyayı alarak kasaya yanaştı.

Bonus kartıyla faturayı ödedi.

Hafta sonu eşi Münevver'le Galleria'ya giden Osman Bey, Showroom'ları dolaşıp Kinetix ayakkabı, Lee Cooper blue jean satın aldı. Akşam evde bir gazetenin verdigi TV Guide' a göz atan Osman Bey, kanallar arasında zapping yaparak, First Class, Top Secret, Paparazzi gibi
programlar izledi. Aynı anda Outdoor dergisini karıştırdı. Saat 22.00'ye dogru Show'da Türk dili üzerine panel başladı. Ama uykusu gelen Osman Bey, televizyonu kapatıp yatak odasına geçerken, kendini mutlu hissetti.

" Ne mutlu Türk'üm diyene!" diye gerindi ve uyudu. Hâlâ da duyuyor..

İyi uykular sevgili milletim..."
ŞENİZ BÜYÜKKARACA

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.