Her bayram mutluluk verir ama bir yerde de acı da vardır

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Her bayram mutluluk verir ama bir yerde de acı da vardır

Bugün Bayram. İster Şeker Bayramı; ister Ramazan Bayramı deyiniz; ama lütfen iki dakikanızı ayırarak bu yazımı içinize sindiriniz. Çünkü bugün "Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin" özgür topraklarında, sağ ve selâmette olmak öyle kolay kazanılmış değildir."Eskiyi anımsatama" diyenlerle aynı torbaya girmeyiniz. Çünkü geçmişte başımıza gelenlerin, gelecekte yinelenmemesi bizim elimizdedir. Elbette öncelikle bayramınıız kutlarım. Şehitlerimize rahmet dilerim. Ailelerinin önünde saygıyla eğilirim. Gazilerimizi bağrımıza basar,onlar sayesinde var olduğumuzun bilincinde olduğumuzu vurgularım.Ama işte bu düğüm bu amadadır.

Lefkoşa'da Kumsal caddesinde, vızır vızır giden gençlerimize bakıyorum. Onların huzuru benim de içimi ısıtıyor.Biz hep bizden sonrakilerin özgürlüğü uğruna göğsümüzü siper ettik;ben,sen,o... GaziMağusa'da Salamis yolunda, Girne'de Kordon boyunda ya da Lefkoşa Güzelyurt-Lefke yolunda; İskele'den geçip Karpaz'a, insanlarımızın güvenlik içinde yol aldıklarını izlemek,bana huzur ve gurur verir. Bu bana hep geleceğe ışık tutan o heybetli geçmişte direnen Mücahidi, onların yanıbaşında her desteği veren ana ve babaları anımsatır.Doğum sancısı çekmek üzere olan anne adayının buna aldırmadan herkes gibi tırnaklarını toprağa geçirme azmi unutulur gibi değildir.

KKTC'de "Geçmişi unutturmak isteyenler" vardır. Yine "Unutmak isteyenler" de vardır. Ama geçmişten ders almamışsanız,bu sizi gelecekte gelir,bulur ve kemendi boğazınıza dolar. O anda çırpınır durursunuz ama uğraş nafiledir. Zaman çok geçtir.

Dünya ne kadar şekil değiştirse de kurallar asla değişmez. İnsanlar ekmek peşinde, insanlar refah peşinde; insanlar biribirini ezerek o amaca doğru gitmenin telaşı içinde...Mağara devrinden günümüze kadar bir üstünlük kavgası sürüp gitmektedir. Dünya'ya bakınız.Arada kan revan içinde kalır;milyonlarca insan yokolur.Ülkelere bakınız;o günün koşullarında binlerce insan ölür;sonra güneç açar ve o ülkede barış insana hayat verir.Ta ki çılgınlar ortaya çıkana kadar...Bu ülkede defter kapanır, ötekinde yeniden açılır. Yeniden binlerce insan olur.

Bunu önlemenin tek yolu "Özgürlük,bağımsızlık ve egemenliğe inanmak ve güçlü olmaktır". Dünya'da güçlü olmayanlara yer yoktur. Güçlü ,ötekine hükmeder. KKTC'de özgür,bağımsız ve egemen kalabilmek için güçlü olmaktan başka yol yoktur. Dünya "bunu" dedi, öteki ülkeler "Birleş" dedi gibi baskı araçları bize sadece kaybettirir. Güç Mehmetcik ve Mücahidin, omuz omuza, dimdik bu topraklarda dikilip durması ve bayraklarımızın gönderden indirilmemesidir. O heybetli Milli Mücadelede, Mehmetcik ve Mücahidin sağladığı güç bugün ve gelecekte ortadan kaldırılırsa, barış ortamı yok olur.Bugün yüzümüze gülenler, yarın bizi yerle bir edecek olanlardır...

Kıbrıs'ta hiç kimse, bir gece yarısı,silâhlı Rum ve Yunan, asker, Polis ve çetelerinin kapılara dayanacağına inanmmıştı. Ama dayandılar; 11 yılda 2800 insanımızı bu topraklara gömdüler...Bosna'da Sırplarla evlilik bile yapmaktab çekinmeyen Bosnalı kardeşlerimiz, bir gece eli silâhlı Sırp kasaplarının kapılarına dayandığını farkettiklerinde iş işten geçmişti...Şimdi Sreprenica Stadyumu 110 bin Şehidin toplu Şehitliğidir...Onlar da Sırplara aldanmışlardı...Kafkaslardaki Türk kardeşlerimiz de geç uyandılar ama artık toprakları ellerinde yoktu. İşgâl altında ve de esirdiler...Bu esaret 100 yıl sürdü...Kırım'da esaret hâlâ sürmektedir...

Ramazan Bayramında tatlı yeyip,tatlı söylemek varken, ben acı konuştum. Hata yaparsak başlımıza gelecekleri dizdim...Affediniz...Geçmişin bayramlarını mevzide kutlar, Camiye nöbetleşe gidebilirdik...Bunun için de Tanriya bize verdiği dayanma ve direnme güçünden ötürü dua ederdik.

Özgürlük,bağımsızlık ve egemenlik elden giderse ,KKTC dağıtılr ve işgâl altına girersek kimse Kumsalda gönlünce araba kulanamayacak; kimse Lefkoşa'dan,Güzelyurt ve Lefkeye güven içinde seyahat edemeyecek; Salamis Yolu tehlikelerle dolu olacak; İskeleden Karpaza geçiş yasaklanacaktır...

Bugün Bayram; bugün, geleceğin kararını vermek ve ona sarılmak günü...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.