Bu "Olimpiyat ve de Spor" konusunda başka türlü bir yazı

Yayın Tarihi: 09/08/08 00:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

Bugünün Pazar oluşundan yararlanarak, birkaç konuya değinmek istiyorum. Aynı konuyu upuzun yazmamış, sizi de sıkmamış olurum. Okuyucular bu ara tüm konulardan bıkmış olmalılar ki, yazı yazmak yerine telefon ederek, beni vekil tayin etmeyi uygun görmektedirler."Siz daha iyi yazarsınız şu şu konuyu"… Ne var ki ben onlar namına yazamam. Kendi bildiğimi okurum.Yine de gelen yazı olursa yayınlamayı sürdürürürm.

&&&

OLİMPİYATLAR BOSNA VE KKTC

Olimpiyat oyunları Cuma gün Pekin'de yapılan açılış töreniyle başladı. Buna ait hayli haber okudunuz; televizyondan o görkemli açılışı izlediniz. Ben size perde gerisini ve KKTC ile benzerlikleri yaşayan Bosna'nın başına gelenleri anlatacağım.

Önce genel haber yanı: Kentte heyecanın doruğa çıktığı ancak terör saldırıları, protestolar ve kirli havanın oyunları tehdit ettiği bildiriliyor. Açılış törenine 80'den fazla dünya lideri katıldı. Elbette en güçlü ülkenin(!) Başkanı olarak Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti Başkanı Hristofgyas da tribünlerde yerini aldı.Belki yanlışlıkla yurttaşlarından birisi bir madalya kazanır diye…

Haber kaynaklarının bildirdiklerine göre Çin, gösterişli açılış törenleri için milyonlarca dolar harcadı. Uluslararası üne sahip yönetmen Zhang Yimou'nun tasarladığı üç buçuk saatlik açılış töreninde binlerce kişi rol aldı. Tören Çin saati ile geceleyin 8'i 8 geçe başladı.(KKTC saati 15.00) . 8 rakamının Çin'de şans getirdiğine inanılıyor.

Öte yandan ünlü Tiananmen meydanında günlerdir gösteriler düzenleniyor. Açılıştan bir gün önce meydanda gösteri yapan üç insan hakları eylemcisi, polis tarafından tutuklandı. Önceki gün de Pekin'de gösteri yapan dört yabancı Tibet yanlısı eylemci sınırdışı edildi. Bu arada 40'dan fazla sporcu imzaladıkları ortak bildiride, Çin'e temel insan haklarına saygı göstermesi ve Tibet sorununa barışçı bir çözüm bulması çağrısı yaptı.

İşte bu görkemli Olimpiyatta kaderi benzeşen KKTC ve Bosna vardı. Müslüman Bosna halkını yok etmek için yapılan kıyımdan sonra Batılılar, "Bosna Cumhuriyeti" ortaya koyacaklarına,önce Hersekle birleşik bir yapı açıkladılar; ABD arabulucusu Holbrooke bununla da yetinmedi ve Bosna içindeki Sırplara da Saraybosna'nın sokaklarına kadar uzanan sınırları ile "Sırp Cumhuriyeti" yerleştirdi. Amaç bir süre sonra Sırpların, Bosna-Hersek'ten ayrılmaları ve Sırbistan'la birleşmeleri idi.

Bu yüzden Sırplar, ceplerinde hem Bosna-Hersek, hem de Sırbistan Pasaportu taşımaktadırlar. Bu Olimpiyatlarda bu rezillik nüksetti. Resmi geçitte daha önceki bayrağı bile değiştirilmiş Bosna-Hersek yaftası arkasında sadece 5 müslüman sporcu vardı. Hersekliler,"Hırvat pasaportu ile Hırvat Bayrağı" altında ve de Sırplar "Sırp Pasaportu" altında Sırbistan bayrağı altında Olimpiyatlara katıldılar…

KKTC buna da erişemedi. 45 yıldır Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgâl edenlerin ambargosu yüzünden, Kıbrıs Türk Gençleri Olimpiyatara KKTC Bayrağı altında katılamadılar…Kıbrıs'ı,işgâlci Kıbrıs Rumu temsil etti…

Müslüman olmak artık bu dünyada zor dostum zor…

&&&

VE DE KKTC SPORU İÇİN…

Kıbrıs sorununun özü "Parça çözüm" değildir. Sorunları çözmek için çalışır sonuca ulaştığınız anda tümü üzerinde anlaşırsanız, anlaşma tümden uygulanır.Talat Yönetiminin hatası, parçacı, bohçacı yanıdır. Bir yenisi de "Spor" alanında başına dert açacağa benziyor.

Bildiğimiz bir olayı Gazeteci-Yazar Başaran Düzgün açıkladı.Zamanın Çetinkaya Başkanı Zeki Ziya, FIFA ile yapılan temaslarının sonucunda, bildik yanıt almıştı. "Gidiniz KOP'un kanatları alana giriniz, size para da verelim, oraya yama olunuz spor yapınız". Politik olmayan FIFA, politik rezillik ve rüşvet sergiledi.Zamanın Futbol Federasyonu da bunları halktan gizledi.Ortada olumlu hava varmış gibi davrandı ama neyse ki politik kadrolar da o gün ödüne hazır değillerdi.

Şimdi Futbol Federasyonu seçimle değişti. Kalkıp yeni bir bulgu olur diye FIFA'ya taşındılar. Aldıkları yanıt aynı ve basit: "Gidiniz KOP'la anlaşınız.Onlar kabul ederlerse,(Yani yoldaşlar) dostluk maçı yapabilirsiniz üçüncü taraflarla"…Yani Çetinkaya'nın aldığı yanıtla bunun farkı var mı? Yok. Ama Futbol Federasyonunun yeni başkanı Ömer Adal kem-küm ediyor.Sanki birileri ile anlaşırsa bu iş olur sanıyor.Teslimiyetin farkında mı, değil mi ne?!

Bu Kıbrıs davamızın özüdür. İster Rum Futbol Federasyonu KOP'a yama ol ister Hristofyasın Hükümetine…Bir defa azınlık olarak Rumun organlarına yama olmaya başladın mı, bunun sonu gelmez. Niye gelsin? Sen onların egemenlikleri altına girmeye razı oluyorsun…

Aklınızı başınıza alınız beyler;futbol oynayacağım diye kanla-canla alınan hakları Ruma telsim etmeye kalkmayınız; bunun hesabını veremezsiniz…

&&&

SAYIN TALAT: "VAZGEÇİLMEZ HAKLARIMIZIN
NE OLDUĞUNU" GÖSTERİR MİSİNİZ?

Biliyorsunuz KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat, sık sık ray değiştirir. Gider Hristofyas'la ballı börek görüşme yapar,egemenlik hakkımızı teslim eder, gelir buna da uygun gerekçe olduğunu sandığı birkaç sözcükle açıklar…

Ertesi gün Hristofyas'ın ve Rumların uyumsuzluğuna değinir. Şimdi de kalkıp Erenköy gününde "Kıbrıslı Türklerin vazgeçilmez hakları sonuna kadar korunacak" buyurmuş…Onlar nedir Sayın Talat? Bundan önce yoldaşa teslim ettiğiniz vazgeçilmerz haklarımız değil miydi? "Eşit egemenlik,iki devletli yapı, ayrı pasaport ve kimlik hakkı,Federal yapı yerine üniter devlet" nereden çıktı?…Acaba geriye hangi hakkımız kaldı ki öbürgün bunların da Ruma hibe edileceklerini göreceğiz?…

Herkes öfkeleniyor ama biri Sayın Cumhurbaşkanına bizim kırmızı çizgilerimizi anlatsa ya…Bari TBMM'nin kırmızı çizgilerini olsun dikkate getirilsin…

&&&

KKTC'Yİ DIŞLAYAN RUSYA
ŞİMDİ "OSETYA CUMHURİYETİ" OLUŞTURUYOR

Malûm Rusya ne dün,ne de bugün,Kıbrıs Türk Halkının haklarına hiç mi hiç saygı göstermedi,KKTC ile ilişki içine girmedi.AKEL'I bizden önde tuttu.(Nasıl olsa AKEL ve CTP'yi aynı torbada görüyor). Kosova'da da bağımszılık yanlı taraftan olmadı ve Sırpları savundu,Koosva'nın bağımsızlığını reddetti.Şimdi ise Gürcistan'da Güney Osetya'nın ayrılıkçı güçlerini pür silâh destekliyor.

Gelen habelere göre Rus birlikleri, Gürcü kuvvetlerini Güney Osetya'nın başkenti Şinvali'den çıkarttı.Gürcistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Rus tank ateşinin, Gürcü kuvvetlerini kentin daha önce ele geçirdikleri kesimlerinden çekilmek zorunda bıraktığını açıkladı.Gürcistan'dan şu ana kadar 1500 ölü yüzlerce yaralı vardır.

Rus Savunma Bakanlığı, tankların halen Güney Osetya'da bulunan Rus barışgücü birliklerine destek verdiğini bildirdi. Bakanlık yetkilileri çatışmalarda 10 Rus askerinin öldüğünü, 30'nun yaralandığını söyledi.Gürcü yetkililer ise, Rusya'yı Gürcü kentlerine hava saldırılarını durdurmaya çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, taraflardan hemen ateşkes ilan etmelerini istedi ve barış görüşmeleri için bölgeye bir temsilci göndereceğini açıkladı.Bildiğiniz gibi Gürcü Başkan ABD'de eğitimde iken ABD tarafından alınıp Gürcistan'ın başına taşınmıştı.Türkiye gerek Gürcülerle,gerekse Abazalarla olan kardeşlikten ötürü taraf tutacak konumda değildir.

İşte KKTC, işte Kosova ve işte Rusya'nın Güney Osetya politikası…Rezil dünya değil mi?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.