Köyde "Belediyecilik" oynamak

loading
22 Eylül, Salı
£

9.77

8.98

$

7.66

A- A A+

Köyde "Belediyecilik" oynamak

AB portakalın ve yumurtanın boyutlarını ölçüp tayin ediyor diye KKTC'de de bunu yapmak masûmane görülebilir. Ancak AB de ve öteki ülkelerin bazılarında "Köy" kavramı yok edildiği için bunları yakın kent belediyelerine bağlamak ve kolayca hızmetin verileceğini hesaplamak ilk bakışta kötü bir tercih değildir. Sonuçta Kent Belediyesinin olanaklarını azıcık zorlayarak Kent Belediyesine bağlanan köylere de o hızmeti vermek kâr sayılabilir. Lefkoşa Belediyesine Hamitköyü,Alayköyü bağlarsanız ya da Gönyeli'nin köyden kente terfi ettiğini görürseniz,bunun kavgası olmaz.

Ne var ki Mesarya'nın veya Karpaz'ın ortasında kendi kendine yeterli olmayan "Köy Kentlere" bir de öteki köyleri bağlamak ve de bunlara Beledi hızmetlerin taşınacağını umut etmek hayâlden öteye geçemez. Niçin? Konu gideri karşılamaya gelince, bunun vergisini hangi halk ödeyecektir? Gelir olsa elbette orasının köyden kente terfi edeceğine tanık olacağız. Serdarlı'da olduğu gibi. Orada artık Serdarlı köyü yoktur;orada bir kasaba vardır.

Küçük yerleşim birimlerine sağlık hızmeti, içme veya sulama suyu,hatta eğitim götürmek için Osmanlı döneminden başlanarak formüller geliştirildi. Bunlar ayrı "Sandıklar" olarak örgütlendi. Yani günümüz lâfı ile "Fonlar" oluşturuldu. "Iskaiye Cemiyeti","Sağlık Sandığı" gibi. Okulların açılması, bakımı,Öğretmenin ikameti ve hatta yeme içmesi, Köy Muhtarı tarafından organize edilirdi. Köyde Eğitim Vergisi yoktu ama halk gücü oranında giderlere katılırdı.Bunu da Muhtar ayarlardı.

Belediye hızmetleri, köyde gideri en az usullerle karşılanırdı. Muhtar bu hesapları korumakla,halka adaletli vergi tarhetmekle yükümlü idi. Fakire yükümlülük getirmez, zenginden az daha fazla alırdı.

Şimdi Yasa ile AB hayranlığı veya Kent aydını rolüne bürünerek, "Ben şu 10 köyü falan Belediyeye bağladım" diyerek işin çözüleceği umut edildi. CTP bu noktada hata yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Bu uygulama CTP'ye oy kazandırmaz kaybettirir. Bırakınız köyü, Kent halkı bugün Belediye vergilerinden, gösterilen masraflardan bıktı, usandı.Seçimle gelen Belediye Başkanlar ve Belediye Meclis üyeleri,daha fazla personel tayşin ederek halkın sırtına kanbur üzerine kanbur ekliyorlar. Aydınlatmadıkları yolların vergisini alıyorlar. Temizlemedikleri çevrenin bedelini halka ödetiyorlar. Ama aydınlatma, su, temizlik,çöp, dükkan çalıştırma hakkı diyerek dayıyorlar vergileri…

Şimdi de Merkezi Hükümet vergi yarışına girdi. Nerede ise bir el bu halkı Ruma doğru itekliyor. Bıksın usansın,"Eh yeter" deyip devletinden soğusun diye…

Köyleri Belediyelere bağlamak ve hızmet sunmak güzeldir. Ama Köylüye ödeyemeyeceği kadar Kent halkına ödetilen vergiler dayatılınca seyredin gümbürtüyü…Osmanlı akılsızdı, köyle kenti ayırdı; siz akıllısınız kent ve köyü aynı kaba koydunuz…Maşallah…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.