Kıbrıs'takiler dışarda; Bosna kâtili nihayet tutuklandı

Yayın Tarihi: 24/07/08 00:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Nihayet Belgrat'ta yakalanan Bosnalı Sırp lider,Bosna kasabı Radovan Karadziç, yargılanmak üzere Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi'ne gönderiliyor. Gözünü kırpmadan insanlık suçu işleyen Sırp Liderlerin başında gelen Radovan Karadziç, aslında Bosnalı.Bosnalı müslüman halkın hoşgörüsünden hayatı boyunca yararlandı ama sonuçta Bosna halkını katletmek için topa tuttu.

Gidip gördüm ve ağladım. SarayBosna'nın etrafı tepelerle çevrili. Her tepeye top ve en ağır otomatik silâhları diken bu kasaplar, top mermisi ve kurşun yağdırdılar kente. O sırada öne gelen masum aile, masum çocukmuş, kadın veya yaşlıymış, bunlar için anlam ifade etmedi.Yeter ki Bosnalı Müslümanların kökü kazınsın…Ortodoks Kilisesinin katı kuralını işlettiler. SarayBosna'nın her tarafı Şehitlik; Stadyum Şehitlik,okul avluları Şehitlik,evlerin arası Şehitlik ve de her kent ve her köyde Şehitlikler sayılamayacak kadar.Hele hele Sreprenica tam 110 bin Şehidi bağrında barındırmakta…

Bir zamanlar kendi halkını kıyıma uğratmak için Kilise Lideri Makarios'un EOKA çetecilerle birlikte hazırladıkları Türkü imha plânı olan Akridas'ı uyguladıkları gibi. Kıbrıs Cumhuriyeti böyle Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti oldu.Tam 45 yıl önce…

İşte Bosna'daki kıyımın ana nedeni de Bosna Hersek'ten Bosnalı, Osmanlı ve kalan Türkleri katletmek ve yok etmek içindi. Çünkü Yugoslavya, düşen kalelerini korumaya azimli idi. Son kozları Kosova idi o da ellerinden kayıp gitti. Karadağ'ı bile koruyamadılar.

Ancak katiller onca aramaya rağmen etrafta korundu . Karadziç, son katil değil.Sırada başkaları vardır ama şimdi onun yargı süreci başlayacaktır. Sırp yetkililer, bugün düzenledikleri basın toplantısında Belgrad savaş suçları mahkemesi yargıcının Karadziç'in sevki için tüm şartların yerine getirildiği kararına vardığını açıkladı. Karadziç'in avukatı karara itiraz edeceğini söyledi.

Yetkililer, Karadziç'in Belgrad'da başka bir isim altında saklandığını, sakal bıraktığını ve bir klinikte doktorluk yaptığını bildiriyor. Lahey'deki mahkeme, 1995'de 110 bin Müslüman erkek ve çocuğun Sırplar tarafından öldürüldüğü Srebrenica katliamındaki rolü nedeniyle Karadziç hakkında dava açmıştı. 63 yaşındaki Karadziç 12 yıldır aranıyordu.

Avrupa Birliği, Radovan Karadzic'in yakalanmasını sevinçle karşılayarak bunun Sırbistan'a üyelik yolunu açacağını bildirdi. Brüksel'de toplanan dışişileri bakanları, tutuklamanın Avrupa Birliğine girme yolunda atılmış önemli bir adım olduğunu açıkladı. Fransa Dışişleri bakanı Bernard Kouchner ve İngiltere Dışişleri bakanı David Miliband tutuklamanın, Sırp hükümetinin Avrupa ile bütünleşmeye hazır olduğunu kanıtladığını belirtti.

Tutuklama, Türkiye tarafından da memnunlukla karşılandı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada tutuklamanın Sırbistan'ı Avrupa kurumlarıyla bütünleştireceği ve Balkanlarda istikrarın güçlenmesine katkıda bulunacağı belirtildi.

Bosna kâtilleri birer birer tutuklanıp yargıya sevkedilirken, Kıbrıs'ta Türklere soykırım uygulayanlar ise Rum Halkı tarafından ödüllendirilmekte ve "Devlet Başkanlığına" getirilmektedirler. Bunu Makarios, Kipriyanu, Kleridis, Papadopulos izlemedi mi? Akridas Plânının altında bunların imzaları yok mu? Kendi kitaplarında bu gerçeği açıklamadılar mı? 21 Aralık 1963'de bu katliam planını uyguladıklarını bizzat kendileri açıklamadılar mı?

O hâlde 1955-1974 yılları arasında katledilen Türklerin katilleri dışarda, Bosna kâtilleri bile yaklanmış durumda…Onca insanımızı yaşadıkları yerden, çalıştıkları iş yerlerinden, yoldan, tarladan yakalayıp kaçırdılar ve öldürdüler. Sonra da kimse sorumluluk almadı. Onları sorumlu tutan çıkmadı. BM bile savaş dışı katledilen kardeşlerimiz için tazminat ödenmesi gerektiğini telâfuz etmedi. Suçluları "Devlet görevlisi" olarak karşısına almaktan da geri durmadı.
AB ise bu katilleri ve yönetimini ödüllendirdi.
Şimdi de kendi haklarımızı Rumun ayaklarına sererek, güya" Birleşme- anlaşma" sağlamaya çaba harcayanlar vardır. Kırmızı çizgileri sarartarak bir yere varılacağını sanıyorlar. Bilsinler ki arkalarında Kıbrıs Türkü yoktur. Kıbrıs Türkü KKTC'yi tasfiye edip Kuzeyi de Ruma teslim edecek aptal rolüne soyunmadı…Soyunanlar utansınlar. KKTC ve egemenlik hakkımıza,Türk Ordusunun sağladığı güvenliğimize dokandırmayız…Kargalara duyurulur…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.