Osmanlıyı "Tek seçici" batırdı

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Osmanlıyı "Tek seçici" batırdı

Temenni edelim, "KKTC'yi de coğrafyadan bu tek seçicilik silmesin"...Çünkü Osmanlı'nın bu adadan gidişinden sonra Kıbrıs Türkü ve Türk Ulusu bugünkü konumuna tam 96 yıl sonra kavuştu. KKTC'nin şimdiki durumunu, Birinci Dünya Savaşı başlarındaki Osmanlıya benzetiyorum. O Osmanlı ki artık kaderi tek karar verici, tek seçici Enver Paşa'nın elinde idi. Orada dış destek ve darbeyle gelen "Enver Paşa" vardı.O Enver Paşa ki en üst yere tırmanmadan bir Ordu bile yönetmemişti. Son rütbelerini de darbeden sonra göğsüne takmıştı. İşte bu Enver Paşa, Türkün bin yıllık kaderine tek başına hükmetti ve koskoca Osmanlı İmparatorluğunu yenilgi üstüne yenilgi ile kâğıttan kaplana dönüştürdü.

Temenni edelim KKTC'de sonumuz buna benzemesin! Tarihten ders alınmadığı için silâhlı Rum çeteleri kapımıza dayandığında artık çok geç olacaktır. Kıbrıs Türkü deneme-yanılma metodunu uyguluyanların elinde oyuncak gibidir.Ve de bugünkü Ankara Hükümeti gözü bağlı bu feci gidişi seyretmekle yetinmektedir.

&&&

Acaba tarih ne diyor? İngiltere ve müttefiklerinin Çanakkale'ye saldırmalarını Yunanlıların istediğini biliyor musunuz? Ben bu yazıdaki alıntıları değerli yazar Turgut Özakman'ın son şahesererinden alıyorum."Legoları" üst üste koyarak sonuç çıkaracağım.

Almanlar, 30 Ağustos'ta Tannenberg'de Doğuda Rus Ordusunu çok ağır bir yenilgiye uğrattılar. İngiltere, Karadeniz'e geçmek, yardım taşımak ve Ruslara destek olmak istiyordu. Ruslar da Akdenize çıkarak müttefiklere destek olmak için yanıp tutuyordu. İşte tam bu sırada Yunanlı sahne aldı:

"Bugünlerde Yunan Başbakanı Venizelos, İngiltere Donanma Bakanı Winston Churhill'e uğursuz bir öneride bulundu: Çanakkale Boğazını zorla açmak! Yunanistan'ın bu saldırıya katılmaya hazır olduğunu açıkladı. Churchill, bu öneriyi havada kaptı ve ilgili birimlerce incelenmesini istedi"...Hemen bu önerinin ardından "Bir İngiliz savaş gemisi Boğaz dışına çıkan bir Türk torpidosunu geri dönmek zorunda bıraktı. Alman Weber Paşa Çanakkale Boğazını ticaret gemilerine de kapattı... Savaş örümceği Osmanlı Devleti için sessizce ağını örmekteydi..."

Istanbul'da Enver Paşa, Almanlarla özel toplantılarla Devleti yönetiyordu. Enver Paşa Almanlar tarafından kuşatılmıştı. Herkes Ordunun savaşa hazır olmadığını biliyordu. Enver Paşa da savaşa girilmeyeceğinin güvencesini veriyordu. Oysa yaptıkları söyledikleri değildi.

"20 Ekim 1914 günü Enver Paşa ile Alman Liman Paşa, Bronsart Paşa ile birlikte Alman Genel Kurmayından alınan değerlendirme raporunu inceliyorlardı. " "Albay Hafız Hakkı Bey "Enveri Almanlara bizden yakın gördüm" diyerek yaşananların tam olarak ciddi bir tablosunu çizdi. Oysa konuşulanlar, Osmanlı İmparatorluğunun savaş senaryosu idi".
Bu tarihi karar için Enver Paşa, Cuntanın öteki iki yetkilisi , Cemal ve Talât Paşa ile görüşebilir, Osmanlı İmparatorluğunun kaderi ile ilgili bu raporu, birlikte değerlendirebilirdi. Yapmadı ve tek başına karar verdi.

"Enver Paşa Bronsart Paşanın raporunu onayladı. Bu belgeye göre Amiral Souchon komutasındaki Türk Donanması (Alman gemilerine Türk bayrağı çekilmişti) Karadenize çıkacak ve savaş ilân etmeden Rus Donanmasına saldırıp yok edecekti. Almnan Genel Kurmayı Türk Ordusuna "fedailik rolünü" uygun görmüş ve bu rolü Başkomutan Enver Paşa da kabul etmişti. Türk Ordusu Doğu Cephesinde Rus birliklerini oyalayacak ve Mısır'da Müttefiklere destek olmasını engelleyecekti."

"25 Ekım'de toplanan Bakanlar Kurulu, iki karara vardı. Meclis Başkanı Halil Menteşe ve Hafız Hakkı Bey, Berlin'e " giderek savaşı ertelemeye çaba harcayacaklar; Donanma Karadeniz'e tatbikat için açılsa bile Ruslarla savaşa girmeyecekti". Bu Osmanlı İmparatorluğunun savaşa girmemesi demekti.

İşte tarihi değiştiren an..."Toplantıdan sonra Enver Paşa makamına geldi. Sakindi.Gizli emrini yazıp, zarfladı . Donanma Komutanı Alman Souchon'u çağırdı. Tatbikat için Karadeniz'e çıkabileceğini bildirdi. İçindeki gizli emrinin bulunduğu zarfı teslim etti. Sonra da sözlü ve de yazılı emrini verdi: "Bütün filo Karadeniz'de manevra yapmalıdır. Vaziyeti müsait bulduğunuz anda Rus filosuna hücüm ediniz. Savaşmaya başlamadan önce size verdiğim gizli emri açıp Donanmadaki öteki Komutanlara da iletiniz".

Başta direğine Türk Bayrağı çekilen Alman zırhlıları Yavuz, Hamidiye ve öteki gemiler,Türk Donanmasının 15 parçalık kısmı ile birlikte Karadenize açıldılar...

Osmanlı Padişahına ve Bakanlar Kurulu kararlarına rağmen Enver Paşanın yazılı emrinde şöyle deniyordu: "Türk filosu Karadeniz'de zorla hakimiyet kazanmalıdır. Rus filosunu arayınız ve nerede bulursanız, harp ilân etmeksizin hücum ediniz". 28 Ekim günü başta Sivastopol olmak üzere dört Rus donanma üssü bombalandı...Ama Rus donanması imha edilemedi...Osmanlı İmparatorluğu ise artık Birinci Dünya Savaşı cehenneminin ortasında idi...

İlk yanıt İngiltere'den geldi ve Basra işgâl edildi. Artık yaprak dökümü başlamıştı..."Enver Paşa Rus ruleti oynamış ve kaybetmişti."...Ve de 3 Kasım 1914'de Çanakkalede Seddülbahir tabyasındaki gözcü ufukta belirmeye başlayan savaş gemilerini izliyordu"...

Cehennem artık Osmanlı topraklarında idi...Enver Paşa Alman hayranlığına koskoca Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk Ulusunu tek başına kurban edip, ateşe atmıştı...

&&&

Tarih ders almak isteyenler için derslerle doludur. Bugün Türkiye, AB hayranlığı ve AB üyeliği uğruna çıktığı yeni macera uğruna, Kıbrıs'ta ve Güneydoğu'da tek seçicilerin oyunları sayesinde bıçak sırtındadır ve kazanmak veya kaybetmekle karşı karşıyadır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.