PAZARLIK: Politikadan Ömer Hayyam'a kadar…

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

A- A A+

PAZARLIK: Politikadan Ömer Hayyam'a kadar…

Bu pazar Kıbrıs konusundaki önemli notları buraya aktarmak, ekonomik hayatta karşılaştığımız fatura cambazlıklarını işaret etmek, gönderen okuyucularıma saygı duyarak yayınlamak ve Ömer Hayyam'a kadar sarkarak yüzünüzün o gergin hatlarını gidermek isterim.

&&&

KIBRIS KONUSUNDAN NOTLAR…
Anlaştık,anlaşıyoruz diye halka umut pompalandıktan sonra şimdilerde hangi gayya kuyusuna girildiğini farkedenler, oturup Rum Liderliğinden, politikalarından şikâyet ediyorlar.AKEL ile muhalefette anlaştıkları gibi iktidarda da anlaşacaklarını sananlar, şimdiki AKEL'i tanıyamaz oldular. Nedeni basittir. Çünkü o AKEL, bu AKEL değildir ve olamaz.Şimdiki AKEL'in yuları Atina'nın elindedir. Atina'nın istemediği hiçbir kararın altına imza atacak bir Hristofyas yoktur ve olamaz. Sonu, parçaları Değirmenlik yolunda toplanan Rum İçişleri Bakanı Yorgacis'e benzer; ama bir farkla onun parçaları Trodos'dan Cikko Manastırı dolaylarında ya da Grivas'ın bir zamanlar saklandığı Trodos mağaralarından toplanır!

&

Nitekim Bakoyanni,Yunan dışişleri Bakanı olarak Hristofyas'ın ensesinde olduğunu açıkladı.Koro aynı nakarattan başlamak ve bitirmek zorunda!…

İşte geçtiğimiz hafta koronun haykırdıkları:

1."Türkiye Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ni tanımadığı sürece AB'ye katılamaz".

2."Türkiye'nin garantörlüğü kaldırılmaslı,Türk askeri ve yerleşikler adadan çıkmalıdır".

3."BM Güvenlik Konseyi Türkiye'ye baskı yapmalıdır".

4."Yeni ortaklık yeni devlet yok"..

5"Türkler futbol oynamak istiyorlarsa, KOP'a üye olmalı"(Yani top oynamak için bile olsa önce esarete kafa sallayacaksın).

6."Avrupa Konseyi Parlamanterler Melcisinin Rum-Yunan süflörlüğünde hazırlanan kararı açıklanıyor."

7. İçlerinde pamukçu eski ABD Başkanı Jimmy Carter'in de bulunduğu İhtiyar Liderler kafilesi, aldıkları paranın bedelini ödediler. "Kıbrıs birleşmelidir" dediler.

Başkaca nota gerek var mı? Rum ve Yunanlının bu koşullarını kabul edince elbette Kıbrıs sorunu yarın sabah çözülür…Ama çözülen gerçekte Kıbrıs Türkü olur…

&&&

OKUYUCU MEKTUPLARI

ŞU BELEDİYELER

"Devletin işleri Hükümete emanet edildi. Dünya'da yürütme bu görevi yapar. Vergi koyar,para toplar ve bütçede belirtilenleri yerine getirir. Bu ağırlaştıkça ağırlaştı; onun yükünü çekemez olduk derken yeni Hükümetler çıktı. Belediyeler de mahalli Hükümet kılığında, binlerce istihdam yapıyorlar ve para kalmayınca halka yükleniyorlar.Suya zam, sokakta olmayan aydınlatmaya zam, olmayan temizliğe zam…Bunlar yetmiyor gibi şimdi de kırk yıl önce yaptığımız inşaatlarımıza yeniden vergilendirme yapıyorlar.Oysa zamanında plan yapıldı. Plana göre inşaat yapıldığı denetlenerek "Son kabul belgesi" verildi.Emlâk vergisi de yıllarca buna göre alındı.Şimdi ahbaplarını işe alan belediyeler, para bulup ödeme yapabilmek için Emlâk vergilerini yeniden ve geriye dönük olarak düzenliyorlar.Nasıl? Otuz yıl önce yaptığınız inşaata bakarak vergi arttırıyorlar. Oysa 30 yıl önce bu Belediye size plana uygunluk belgesi vermişti… Olsun; yeniden ve de her yılı cezalı para kapmak peşinde…Bu adil mi?Bu yasal mı? Bu belediyeler zorbalık makamı mı oldular? Yasa tanımazlar mı?"

HALİL BURÇAKLI-Lefkoşa

&

DIGITURK'U UYARIYORUM

"Yıllarca önce DIGITURK KKTC'ye geldi. Abone olduk.Koyduğu fahiş fiyata rağmen sesimizi çıkartmadık ve bugüne kadar da faturalarımızı ödedik. Şimdi SMART çıktı.Faturalara bakmak ve kıyalama yapmak gereğini duydum. Elimde Eylül 2008 dönemi faturası var.Süper paket 90.78 YTL(Bu da arttırıldı) ama ilginç olan son ödeme tarihi 3 Ekim 2008 diye yazıldığı hâlde, peşinen "Gecikme zammı " denilerek 4.34 YTL daha tahsil etmek istemeleri…Gecikme olmadan gecikme zammı nerede görüldü yahu?Yok mu bunlara hesap soran?

Bir de telefon,elektrik,su faturalarında bir rezalet vardır. Her faturada "Maktu fiyat" yazıp karşısına da sizden alınacak parayı yazıyorlar. "Maktu", kulanmadığınızda ya da belirli harcamanın altında kaldığınızda alınacak miktar için geçerli olmalıdır. Oysa bunlar hem maktu fiyat deyip alırlar; hem de bunu toplamdan düşmeden, harcadıklarınıza ekleyerek para alırlar…Yani Çifte tahsilat…Nerede Sayıştay? Nerede Ombudsman?"

H.S.-(Adı bizde mevcuttur)-Lefkoşa

&

VE DE ÖMER HAYYAM…

Tam 800 yıl önce yaşayan ünlü şair Ömer Hayyam günümüze ışık tutmayı sürdürmektedir.Tüm beyitleri buraya almaya olanak yok. Ben bana gönderilenin bir bölümünü yayınlıyorum.Okuyucum S.K.'ye teşekkürler:

"800 yıl önce, Ömer Hayyam'dan; şaka gibi ama degil.Gerçek..!

"Beni özene bezene yaratan kim? sen
Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
Demek günah işleten de sensin bana
O zaman nedir o cennet cehennem?
*

Kör cehalet çirkefleştirir insanları.
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var elbet
Lakin bir lâfa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye
*
Dünya, üç beş bilgisizin elinde
Sanırlar ki tüm bilgiler kendilerinde
Üzülme, eşek eşeği beğenir
Bir hayır var sana kötü demelerinde
*

Sen bu dünyanın sırrına eremezsin
Erenlerin dilini de sökemezsin
Öyleyse iç şarabı, cennet et dünyayı
Öteki cennete ya girer, ya giremezsin
*
Niceleri geldi, neler istediler
Sonunda dünyayı bırakıp gittiler
Sen hic gitmeyecek gibisin değil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler
*
İçin temiz olmadıktan sonra
Hacı hoca olmuşsun kaç para
Hırka, tespih, post, seccade güzel
Ama TANRI KANAR MI BUNLARA
*
Sen sofusun hep dinden dem vurursun
Bana da sapık dinsiz der durursun
Peki, ben ne görünüyorsam O'yum
YA SEN NE GÖRÜNÜYORSAN O'MUSUN
*

Ey kara cübbeli senin gündüzün gece
Taş atma dünyayı bilmek isteyenlere
ONLAR YARATANIN SANATI PEŞİNDELER
SENİNSE AKLIN ABDEST BOZAN ŞEYLERDE....
*
Seni kuru softaların softası seni
Seni cehenneme kömür olası seni
Sen mi haktan rahmet dileyeceksin bana ?
HAKKA AKIL ÖĞRETMEK SENİN HADDİNE Mİ ?
*

Yaşamın sırlarını bileydin
Ölümün de sırlarını çözerdin
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok
YARIN AKILSIZ NEYİ BİLECEKSİN

*

Ey kör!Bu yer, bu gök, bu yıldızlar, boştur boş !
Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş !
Şu durmadan kurulup dağılan evrende
BİR NEFESTİR ALACAĞIN… "

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.