PAZARLIK: "Sayın Talat'a bir tarih kitabı lütfen!"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.45

7.58

$

6.82

A- A A+

PAZARLIK: "Sayın Talat'a bir tarih kitabı lütfen!"

Bir kaç hafta "Okuyucularımdan" gelen yazılara yer veremedim. Kıbrıs görüşmelerindeki olumsuz gelişmeler, an be an beni ve benim gibi birçok yazarı konuya kilitledi. Dönen dolapları sizlere yansıtmak için onca belgeyi izlemek ve ayıklamak durumunda kaldık.Bu hafta okuyucudan gelenlere öncelik vermek istiyorum. Önce KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat'ın dudakları uçuklatan açıklaması karşısında kaleme sarılan ve geceleyin geç saatlerde faksla bana görüşünü iletmek zahmetine katlanan okuyucumun yazısını sunuyorum:

"ŞOK OLDUM: KKTC Cumhurbaşkanının yaptığı bu açıklama gerçekten yüzkarası.Okudum, üzüldüm ve öfke doldum. KKTC Cumhurbaşkanı MehmetAli Talat, tam da Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni ve Hristofyas, Türk Ordusunu dile dolarken, o da Türlk Ordusunu işaret etti. Hade bunu yaptı. Ya Yunan Ordusu? O konuıyu da buna sarmak ve görüş beyan etymek yok muydu? Talat'ın sözleri can yakıcı. Şu sözlere bakınız:

" Türk askeri bir anlaşma yaparak çekilseydi, Kıbrıs sorunu çözülmüş olurdu.(?). Ama o imkânı bulabildiler mi bilmiyorum.O günün koşullarında zor herhâlde. Çünkü buna Rum tarafı da hazır olmalıydı.Anlaşma sonrasında uygun bir şekilde asker çekilir, kalacak olanlar da kalırdı.Kıbrıs sorunu çözümlenirdi".

Bunu Karamanlis, ya da Bakoyanni veya Hristofyas söylemedi; bunu güya KKTC'nin Cumhurtbaşkanı olan MehmetAli Talat söyledi. Ne acı? 1974'ü bilmediğini, anımsamadığını varsaysak da tarih de mi okumaz? Onun için kendisine tarihi roman niteliğinde, çok sevdiği MehmetAli Birand'ın "Kıbrıs'ın o günlerini" işleyen kitabını armağan edeceğm ki İsviçre'de, Cenevre'de yupılan görüşmeleri okuyup öğrensin... Orada, tepede federal yapı ve iki altta Otonom Yönetimin, iki ayrı bölgede oluşturulması kararı alınmıştı. Rum yine "Kıbrıs Cuımhuriyeti'ne" sahiplendiği ve Otonom Yönetim oluşturmaya yanaşmadığı ve Yunan askerleri de adaya boylu boyunca yayıldıkları için ikinci adım atılamadı. Oysa Kıbrıs Türk Yönetimi, derhâl "Otonom Kıbrıs Türk Yönetimini" ilân etmişti...Anlaşma oldu mu? Olmadı. Annan Plânından önce ve sonra anlaşma istemeyenler o zaman da istemediler. Olmadı. Rolandis, Rum ve Yunanlıların tam 15 kez anlaşma önerilerini geri çevirdiklerini yazmadı mı?...

Sayın Talat, 1974 sonrasında, KKTC sınırları içinde duvarlara kırmızı boya ile "Türk Ordusu defolsun" diye yazanları da mı anımsamıyor?...Ne acı günlere geldik. Nerede ise Rum ve Yunanlı istedi diye KKTC'nin yönetimini elinde bulunduranlar, ellerinde olsa , Türk Ordusunun gidişine karar verecekler...Hey gidi günler hey...Neyse ki nehirler ters akmaz; teslimiyetciler,mandacılar ve ödüncüler değil, her zaman özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi verenler kazanırlar..."
ALİ KÂŞİF GÖRAY-Lefkoşa

&&&

KUTLARIM
"Nihayet silkindik ve kendimize geldik. MİLLİ KONSEY bizleri silkeledi ve herkes bir hizaya geldi. İlk hedef İngiltere Büyüklelçiliği oldu. Tüm örgütler,ortak plâtformlar, ortak görüş ortaya koyan oluşumlar, aynı hedefte birleştiler.Siyah çelenkler, KKTC bayrakları, KKTC haritaları İngilize tokat oldu...Unutmayalım 1963'ü plânlayan Rumlar, eken de İngilizlerdi...Temenni edelim ki Siyasal Partilerimiz de görevlerini anımsayarak hizaya gelsinler... DP'nin 23 Mayıs Talat-Hristofyas mutabakatına övgü tutması bizleri şok etti. DP ne zaman,bunu yapıyorsa, gidip CTP'ye koltuk değneği olmakta ve başımıza çorap örmektedir. Aman dikkat...Ve de MİLLİ KONSEY açıklamalarını baştacı yapalım. Aynı cephede buluşmaya ihtiyacımız vardır.Kargaları daha fazla konuşturmayalım..."
SADİ BORAK-GaziMağusa

&&&

TEHLİKE ÇANLARI SUSMUYOR
"Yıllarca bir yumruk gibi varoluş mücadelesi vererek destanlar yaratan Kıbrıs Türkleri, vatanını,bayrağını ve özgürlüğünü teslim etmemiş,Anavatan ile elele,gönül birliği içinde bu günlere gelmiştir. Kıbrıs Türkü yüzünü kuzeye çevirmiş, Ankara ile yatıp, Ankara ile kalkmıştır. Tek destek, tek umud Ankara olmuştur. Hala daha odur.
.......................................
Anavatana ve Türk askerine dil uzatılmanın mazereti olamaz.Bir tek kişinin dahi buna tevessül etmemesi gerekirken, baş tacımız olan çocuklarımızı emanet etmekte tereddüt dahi etmediğimiz öğretmenlerimizin, bağlı bulunduıkları Sendikaların bu hareketleri hayret ve üzüntü yaratmaktadır....

Burada bir aksaklık, bir yanlışlık olmalı. Eski devrin öğretmenleri ile biz öğrencileri olarak yanlış mı yaptık yoksa? Yoksa bu Sendikaların tutumları mı yanlış? Anavatana, Türk Ordusuna,TMT'ye dil uzatmak ve Hriştofyas'a kul köle olmak nereden çıktı? Tehlike çanları çalıyor ve susmuyor. Bunu yazdığım için üzgünüm. Dileğim Öğretmenlerin silkinip toplumdaki yerini yeniden almasıdır. Bu da Milli Dava yoludur.Bu tarihi bir görevdir. Haydi sevgili öğtretmenim, vatanın size ihtiyacı var; hem de çok...
FİKRET ŞANAL-GaziMağusa

&&&

"TÜRK OLMAK SUÇ MU?"
Bu olay Paralim bölgesinde cereyan etti. Bana güneyde çalışan bir arkadaşım anlattı. Emirali Parlan ve arkadaşları 5 yıldan beri Güneye, inşaat işine giderler. Orada alınterleri ile geçimlerini kazanırlar. Geçen hafta inşaat alanında otururken, Sivil ve silâhlı Rum polislerin baskınına uğramışlar. Onlardan biri anlattı; ben de herkese ders olsun diye size yazıyorum. İnşaat işçileri anlatıyorlar: "Rum sivil polisler üzerimize saldırdılar. Tabancalarını çektiler, bizi kelepçelediler .Yere yatırdılar. Başını kaldıranları dövdüler. Bazılarımızın kafasını yere vurdular. Kimliklerimizi, aldılar. İncelediler. Bir buçuk saat sonra hiçbir bilgi vermeden bizi serbest bırakıp, çekip gittiler.Ne oluyoruz diyemedik.".. Bunu bana anlatan inşaat işçisi şunu ekledi:"Bu Rumdan dost olmaz.Lânet olsun, KKTC'de Hükümet değişsin, iş açılsın, bu tarafta kalalım dedik ama bunlar da boş çıktı. Gavurun sümüğünü hem de tokatını, tekmesini yemek zorunda kalıyoruz...İşte Rum, hala budur"...Herkese duyurulur.
ALİ VURAL- GaziMağusa

&&&

HAFTANIN HABERLERİ

"PARA DAĞITACAKLAR-KKTC'yi kalkındırmak için AB fonlarından kredi veya yatırım yardımı yapılmasını engelleyen Rumlar,AB'nin bazı Türk sivil kitle örgütlerine veya proje numarası altında bazı kişilere para yardımı yapmasını onayladılar...Gözü yollarda olan ihanet şebekelerine duyurulur...

"MÜJDE: TÜRK MALLARI İSTİMLÂK EDİLİYOR- Aramızdaki b azı haytaların hayran olduğu Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti adına Rum İçişleri Bakanı Silikotis açıkladı."Türk mallarını istimlâk edeceğiz"...Eh bugüne kadar işgâl ediyorlar,isteyen Türklere iade etmiyorlardı, bugünden sonra tapusunu da üzerlerine alıyorlar...Hani bunlar AB üyesi ve hak hukuka saygılıdırlar ya...Aramızdaki borazanlarına duyurulur..."

"DENKTAŞ: "Talat'ın yürüdüğü yol Milli Güvenlik Kurulu kararının yolu değil" dedi...Elbette Talat o yolda yürümüyor. Kolundfan tutup çeken Özdil Nami olduktan sonra...Sonunda bir de bakacak ki kuyunun başına gelmiş; dönüş yok..."

"İNGİLTERE'nin, Rumlarla imzaladığı Memorandumun Türklerin aleyhinde olmadığını anlatmak üzere faaliyete geçtiği söyleniyor.Türk Kooperatifleri Mukayyidi rahmetli Rağıp Kenan bunu işitmiş olsaydı,"Biz acı çekeceğiz ama İngiltere zevk alacak" çok büyük olay değil" diyecekti...İngiltere ne zaman Kıbrıs Türkünün yanında oldu ki?"

"BAKOYANNİ "Garantörlüğe gerek yok..Türk Ordusu adadan çıkmalı" demiş...Malista Kokonammu; ne istersen söyle onu yapalım..."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.