Ankara ziyareti ve "Erzurum,Sıvas Kongresi"

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

Ankara ziyareti ve "Erzurum,Sıvas Kongresi"

Ankara ziyareti ve "Erzurum,Sıvas Kongresi"
kararı gibi:
MİLLİ MANİFESTO(1)

KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat, Milli Lider ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R.Denktaş ile birlikte Ankara'da davetli olduğu "Başkomutanlık devir teslim törenine" katıldı. Bu arada da Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan ile Kıbrıs konusunda gelinen noktayı ve 3 Eylül stratejisini görüştü. Gül-Talat ortak basın toplantısında saptanan ortak strateji açıklandı.

Dün canlı olarak televizyonmdan izlediğimiz basın toplantısında ortaya konan kırmızı çizgiler her durumda iki Cumhurbaşkanını bağladığını göstermektedir. Eğer KKTC Cumhurbaşkanı Talat, KKTC'ye dönüşte sözcüklere yer değiştirmezse, CTP ve basında CTP adına kalem oynatanlar şoke olacaklardır.Çünkü onca zaman Talat-Hristofyas arasında, üzerinde anlaşma olduğu söylenen temel noktaların açıkta olduğu anlaşılmaktadır. Ankara açıklamasına bakıldığında sözcüklerin yer değiştirdiği görülür

İşte tam bu sırada yani Ankara ziyareti esnasında,"Kurtuluş Savaşında" olduğu gibi, Erzurum ve Sıvas kongresinde alınan ilke kararlarının bir benzeri "Milli Konsey "tarafından "MİLLİ MANİFESTO" olarak halka açıklandı ve basın da geniş yer buldu. "Milli Manifesto",bu adada özgür ve bağımsız yaşamaya kararlı,kendi öz devletine sahip çıkanların vazgeçilmez andı olarak görülmektedir.Tıpkı Eruzum ve Sıvas Kongresinde Mustafa Kemal'in aldırttığı kararlar ve ortaya konan beyannameler gibi…Milli Devletinin hor görüldüğü ve altından çekilip alınmak istendiği, Ruma yama olduktan sonra malî ve ekonomik sorunların çözümleneceğini ilân eden bir iktidara karşı açılan bayraktır. Bu görüşmeler öncesinde büyük ve güçlü bir mesajdır.

İşte Ankara açıklaması buna paralel geldi. Ankara'da resmi ağızdan ortaya konanlar, son derece önemlidir. Çünkü Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortaya koyduğu strateji ve kırmızı çizgiler, KKTC Cumhurbaşklanı M.A.Talat tarafından da aynen basın önünde yinelendi. Bunun tümüğnü bugün basında okumaktasınız. Ama ben önemli noktaları işaret etmek gereğini duyuyorum:

1. Ankara açıklamasında "Toplum" yok "İki Halk" vardır. Oysa Talat, Kıbrıs'ta Hristofyas'la görüştükten sonra bizi "Toplum" katına indirmişti. Bu kez Türk Halkının kazanılmış haklarından ödün verilmeyeceği söylendi.
2. Gül ve Talat, "iki devletin oluşturacağı" yeni "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" hedeflendiğini kuşku bırakmayacak şekilde ortaya koydular.
3. Gül ve Talat,"Etkin ve fiili Garantiden ve Garanti antlaşmalarından" vazgeçilmeyeceğini ısrarla vurguladılar. Belki de ilk kez Talat, Gül'den daha fazla bunu istediğini ve savunduğunu söylemek gereğini duydu.
4. Talat,nerede ise "Tek Egemenlik, tek devlet,tek vatandaşlık" konusunda Hristofyas'la antlaşma olmadığını açıkça kastetmese de masaya konanların cebe atılmış olamayacağını işaret etti. Talat'a göre herşey masada konuşulacaktır. Ayak üstü söylenen cebe atılamaz! Bakalım bu üç ödünün varolmadığı önümüzdeki günlerde açılanacak m? Yoksa ödünlerin verildiği kesin mi? Unutmayalım Talat ve Hrlstofyas'ın bu konuda anlaştıklarını BM Temsilcisi açıklamıştı.
5. KKTC Cumhurbaşkanı sıfatıyla Ankara'da konuşan M.A.Talat, ilk kez Türkiye'ye bu denli sıcak yaklaştı,teşekkür etti ve Türkiye'siz yapılamayacağına özenle işaret etti. Oysa dünkü yazımda da belirttiğim gibi Talat bir zamanlar "Türkiye'nin bizi kurtardığının gerçek olduğunu ama adada uzun süre kaldığını" söyleyecek kadar karşı sahillerde bir yerde idi. Bu geri adım belki de Ankara'da konuk olarak bulunmanın verdiği sıkıntıdır; ya da politika değişikliğidir.Göreceğiz.

Milli Manifesto'nun ışığında Ankara ve Ankara sonrasını değelendirmeye devam edeceğim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.