Türkiye karıştı;Kıbrıs'a dikkat!

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

A- A A+

Türkiye karıştı;Kıbrıs'a dikkat!

Dün Türkiye'de son derece ilginç tutuklamalar yapıldı. Gün boyunca haber kaynaklarına nerede ise bağlı kaldık. Ünlü ve de sivil-asker isimlerin ard arda gelmesi karşısında hayretler içinde kaldık. Nerede ise bir yıldan bu yana sürdürülmekte olan "Ergenekon davası" denilerek birçok kişi gölge altına alınmıştı. "Milliyetci,lâik,Atatürkçü" tanınan kişilerin listelerde yer alması özellikle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından olayın "Politik" olduğunu vurgulamasına neden oldu. Zaten CHP ve Baykal da okkanın altına itilmektedir.

Kıbrıs'a birçok kez gelerek büyük görevler yüklenen Orgnereal(E) Hurşit Tolon, Org Eruygur, ATO Başkanı Kıbrıs sevdalısı Sinan Aygün gibi isimlerin de tutuklanması Türkiye'yi karıştırdı. Daha önce de yapılan tutuklamaların da poltik nedenlere dayandığı yazılıp söylenmişti.

"Cumhuriyet" gazetesi yazarlarından Mustafa Balbay'ın gözaltına alınması üzerine aynı gazetenin yazarı ve Kıbrıs dostu Arcayürek yaptığı basın toplantısında "Tam da Anayasa Mahkemesde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın sözlü suçlama yaptığı günde yer alan bu tutuklama olayları politik davranışı çağrıştırıyor;gözdağı verilmek isteniyor" dedi.

Bu satırları yazdığım sırada bazı Türkçülerin de tutuklanması üzerine gençlerin yürüyüş yaptıkları ve taşkınlıklar olduğu haberleri gelmekte idi. İktidar Partisi müdahale etmediğini Başbakanın ağzından açıklama gereğini duydu. Ama genelde yayın organları bu olayı, Anayasa Mahkemesinde yer almakta olan AKP'nin kapatma davası ile birlikte mütalâa etmektedirler.

Haberlerde AB yetkilerinin olaya yaklaşımları da kuşku uyandırdı. Hele CHP ve Sosyalist Enternasyonal arasına kara kedi sokanların neleri hedefledikleri kolay anlaşılmaktadır. Kemalistleri lânetleyenlerin, Atatürk'ten kurtulmak gerektiğini ileri süren AB yetkililerin bundan neyi murad ettikleri anlaşılmaktadır. Avrupa tam gününde Türkiye'nin içine çomak sokmakta ve nasıl bir Türkiye istediğini sergilemektedir. Avrupa Türkiye'nin içini karıştırmaktadır. Güneydoğu yetmedi şimdi Ankara'ya parmak soktular.

&&&

İşte tam bu sırada Kıbrıs'ta sürmekte olan görüşmeler konusunda konuşan TC Dışileri Bakanı Babacan, ortada gerek yokken, "Talat'a destek" attı. Yani KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat'ın desteğe gereksinimi mi vardır demektir bu?

Görüşme dün yer aldı. Talat-Hristofyas görüşmesinden, ilk kez bir anlaşma ortaya çıkmadı. Yayınlanan ortak bildiride Hristofyas'a mal edilerek "Tek egemenlik, tek yurttaşlık,tek devlet " olayının öne çıkarılmak istendiği belirtildi. Bunun rededilmediği ama ilerideki bir tarihte ele alınacağı işaret edildi. Yani en hassas olduğumuz konuda bile "Red" konumuna geçilmedi; konuşulacağı işaret edilerek kabulünün mümkün olduğu izlenimi yaratıldı.

Yani M.A.Talat ilk kez Hristofyas'ın istediği metinin altına mühür basmaktan çekindi. Ama anlaşılan bunu erteledi.Oysa Dışişleri Babacan onun verdiği her türlü ödüne tam destek atmıştı. Bu ana kadar verdiği ödünlere baktığımızda, normal olarak yenisini de vereceği anlaşılıyordu.Çünkü masadan kalkamak,görüşmeleir kesmemek CTP'nin kesin kararıdır. Masada istemediğiniz konu da olsa, orada kalıyorsanız, şimdi değil ama gün gele kabul edeceğiniz anlaşılmaktadır.

Bu görüşme hakklında bazı Türk haber kaynakları bunlara da "evet" dediğini haber yaptılar ama ben, sadece resmi açıklamayı vurguluyorum. Elimde kanıt isterim. Kimseye haksızlık yapmak istemem."Kabul ettim" denmediği sürece kabul edilmiş olmuyor bana göre.

Ama gidiş iyi değildir kuşkusuz. Rum içte ve dışta bağırdıkça alıyor,Talat da AKP'ye danışıp veriyor. Türkiye karıştırıldı. Bu hem AKP'nin, hem de Kıbrıs'ta onun kolunda olanların işine geliyor. Dumanlı havada verilen ödün kolay farkedilmez…AB'nın de bunda payı vardır. Amaç bunca karışıklık içinde Kıbrıs'ı Türk Ulusunun dikkatinden kaçırmaktır. Girit'te de böyle olmuştu."Demokrasi uğruna" Osmanlı Rumeli bozgununu yaşadı…Şimdi de AB'nin ipi ile kuyuya inilip, lâiklik ve Atatürkçüler tasfiye edilmek istenmektedir. Bu arada da Kıbrıs aradan kayacaktır…DİKKAT…

Bizden söylemesi…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.