Cumhurbaşkanı Talat'ın kafası karışık

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Cumhurbaşkanı Talat'ın kafası karışık

Kıbrıs'ta havalar çok sıcak. Üstüne üstlük politik hava da sıcak mı sıcak! Dikkatleri toplamaya çaba harcarken, Anavatan Türkiye'de "Ergenekon" olayı patlak verdi. Başbakan dün yapılan grevlere, aynı sözcüklerle yaklaşmak isterken büyük hata yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat ise kafasında fırtınalar estiğini kanıtlamakla meşgûl…

Onca sıcağa bakarak köşe yazılarımın boyutunu küçültüyorum. Gelişmeleri, söylenenleri ve görüşümü kısaca sunarak, kimseye azap çektirmemeye özen göstereceğim yaz aylarında. Arada olaylar iter ve yazı boyutunu aşarsam affola…

&&&

Son Talat-Hristofyas görüşmesinden, bundan öncekiler gibi ortak görüş çıktı. Hatta hazır olan BM Temsilcisi bunu anlaşma olarak tanımladı.Yani "Tek egemenlik, tek yurttaşlık" konusunda iki yoldaş bastılar mühürü. Hem de sonunu düşünmeden. Bunun nedeni elbette Hristofyas'ın bizlere anımsattığı CTP-AKEL anlaşmasıdır. Biz de onların yalancısıyız.Yani "Adada tek Halk vardır(Kıbrıs Halkı);ancak iki Cemaat(Türk ve Rum Cemaati) vardır. Bundan hareket edilerek "Üniter Devlete" ulaşılacaktır. AB Üyesi "Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti" kendine üçüncü ülkelerden garantör istememektedir. Garantiler AB içinde sağlanabilecektir.Cemaatların egemenlik hakkı olmayacak ve bu "Tek egemenlik" olarak Anayasada düzenlenecektir.Buradan da Türk Ordusunun adadan çıkışı gündeme gelip oturmaktadır.Yunan Ordusunu Talat bile ağzına almıyor"

Bana göre hızla Rum-Yunan tuzağına düşülmektedir. CTP'nin acelesi olduğunu, avukatlığına soyunmuş yazarlarından anlaşılmaktadır. AKP'nin her türlü desteği verdiği de yazılıp söylenmektedir.Bunun gerçek olup olmadığını bilmiyoruz.

Şimdi Talat'ın ard arda açıkladıklarına gelelim. İlkin "İki Kurucu Devlet, bir araya gelerek Yeni Devleti (Bakir doğum) oluşturacaktır" diyordu. Ona göre "Federasyon" bu yolla oluşturulacaktı. Annan Plânı da nerede ise değişmez kalıplı dini kitap gibi sunuluyordu.Şimdilerde Annan Planından da eser kalmadı. CTP sözcüleri ve yazarları, savunma yaparken de Talat'ın ortaya koyduklarını değil, kendi anladıklarını ileri sürerek halka yutturmaya kalkmaktadırlar.

Talat "İki Kurucu eyalete sahip olacak, iki toplumlu, iki kesimli federasyonda anlaştık" dedi. Peki bu daha önce açıklananlara uyar mı? Bunun nesini düzeltmek gerekir diye düşünüyorum. Ve de eski söylemlerini nereye koyacağımızı da düşünmek zorundayız.

Talat önce "İki Kurucu Devlet" demişti; şimdi "İlki Kurucu Eyalet" diyor. Yani ilkten öyle kastediyordu ama demek ki gerçeği halktan saklıyordu.Biz "Kurucu Devlet" kastetmediniği, kastının eyalet olduğunu yazıp söyledik ama yalanlandık.Şimdi bizim haklı olduğumuz anlaşılıyor.

İki Devlette "İki kesimlilik" vardır; ama "İki eyalette", iki kesimlilik yoktur. O sadece harita üzerindeki üç beş çizgidir. Sınır değildişr; koruması yoktur. Askeri yoktur. Merkez Bankası yoktur. Ayrı mahkemesi yoktur.

Ha Sayın Talat diyor ki; "Ülkeyi yeniden birleştirmek istiyorsak bunun sadece federal bir çözümde mümkün olacağını söyledim.Hristofyas'la temel anlaşmamız ve ortak zeminimiz budur".

İşte gerçek buradadır. Talat,Hristofyas'la bu nikâhı kıydı ama Kıbrıs Türk Halkı ile değil. Kıbrıs Türk Halkı kendisine ve kimseye bu yetkiyi vermedi…Yukarıda federasyon, aşağıda federal çözüm…Yukarıda iki kurucu devlet, aşağıda iki eyalet…Kafalar karıştırılıyor…

Sayın Talat'ın kafası karışık. İşler arap saçına döndü. Bu sıcaklarda müzakere devam ederse sanıyorun, son anlaşmasını yine Rum-Yunan plânına uyum sağlasın diye değiştirecek …

Onun için şu oyun Ekim-Kasım'a ertelesinler debari bu iki lider daha önce ne söylediklerine şöyle bir baksınlar…

Çünklü halk Sayın Talata' a "İki eyaletli, Rumun egemenliğinde,iki toplumlu,iki kesimli,tek vatandaşlıklı,üniter devlet " için yeti vermedi.Hele Türkün Milli Davası asla ve asla bu değildir…Birleşmek veya adayı birleştirmek de Rum oyunudur bizim davamız değildir.Bizim böyle bir sorunumuz yoktur.

Bu halka gerçekler olduğu gibi açıklanmalıdır. Çünkü KKTC yıkılmak istenmektedir. Milli Dava tehdit altındadır. Rumun egemenliği altında esarete "Birleşik Kıbrıs" pijaması giydirilmesi gerçeği örtmez…

CTP eyalete razıdır; onun için Talat bunu ortaya koyup savunmaktadır.

Biz özgür,bağımsız,egemen,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sonsuza dek yaşatılmasından yanayız. Bunu korumak ve kollamak asli görevimizdir…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.