Bu gidiş son derece tehlikelidir

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Bu gidiş son derece tehlikelidir

Ankara'daki haberlere gelmeden yaşanna acı gidişi işaret etmek şsterim. Meclis devre dışı bırakıldı.Kıbrıs konusunda yapılmakta olan görüşmeler için ne Cumhurbaşkanı,ne de Hükümet Meclisten yetki almadı.Ortada "Ulusal Konsey" yapısı da yok.Cumhurbaşkanı kapalı kapılar arkjaısnda karra almakta, Komiteler kurmakta,yetkile rvermekte,hatta ana poltikayı bir o yana bir bu yana savuran açıklamlara yapmaktadır.

Cumhurbaşkanı adına harejet eden üstrüne üstlük milletyvekili de olan Özdil Nami ise basna göre çam devişrmeyti sürdürüyor.İlkin "Komitelerde alınan karraların,sonuçta imzalanacak bir anlaşmayı beklemeden uygulanacağını" açıkladı. Bu aklı ona kim verd,i? Ya da buna yetkili midir? Bir Ulusun kaderini işlgilendişren "Kıbrıs sorunu" gibi bir davada tek baişşına tek ayak üsütnde yağpılan bu açıokllamlaraınb zarar vermket olduğunu yazdım ve yuinelişyorum.

Nitekim Özdil Nami'nin bu açıklamlaısn karşıslık Sayın Erçakıca, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak şunlaır açöılamak durumunda kaldı: "Çalışma Grupları ile Teknşik Komitelerde görevli kişiler Cumhuyrbşaknaını temsil etymeketydişrler.Yaptıkalır çalışmalar,aldıkalır kararlar da Sayın Cumhyurbaşkanının on ayına tabidir.Bu arkadaşlkar bu çaslışmalara Cumhurbaşaknının onayını almnış olduğu hususları Türtk tarafaının görüşü olarak iletecekleridr".Ve de bütüklüklü antlaşma olmadan ujygulamnya geçilmeyeceği açıklan dı.

Ben de soruyorum: Oldu mu? Nami onca yükü yüğklenecek kişi midir? Öyle ise yaptığı açılklamanın arkaısnda nedfen duurlmadı? Buna ytekili değilse niye parça anlaşmaya destek verdi ve yıollardan beri hasssiıuyet gösterilken "Bütüklüklü antlaşamyı" bi,r yana itti?

Bu noktadan non ra Özdil Nami, bu kez "Rumlaırn Annan Plânında endişe duyduğu başlıkları yeniden müzakereye hazırız" dedi.Bu bize Referandumdan sonra Rumaölrın ezikliğini giderlkem işçin Washington'dan yapğılan aöılklamaıt anımsdattı.ABD yetkilileri dönüp Türk tarfaaına" Siz de Rumlaırn istekleirne yanaşarak bu krisiz çözânında endişe duyduğu başlıkları yeniden müzakereye hazırız" dedi.Bu bize Referandumdan sonra Rumaölrın ezikliğini giderlkem işçin Washington'dan yapğılan aöılklamaıt anımsdattı.ABD yetkilileri dönüp Türk tarfaaına" Siz de Rumlaırn istekleirne yanaşarak bu krisiz çözsiniz" demişlerdi. İşte şimid Nami b u açılımı yjapmaktadır.Bu tarihgi hatadır,yıkımdır.Ben de sopruyorum, Erçalkıca'nın koyduğu kurala bakartak Nami Cumhurbaşkanındfan iizn alarak mı bu aöçıllalkmnau ytaptı? İzin almışsa daha da büyük feşlaket dfemktir. Şimdi de Annan Plkanında verilen onca ödüne Rumların istekleirne katmerli ekleme mi yapılacaktır? Bunun sonu "Enosis'tir" Nami veya ona bu yetkiyi
V erenler bunu biliyorlar mı?
&&&
Rum tarafına gelelim.Eum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu,çok net olarak "Kıbrtıs Cumhnuriyeti'nin süreceğini" ve de "Garantgilerin kaldıırlmaıs gerektiğini" kkoşul olarak önüömüze koydu.Annan Planını da kendilerinin "Yok" saydıklalırnı vurguladı.

Buna bakarak masadanb kalkmayacağını açıukllayan KKTC Cumhurbaşkanı ne yapacaktır? Oturup bakir doğumu reddedip Rum Cumhuriyeti'ne yama olunmaısnı ve "Federal Kıbrıs Cumhutiyeti'ne" Anayasada bazı değişiklikle ryapıulartak geçişlmesini mi kanbul edecektir? B u da yetmnediğine göre,"Granatişlerin reddedilmesi" için Cyumhurbalnaı Talat onay mı vererek masada kalcaktır? Ya da ölü olduğunu bizim kabul ettiğimiz Annan Planınıyaşadığını söyleyerk havanbda su mu dövecektir?

KKTC Cumhurbaşkanı Talat konumunu, Anklara'da ASAM'da(Avrasya Stratejik Araştırmalar Merekezinde) son derece ilginç dinleyici ve tartışma grubuna yaptığı açıklamalarla ortaya koydu. Kıbrıs'ta yıl sonunda çözüm olmazsa istifayı gündeme getiren Talat, Ankara'da çözüm konuusnda umut yüklü olduğunu söyledi. İşte o izlenimlerden bir bölüm:

"KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ankara'da, "Avrasya Stratejik Araştırmalar Vakfı\\\'nda (ASAM)", iki buçuk saate yakın Ada\\\'daki sorunun çözüm için atılan adımlardan söz etti... KKTC Cumhurbaşkanı, hem konuşması sırasında, hem de sorulara yanıt verirken \\\"çözüm bulunacağından umutluyum\\\" cümlesini kullandı. Kıbrıs Rum tarafında "Papadapulos gibi çözümü tıkayan değil, çözüm arayan bir liderin olduğunu" vurgulayarak, Hristofyas'a övgü tuttu.. Yeni Rum Lideri Hıristofyas ın olumlu yaklaşımlarını anlattı. Çözümün yöntemi üzerinde bir anlaşma sağlanamadığını ancak, Papadapulos döneminin aksine komitelerin ilk kez çalışmaya başladığını vurguladı. Hatta, dün ikinci görüşmenin de tamamlandığını bildirdi. Bunu \\\"Her şeyin güllük gülistanlık olduğunu da söyleyemem\\\" cümlesini sık sık dile getirdi. Çözümün bulunacağını söylemek için erken olduğunu söyledi. Hedefini, \\\"Haziran ayı sonuna kadar müzakereleri başlatmak\\\" diye açıkladı. iki kurucu devletin, iki halkın eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık devletinin, \\\"Bakir Doğum (Virgin Birth)\\\" yoluyla ortaya çıkması gerektiğini vurguladı.

Hristofyas\\\'in ileri sürdüğü gibi Kıbrıs(Rum) Devleti\\\'nin federasyona dönüşmesiyle yeni devletin oluşmasını kabul edemeyeceklerini bildirdi. Yeni doğum yoluyla yeni devletin doğması gerektiğini belirtip ekledi: \\\"Dilerim başarılı oluruz. Eğer olursak Kıbrıs\\\'taki kaygılan da, Türkiye\\\'nin AB sürecinin önündeki engeli de ortadan kaldırmış oluruz...

Ne değişti? Talat bunlan söylerken , KKTC Cumhurbaşkanı\\\'nın umudunun aksine, yıllardır Kıbns konusuyla uğraşmış, büyükelçilerin sorulan umutsuzluk doluydu. Tam tersine sürecin işin içinden çıkılmaz noktaya gideceğinden söz edildi. 2012\\\'de ne olacak? Talat, \\\"Güney\\\'de bir değişim havası görüyorum\\\" dese de, bu umutsuzluk havasına bazen kendisi de yelken açmak zorunda kaldı: \\\"Güneyde başlayan bu değişim çözüm için yetecek mi, bunu ben de bilmiyorum. Sözlerim sizleri yanıltmasın, belki bu sözlerim birkaç ay sonra geçersiz de olabilir...\\\"

Talat\\\'ın en dikkat çeken sözü ise \\\"Rum kesimi 2012 yılında AB Dönem Başkanı olduğunda Türkiye ne yapacak?\\\" sorusuna verdiği şu yanıttı: \\\"Eğer 2012\\\'ye kadar sorun çözülmezse zaten çözüm mümkün değil demektir... Hıristofyas, \\\"2008 sonuna kadar çözüm olmaz ama çözümü de fazla uzatmayalım\\\' diyor. Ben de kendisine \\\'Ya sorunu çözeceğiz, ya da bölünmeyi imzalayacağız\\\' dedim...\\\" Talat\\\'ın da dün vurguladığı gibi Kıbns\\\'ta sorunun çözümü için iki liderin başlattığı diyalogun son şans olduğunu herkes kabul ediyordu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.