PAZARLIK: Osetya can,biz patlıcan mıyız?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

PAZARLIK: Osetya can,biz patlıcan mıyız?

Bugün okuyucularımın gönderdikleri yazı ve notlara yer vereceğim.Ondan önce şu garip dünyaya bir çift sözüm vardır.Çünkü Kıbrıs Türkü olmak ve de Kıbrıs'ta yaşamak gerçekten büyük özveri ister.

Vurdular, öldürdüler, evlerimizi, okullarımızı, camilerimizi yaktılar, bahçelerimizi hayvan barınaklarımızı ateşe verdiler.1 Nisan 1955'de EOKA'nın silâhlı isyan başlattığı tarihten Mehmetcik'in bu adaya adım atması ve bizi kurtardığı ve KKTC topraklarını özgürleştirmesini tamamladığı tarihe kadar tamı tamamına 2800 Şehit verdik. Israrla yinelenen işbirliği ve barış girişimlerine rağmen, en son BM Genel Kurulunda "Egemenlik" hakkımıza tecavüz eden karar alınınca, tam 6 aylık ihtardan sonra KKTC'yi ilân ettik. Rum-Yunan lobisini destekleyen Rusya ve ABD, BM'de karşımıza çıktı. AB Yunanlının yanında yer aldı ve sonuçta her hakkımız ayaklar altında çiğnenir, ambargo altında yaşamaya mahkûm edilirken, KKTC'nin tanınmaması için karar aldılar.

Bugüne kadar da kendi çıkarlarına hızmet için bu kararın arkasında durdular. Nereye kadar? Aynen KKTC'nin ilânında olduğu gibi "Kosova'nın" bağımsızlık ilânına rağmen…Koşullar aynı,deneyim aynı,davranış aynı ama sonuç tam bir rezillik. Hatta Rusya olayın aynen KKTC'nin benzeri olduğunu saklamadı ve açıkladı. Ama o da Ortodoks Kilisesi politikasının dışına çıkamadı. AKEL'i küstürmekten uzak durdu. Hoş KKTC 'de iktidarı elinde bulunduranlar da "Tanınma" istemediler. Tanınmadan hep kaçtılar ve de bunu saklamadılar. Kosova olayı geçiştirildi.

Şimdi Kafkaslarda benzer olay yaşanıyor. ABD'ye yaklaşan ve nerede ise NATO üyeliği gün sayan Gürcistan, bahanesi bulunarak Rusya tarafından vuruldu. "Benim arka bakçemde bana düşman besleyemezsin" dedi Ruslar. Güney Osetya'yı ve Abhazya'yı Gürcistan'dan koparmak ve bağımsız devlet yapmak yolunda adımlarını attı.Bu uğurda etraf kana bulandı…

Yani tertemiz KKTC, yerli yerinde dururken, kana bulanan Kafkaslarda Güney Osetya ve Abhazya Rusya tarafından Gürcistan'dan koparılarak bağımsız yapılmak istenmektedir. Yani BM'nin yasakladığı "Ayrılmak yoluyla bağımsız devlet ilân etmek" aynen yaşanıyor. KKTC'de Cumhuriyeti oluşturan iki ortaktan biri ötekini yok etmeye kalkttı. Olay buna dayalı olarak yaşandı. Yani ortak Kıbrıs Türkü, Cumhuriyet'ten silâh zoruyla atıldı. KKTC halkı yaşamak için bağımsızlık yolunu seçti ; tu kaka oldu. Kosova'da yaşandı;alkışlandı. Çünkü ABD'de öyle istedi. Şimdi Rusya istedi diye aynı kural Güney Osetya ve Abhazya 'da işletiliyor…

Rezil dünya. Rum ve Yunan lobisine nerede ise bugünkü Türkiye'deki iktidarın eli mahkâm mu diyeyeyim? Yoksa beceriksizlik mi? Hatay'ı topraklarına katan Atatürk'ün dış politikasını bugünkülerin öğrenmeye gereksinimi var mı desem?…

&&&
OKUYUCUNUN KALEMİNDEN

"İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın Türkiye ziyaretini ilgi ile izledim.Adam resmen Atatürk'e hakaret etti. Anıt Kabri ziyaret etmedi. Kendisini Kıbrıs konusundaki hatalı tutumu ile tanıdığımız AKP'nin Dışişleri Bakanı Babacan, Anıt Kabir ziyaretinin programda yer almaması sorulunca, "Bizi böyle teferruatla uğraştırmayınız" buyurmuş…Vay vay! Atam kalk da bu ülkenin kimlerin eline geçtiğini gör! Böyle bir Dışişleri Bakanı ile Türkiye ağlasın mı, gülsün mü?…Atatürk'ü ziyaret mi teferruat;yoksa Dışişleri Bakanının kendisi mi? Haaa!"
ALİ SOYUYÜCE-Lefkoşa
&&&

ÖNCE KİTAPLARDAN,SONRA TÖRENLERDEN SİLDİLER
"CTP iktidara gelince içinde Rumların da bulunduğu Uluslararası bir Komitenin hazırladığı kitapları, KKTC Okullarına dayattı. TMT lekelendi; Türk ve Yunan bayrağı eşitlendi.Atatürk nerede ise kitaplardan çıkarıldı. Bunlar hep Türk-Rum dostluğu uğruna yapıldı. Rumun kitapları yerli yerinde duruyor ama…

Şimdi de Kurtuluş Törenlerinde ve Şehitleri anma günlerinde, politikalarını sergiliyorlar. Önce Muratağa-Sandallar-Atlılar'da Komutanlara hakaret edildi;Taşkent katliamı ile ilgili anma törenine katılmayarak da her durumda soykırımı yok saymak istemiş olmalılar…Ne de olsa AKEL üzülmesin!..Biz de onları üzecek yolu yordamı biliriz. Ne kadar kaçarlarsa kaçsınlar sandık açılmayacak mı? Derslerini vereceğiz…"
BÜLENT KURTUL-Girne
&&&

HANİ KAPILAR AÇILACAK VE NUR YAĞACAKTI?
"Esnaflar Birliği Başkanı bir kahramandı o günlerde. Kabadayı gibi etrafta geziniyordu. Lokmacı kapısını açtıracak ve de Esnafa Rum müşteri sağlayacaktı. Yani gökten nur yağacaktı. Arasta esnafını da öyle aldatmışlardı. Rumlar akın akın gelecekler ve ticaret artacaktı…Olan oldu; ticaret arttı ama tarafını şaşırdı. Rum malı meraklıları barikatı geçerek Rum tarafından alış verişe hız verdiler.

Ha bu da benden;Rum Bankalarına da para depozito eden Tüccar takımı var.Onu da birileri sorgulasın? Öyle ya biz onlardan alış veriş yapacağız; onlar da paracıklarını Rum bankalarına kaçıracaklar…Acaba vergi kaçağı mı kırpıntı paralar?Maşallah!"
CELAL HASAN URAL-Lefkoşa

&&&

ELEKTRİKTE ZAM ÇILGINLIĞI
"Bu ay elektirk fatuları el yakmadı,nerede ise hane yıkıyor.Neymiş? Yeni generatör getirmişler de halka elektrik vermek bir yana Ruma da satmaya hazırlarmış!…Bu fiyatla siz ancak Türk Halkını kazıklarsınız. Ruma elektrik satmak için önce eskimolara dondurma satmanız gerek…

Bu elektirk zammından sonra da bu halk uyanıp bu iktidarı devirşmeye kalkmazsa, başka ne zaman bunu yapar yahu? Bu halk, bu zillete lâyık mı?Bu okkalı zam, ona buna çıkar sağlamak için değil mi? Basında çıkan faturalar Kıbrıs Türk Basının nasıl kirlendiğini göstermiyor mu? CTP iktidarı tarafından getirildiği noktayı göstermiyor mu? Yayıncıya para, programcıya para, köşe yazarına para…Niçin iktidarı övmek için…Maşallah şeffaf yönetime?!

Ha bu arada bizim Gazi Mağusa Kaymakam Yardımcımıza da iki çift lâfım olacak…Muratağa ve öteki köylerde yapılan anma gününde Komutanlara karşı davranış gösteren bu zatın yapacağı tek iş vardır: İSTİFA…Gazi olan Mağusa böyle bürokratlara lâyık değildir."
VURAL KORKMAZ-GaziMağusa

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.