Özel sektörde "Ekonomik Konsey"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Özel sektörde "Ekonomik Konsey"

KKTC'de genelde iş ekonomik çıkmaz veya ticari engeller söz konusu olduğunda Hükümet yanlısı ziyaret ve açıklamalara rağbet edilir. Özel sektör kişisel zarara uğramamak için açıktan Hükümet edenleri suçlamaz.Hatta halk ezilse bile... Dün UBP veya UBP ile oluşturulan "Ortaklık Hükümeti" karşısında tavır neyse, bugün de CTP-ÖP Hükümetine karşı tavır aynıdır.

Yakaladığım bir haber üzerine önce iğneyi batırmak istedim.Çuvaldızı bir yana bıraktım. Habere göre "Özel sektör Hükümete muhtıra vermiş".Bunun zamlara karşı bir tutum olduğu anlaşılmaktadır.Bir de onların tanımı ile "Türkiyeli işadamları leyhine" haksız rekabet olanakları sağlanması şikâyet edilmektedir.Bunun için "Ekonomik Konsey" oluşturulmasına karar verildiği haber veriliyor. Yani Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Genç İşadamları Derneği arasında böyle bir konsey oluşturulacaktır.Verilen bilgiye göre "Oluşturulacak Konsey çalışacak, öneri hazırlayacak ve Hükümete ekonomik" yol gösterecekmiş.

Bu açıklamadan sonra şöyle bir vurgu da yapıldı: "Bizler ülkemizde Türkiyeli işadamı kadar imtiyaz göremiyoruz.Bu yetmezmiş gibi Hükümetin acımasızca aldığı zamlar belimizi büktü. İşyerlerimizi kapatma durumuna geldik. Eğer bazı önlemler alınmazsa,ülkede ciddi ekonomik kaos yaşanabilir".

Bu açıklama benim için ilginç oldu.Çünkü ekonomi, uzun zamandan beri tepe takla giderken herkes söz birliği ederek "Geçmişte uygulanan hatalı politikaları" suçlayarak iç rahatlamayı yeğliyordu. Oysa her önlemin bir nedeni vardır ve de bu neden KKTC'de tarihten önceki UBP veya UBP-Ortaklık Hükümetlerine kadar sarkmaz.CTP 4 yıldan aşkın bir zamanbdan beri geminin kaptan köşkündedir. Bu gemi ne zaman sahile yanaşacak? Ama bazıları gaipten neden bulmaya kalkarak gönlünü avutmaktadır. Ama isteyen ana nedeni ve gerçeği görmüş olur. Yeter ki istesin...Acaba bu adım o mudur?

Bu ülkede özel sektör şirketleri genelde Hükümet edenlerin suyuna giderek avantajlar elde etmenin yolunu yeğlemişlerdir.Hep iktidardan yana davranmışlardır. Bu CTP iktidarında da böyle başladı ama işler kötüye gittiği için bu tür açıklamalar yeni yeni başladı. Bunlarla karşı karşıya kaldık.

Ve de "Ekonomik Konsey " oluşturulmasını,gerçeklerin tartışılacağına ve de gerçeklere dayanan ekonomik önlemlerin açıklanacağına inanmak isterim. Temenni edelim ki bu "Ekonomik Konsey" yakın gelecekte "İşte Rumla anlaştık; siz de bunun altına mühürünüzü basınız" diyecek olan bu iktidara kafa sallamak ve Kıbrıs Türkünün idam fermanına ilk mühürü basmak için kurulmuş olmasın.!!

Çünkü kılıç çeken bazı sendikaların, ansızın yaptıkları açıklamlar bize bunu anımsattı."KKTC'yi iyi yönetemeyenlere eleştiri getirileceğine, suçlu bulunan KKTC oldu ve Ruma yama olunması salık verildi. "Bozuk ekonomiden Kıbrıs sorununun çözülmemiş olması nedendir" dendi. Unutmadık. Annan Plânının oylamasından önce de bize ters gösterip "Evet" kararına sarılma numaralarını görüp,yaşadık. İnşallah şimdi de benzer oluşumlarlarla aynı oyunla karşı karşıya kalmayız.

"Özel Sektörün Ekonomik Konsey" oluşturarak ekonomik önlemler konusunda bilimsel çalışma yaparak Hükümeti ve halkı aydınlatması ve alınması gereken önlemleri sıralayıp savunması güzel bir tutum.Yeter ki bu mali,ekonomik ve sosyal alana ve buna bağlı yasalara kadar inebilsin.Yoksa yasalar Meclisten akıp giderken uyuyanlar daha sonra eleştiri yapma hakkına sahip değiller...

Örnek vereyim: KKTC yatırım bütçesi bugüne kadar Özel Sektör örgütleri tarafından ele alınıp adam gibi eleştirildi mi? Ben anımsamam.Yani alt yapıya devam mı edilmesi, yoksa üretim yapan sektöre destek olunması mı derseniz ve kılıç çekerseniz anlarım. İhracat seferberliği der ve destek isterseniz bunu da anlarım.Şirket kurma,yatırım izni alamama gibi konularda; hatta Serbest Bölge yatırımlarında bürokrasinin ortadan kaldırılmasını savunursanız sizi alkışlarım.Hatta alt yapı yatırımlarında "Şuraya bu yol yapılması hatalıdır; pahalıdır,başkaca önlem alınmalıdır, buna yapılacak harcama fabrikaya, Otele dönüştürülmelidir" diye sayıya ve sayısal gerçeklere dayalı ısrarlı olursanız ben sizi alkılarım.

Ama şu zam,bu zam,şu harç, bu harç içine kapanıp kalırsanız; ardından da politik destek sağlamaya kalkar ve AB'den yardım geleceğini sanarak, Ruma tavla teslim olmaya destek olursanız sizin samimiyetiniz ne ola ki?

Önce bunlara karar vermek,ülkede uygulanan mali-ekonomik ve sosyal politikaları ele almak,devlet kadrolarının şişkinliğini eleştirmek ve yatırımlarda önce çelişkilerin ne olduğunu ortaya koymak gerekir. Bugün her öğrenciye nerede ise bir Öğretmen düşecek duruma geldik.

Ben Türkiyeli Kıbrıslı yatırımcı veya ticaret adamı ayrımını anlamam. İngiliz,Yahudi,Fransız yatırımcı diye de yola çıkarsanız bir yere varamazsınız. Olayları olduğu gibi dosya hazırlayarak açıklamak veya ilgililere sunmak durumundasınız. İşte o zaman "Ekonomik Konsey'in "çalışmaları itibar görür.

Yarın kalkıp da bize "Rumlarla birlikte "Birleşik Kıbrıs'ı" savunuyoruz" diye açıklama yapacaksanız, "Ekonomik Konsey" diye ortaya çıkmayınız.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.