23 Mayıs belgesi Kıbrıs Türk Halkını bağlamaz

Yayın Tarihi: 28/05/08 00:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Kıbrıs konusunda emek ve alınteri akıtan Türk diplomatlarının başında Türkiye Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı dostumuz Tugay Uluçevik gelmektedir. Onca mücadeleye karşın bugün gelinen noktayı gören usta diplomatımız Uluçevik, nerede ise isyan belgesi yayınladı. Kıbrıs kon usunda bugüne kadar sağlanan kazanımların, ayak üstü konuşmaların sonunda kaleme alınan üç beş satırlık saçma sapan "Açıklamalarla" heba edilmesine gönlü razı olmadı. O da Kıbrıs davamızın emin ellerde olmadığını gördü ve bunca hataya nerede ise isyan etti. Davanın, deneyimsiz ellerde olduğuna karar verdi ki bu kadar sert çıkış yaptı.Sayın Uluçevik'in değerlendfirmesini yarınki ve daha sonraki yazılarımızda değerlendirecek ve halkımın dikkatine getireceğiz. Ne acı ki Türkiye basını da Kıbrıs'ta olanların üzerine sünger çekmek için yapay haberlerle yetinmektedir.

Aynı tepkiyi, Sayın Uluçevik gibi "Kıbrıs Türk Milli Konseyi" de gösterdi. Bugün basında tamamı bulunabilecek dört sayılı bildiri, geniş bir değerlendirme, davaya hızmet edenlerin nerede ise isyanıdır. Çünkü teslimiyetci ve ödüncü poltika pompalanmakta ve halkın gözü yine Annan Plânında olduğu gibi içsorunlara çekilmek istenmektedir. Amaç Rumlarla yapılmakta olan ortak oyunun gözbağıcılıkla ört bas edilmesidir. Amaç referanduma gitmeden, dış mihrakların desteğinde, Hristofyas'la birlikte ortaklık anlaşması imzalamak ve KKTC'yi ortadan kaldırırken, Türk Ordusunu ada dışına taşıyacak olan Garanti antlaşmasının da gereksizliğini Uluslarası Camia baskısı ile kabul ettirmektir.

Milli Konseyin yayınladığı son bildirinin, son bölümünü buraya aktararak yanıt vermek istiyorum. Orada söylenen son sözler şöyledir:

"Milli Konsey, 23 Mayıs Liderler arası sonuç bildirgesini kabul etmeyip bu esaret belgesini reddetmektedir. Bunun karşısında mücadele edeceğini, Kıbrıs Türk Halkına açıklamayı görev bilmektedir.

Bu belge, Kıbrıs Türk Halkının Selfdeterminasyon hakkına (Kendi kaderini tayin) tam bir saldırıdır. Bu belge 1960 haklarını da silenerek, Rum esaretini geri getirmekte, Barış Harekâtının tüm sonuçlarını silmekte , Kıbrıs Türkünü Anavatan Türkiye'den koparmakta, adayı bir bütün hâlinde Yunanistan'a teslim etme yemini edenlerin "enosis" yolunu açmaktadır.

Bu belge, Anayasal ve Yasal yetkisi olmayanlar tarafından hazırlanıp, kabul edilmiştir. Bu nedenle hiçbir geçerliği yoktur. Kabul edilemez. Milli Konsey, 23 Mayıs sonuç bildirgesini yok saymaktadır."

Sayın Talat'ın "Cumhurbaşkanı" olmasına karşın KKTC'yi yok sayacak bir anlaşmaya razı olması, bu Devlete, kanla, canla hızmet verenlerin de bu emrivakiyi kabul edeceği anlamına gelmez. "Çözüm ve barış" ve "Çatışma değil, anlaşma kültürünü benimsemek" sözcüklerini kullanarak, davetli gittikleri ülkelerde ağırlanan bazı aydın geçinen takımın Annan Plânında olduğu gibi gazete,radyo ve televizyon ekranlarını yeniden kapatmaları ve alkışcılarla birlikte yeniden göz bağıcılık yapmaya başladıkları bugünlerde, Kıbrıs davasına başkoyanların da gözlerini kapayarak bu oyuna gelmelerini, kimse beklemesin. Bu hem KKTC, hem de Türkiye için geçerlidir.

MİLLİ KONSEY'ın aldığı karar, elbette dalga dalga KKTC ,Türkiye ve öteki ülkelere yayılacaktır. Milli Davaların defteri dürülemez; hele Kıbrıs'ta Ruma yataklık edenlerin kurdukları tezgâh görmezden gelinemez. Önce anlaşma sonra KKTC topraklarında yoldaş kutlamalarını görmemek aptallık olur.Yakında boyaları düşecek, takke düşüp keller ortaya çıkacaktır...

Kıbrıs Milli davamız, ne Türkiye'nin, ne de KKTC'nin iç ve dış mihrakların oyunlarına teslim edilemez. Kurban edilemez. Kıbrıs Türkü, Annan Plânında oynanan çirkin oyunun yinelenmesine izin vermeyecektir.Çünkü 23 Mayıs belgesinin, Anayasal ve Yasal dayanağı yoktur.Bunu kabul edenlerin de aynı kaynaklardan güç alan yetkileri bulunmamaktadır. Meclis ve Halk devre dışı bırakılmıştır. Onun için halka gitmek ve tam bu sırada halkın hakemliğini sağlamak kaçınılmazdır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.