ABD'de Obama-Biden koalisyonu

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

ABD'de Obama-Biden koalisyonu

Biz Kıbrıs konusuna takılıp kalırken,bizi doğrudan etkileyecek olan ABD seçimlerinde gelişmeler oldu. Hafta sonu ABD Başkanlık seçimlerine hazırlanmakta olan Demokrat Parti'de "Başkan Yardımcılığının" sonuçlandığı haberi geldi.Obama-Hillary yarışının sonunda Demokratların, Cumhuriyetcileri yenebilmesi için "Güçbirliği yapılması" öne sürülmüşse de deneyimli Demokrat Senatörler, gazeteci ve yazarlar, Obama-Hillary işbirliğinin akıl işi olamayacağını ileri sürdüler. Onlara göre Hillary Obama'ya takoz olur ve hatta Obama'yı gölgede bırakabilirdi. Büyük Kongreye kısa süre kala Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, kendisi gibi senatör ve Senatoda 30 yıllık deneyimi bulunan,Dışpolitika ağırlıklı yanı olan Joseph Biden'ı başkan yardımcısı adayı olarak seçti. Biden, Senato Dışilişkiler Komitesinin uzun süre Başkanlığını yaptı.

Uzmanlar, Delaware Senatörü Biden'ın, Demokrat Parti Başkan adayı Obama'nın dış politika alanındaki açıklarını kapatmasını bekliyorlar. Ancak 65 yaşındaki deneyimli politikacı Biden, Rum ve Ermeni lobileri ile içiçe politika yapan birsi olarak bilinmektedir. Türkiye'ye karşı görüşleriyle tanınıyor. Bu yönüyle ABD'de varolan Türk ve Türk sempatizanı oyların Obama-Biden ikilisi yüzünden Cumhuriyetci aday Vietnam gazisi John McCain'e kayabileceği ileri sürülmektedir. Oysa ABD'de Türk Örgütleri Başkan Bush'un tutumundan sonra Demokratları denemek istemişlerdi. Hatta Hillary ile birlikte önseçim çalışmalarına Türk Kadınlarının da katıldıklarına tanık olundu. Gerek Türkiye ve gerekse Kıbrıs'ı ilgilendiren yönü itibarıyla ABD Başkanlık Seçimlerine önem vererek, zaman zaman sizlere bilgi sundum. Orada bulunduğum sürece gözlemlerimi ve daha sonra da değelendirmelerimi aktardım. Bugün de bu önemli gelişmeyi dikkate alacağım.

Ajanslara ve ABD basınına göre Barack Obama, Delaware Senatörü Joe Biden'ı başkan yardımcısı adayı olarak belirlediğini geçen gün Internet sitesinden duyurdu. Demokrat Partili eski başkan aday adayı Hillary Clinton, Virginia eyaleti valisi Tim Kaine ve Indiana Senatörü Evan Bayh'ın diğer başkan yardımcısı adayları arasında adları geçmişti. Ancak geçen gün Biden'ın adı ağırlık kazanmaya başladı.

Obama, Biden'ı seçerek, başkan olması durumunda kendisinin dış politika alanında yetersiz kalacağı yönündeki eleştirileri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.Senato Dış İlişkiler Komisyonu olan Joe Biden dış politika konusunda deneyimli biri olarak tanınıyor ve 35 yıldır Senato'da görev yapıyor. Biden 65 yaşında olup ilk kez 1973'de 29 yaşında Senatör seçilmişti.1988'de ilk kez Demokrat Parti Başkan adaylığına katılmış,3 ay sonra adaylıktan vazgeçmişti.Biden 2 kez daha aday olmuş ve kaybetmişti. Senatör seçildiği yıl, Noel döneminde eşi Neilia'in kullandığı araca bir kamyonun çarpması sonucunda eşi ve 13 aylık kızı Naomi öldü;iki oğlu da ağır yaralanmıştı. O olaydan sonra Biden araba kullanmıyor,mümkün olan yerlere trenle gidiyor. Biden 1977'de Jill Jacobs'la evlendi.

Biden'in Ermeni ve Rum-Yunan yanlısı tavrı ve politikası hep bilinmektedir. Ayrıca Senatör Biden, Irak'ın üçe bölünmesini savunuyor. Biden aynı zamanda 1915 Ermeni olayları ve Yunanistan'la yaşanan anlaşmazlıklarda Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınıyor.Türkiye aleyhtarı her öneriye imza atmakla ünlüdür. Sürekli Ermeni soykırımını gündeme getirip Ermeni yanlısı davranmakta, Türkiye'yi bu konuda mahkm etmeye çaba harcamaktadır.Âynı zamanda şiddetli Rum-Yunan yanlısı olup, Kıbrıs konusunda ve Türkiye'ye ambargo uygulanmasında da aktif rol almıştı.Bu tutumunu Obama Yönetiminde sürdürüp sürdüremeyeceği merak konusudur.

Demokrat aday Barack Obama, Biden'ı, kapsamlı dış politika tecrübesi ve gerektiğinde Cumhuriyetçi Parti'yle uzlaşmacı tavır sergilemesinden dolayı övdü. Barack Obama, Biden'ı başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini Cumartesi kendi eyaleti olan Illinois eyaletinin Springfield kentinde resmen açıkladı. Obama ve Biden, gelecek hafta Denver'da yapılacak Demokrat Parti Kurultayı'nda Başan ve Başkan Yardımcılığı şeklindeki bu birlikteliği resmileştirecekler.

Demokrat Parti Başkan adayı Barack Obama'nın başkan yardımcısı olarak Senatör Joseph Biden'ı seçmesine ilk eleştiri Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain'den geldi.
Obama'nın yardımcı adayını belirlemesinin ardından McCain'in kampanya bürosu, televizyonda Biden'ı eleştiren bir ilan yayınladı. İlanda Biden'ın Demokrat Parti başkan adaylığı yarışmasında Obama'ya karşı mücadele verdiği dönem hatırlatılıyor ve Biden'ın 'Obama'nın başkanlığa hazır olduğuna inanmadığı' yolundaki açıklamasına yer veriliyor. McCain'in kampanya bürosundan gönderilen açıklamadaysa, kampanya sözcüsü Ben Porritt'in, "Obama'nın deneyimsizliğini Biden'dan daha sert eleştiren başka biri olmadı," ifadesine yer veriliyor.

Cumhuriyetci Parti Başkan adayı John McCain, henüz kendi yardımcısını seçmedi. McCain'in başkan yardımcısı adayını doğum günü olan 29 Ağustos'ta açıklaması bekleniyor. McCain'inin kararını bekleyen adaylar arasında, eski rakibi ve eski Massachusetts Valisi Mitt Romney, Minnesota Valisi Tim Pawlenty ve Pennsylvania eski Valisi ve aynı zamanda Amerika'nın ilk İç Güvenlik bakanlığını yapan Tom Ridge bulunuyor.ABD'den aldığım bilgilerde, Mitt Romney'nin ismi ağır basmaktadır. Romney,aslında Başkanlık yarışında McCain'i en acımasız şekilde eleştiren kişi olmuştu.

ABD Kasım ayında Başkanlık seçimine gidecektir. Ağustos ve Eylül ayında Başkan adaylarının adaylıklaır resmöileşecektir. Bu sistem gereği şimödiden bellidir.Obama Demokjratalrın McCain Cumhuyrkyeticleirn adayı olarak mücadele edecktirç Demokratrlar Başkan Yardıcmısını da belirleidkleir haled Cumhuyetşicle rhenüğz buolaya açıklık getirmediler.

ABD'de bu kez savaşçı bir kabine mi yoksa barış yanlılarından oluşacak politika üreten ekibin mi göreve geleceği son ederece merak edilmektedir. Çünkü ekonomi sorundur ve düzeltilmesi de savaşa bakış açısına bağlıdır. Dünyanın en büyük ekonomisini yönetecek kadro elbette ki dünyada da yankı bulmaktadır.

Kıbrıs konusu ve Türkiye ile ilişkiler de bu bağlamda kazanacak ekibin politikasına bağlıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.