Çözüm olmaması için neden yokmuş!

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Çözüm olmaması için neden yokmuş!

Ben de soruyorum; çözüm olacağına ilişkin elde bir kanıt, gerçek bir neden var mıdır?

Kıbrıs Türk Basınından yana kaygıları olmamalı ki, gerek Talat ve gerekse Hristofyas,Kıbrıs Türk Basınının bir kesimini atlayarak, Türkiye medyasının bildik isimlerini Kıbrıs'a davet ederek, nedenini kendilerinin bildikleri "İyimser hava" sergilediler. Kıbrıs Türk basınının bilgilendirilmesinin, bu iki politik şahsiyet için önem taşımadığı anlaşılmaktadır. Bu temaslarda Hristofyas için hem iyimser hava pompalamak, hem de "Türkiye karışmazsa çözüm olur" imajını yaymak ana hedefti. Talat ise tek yanlı olarak, yatağından taşan bir iyimserlik sergilemeyi yeterli buldu.

Türk medyasının yaptığı yayına bakarak, Hristofyas'ın istediğini aldığını ve de hedefine vardığını görürüz. Türkiye'de bazı köşe yazarları ve bazı televizyonlar, "Solcu(?) Hristofyas'ı" yere göğe sığdıramadılar. Hatta AKEL üyelerinin hiçbir Türk öldürmediklerine dair masaya sürülen sahtekarlığı da alıp kabul ettiler ve de yaydılar. Vijdanları sızlamadı bu propagandaya omuz verirken...Onca yıl AKEL'e bağlı olduğu bilinen karma köylerde, evleri, okulları, camileri yakılan ve yeri geldiğinde kurşunlanan ve köylerinden sürülenlerin kimlerin eseri olduğunu biri çıkıp şu ünlü Türk Medyasının kalemşörlerine söyler mi? Nasıl olsa Istanbul'da, gazete ve televizyon binalarının 11 nci katında oturarak yazılmaktadır yazılar ve programlar... Türk medyası, gözü kapalı oyuna geldi dersek hata olmaz. Kıbrıs Türk Halkına karşı günah işledi. Bunun aynını biz Annan Plânının Kıbrıs Türk Halkına zorla dayatılmasında da gördük. Lider Denktaş'ı saf dışı yapmak için tezgâhladıkları oyunlarla tanıdık...Bunu başaracaklar ve AB'ye postu sereceklerdi....Yazık olmadı mı? Minnacık Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nin oyuncağı olmak size şan mı kazandırdı? Bunun için mi, aynı kafada gidiyorsunuz?

Bu efendilerin dayanakları neymiş? Hristofyas kendilerine "İki bölgeli, iki toplumlu federasyon ve de adalet vaad etmiş". Kimse de çıkıp "Yahu sen Komünistsin inandırmak istersin; oysa Makarios din adamı,Kilisenin başı idi. O bile sözünde durmadı ve din adamı olarak Akridas Planı ile çete oluşturdu ve Türkleri kıyıma uğrattı;Kıbrıs Cumhuriyetini 45 yıl önce işgâl etti" diyemedi. Şu Türk Medyasının kaleminden kan damlayanlar kahramanları da bir tuhaf...

&&&

Gerçek nedir? Komiteler kuruldu ama Rum ve Yunanlı, lobi faaliyetleri ile Türk isteklerini çökertmek istemektedir. AB'ye ve Yunanistan'ın dostlarına başvurarak, var olan Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'nin altında sorunu bağlamayı istedi. "Talat'la görüşmek için hazırlık görüşmelerinde ilerleme görmek isterim" diyen Hristofyas,Türk medyasının önünde söyledikleri ile çelimektedir. Nitekim görüşme tarihini ileriye aktardı. Amaç etrafı kullanmaktır.

KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat ise ortada sonuç yokken, "İyimser hava pompalayarak" bir yere varmak istemektedir.Görüşmelerin başında, Annan Plânını söylemeden, "Kurucu Devletlerden" söz eden Talat, Ankara temaslarında yapılan ayarı kabullendi ve hatasını düzeltti. İki devlete dayalı çözümden ve egemenliğe dayanılması gereğinden söz etti. Şimdi yeniden çark etti ve kendisinin iki devlet derken "Annan Plânındaki iki Kurucu Devletten " söz ettiğini işaret etti.

Biz bu oyuna ta başından işaret ederek bugünü gördük. Talat'ın asla iki ayrı egemen devleti kabul etmeyeceğini vurguladık ve açıklık getirilmesini istedik. İşte olay ayan beyan ortada. Yani Talat, sağ gösterip sol vurmaktadır.Hem Talat, hem de Hristofyas, "İki Yoldaş" olarak eski Sosyalist kalıplarına dayanarak anlaşma yapabileceklerini hayâl edebilirler... Talat bunu yapar. Emrivaki ile işi pişirip kotarmak ister. Ancak karşısındaki Hristofyas'ın eli mahkûmdur. Yunanlının iznini almadan duş alamaz! Buna rağmen Talat, kendi açısından yakınında bulduğu AKP Türkiye'sini, Hristofyas da Yunanistan'ı saf dışı bırakmanın peşrevini çekmektedirler. Buna Garanti antlaşmaları dahildir.

Talat'ın aldandığı iki nokta vardır:
1.Rumlara ve Hristofyas başkanlığındaki Rum liderliğine çok güvenmektedir.
2.KKC'de muhalefetin şimdilik engelleme yapmadığından memnun ama kendisinden de öte, teslimietci ve ödüncü kesimin ağır eleştirilerini önemsiyor. Ve de çözümü savunan lider olarak takdim ettiği kendisinin karşısına çıkıp "Hayır etmişyorum" diyeceklerin bulunamayacağını işaret ederek aldanıyor. Burada büyük hata yapıyor.

&&&

Ortada önemli bir eksiklik vardır. Bu da Talat ve arkadaşlarının "KKTC ilânında ve Ulusal Mücadelede hiçbir katkıları olmamasıdır". Yani bulduklarını harcayarak Partilerinde oluşturdukları kendilerine uygun sonucu elde etmeye çaba harcıyorlar. Bugünkü Ankara Hükümetini de kullanmak istiyorlar.Türkiye'yi AKP'den, Türk Ulusunu da üç beş kafa sallayanlardan ibaret sanıp ve aldanıyorlar. Talat ve CTP, geçmişte güvenmedikleri dış güçlere de bugün fazla güveniyor.

Girit ve Balkan bozgunundan sonra 2008 yılında Türk Ulusu, bir Kıbrıs bozgununa hazır değildir. Bir Kıbrıs bozgunun bedeli, çok pahalı olur... Kaldı ki ortada Türkiye'nin AB üyelik rüşveti de kalmadı!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.