1878'e dayanan haklılık bayrak yapılmalıdır

Yayın Tarihi: 17/10/08 00:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Gündem: Kıbrıs'taki Türk malları. Kıbrıs Türkü dünyaya "donsuz-malsız" tanıtılırken biz tarih boyunca Evkaf'a ait mal yağmasının öne çıkarılmasında ısrar ettik. Sayın Rauf Denktaş,bu davaya inanan kişi olarak her an destek verdi. Hatta yağmayı geri döndürmek için KKTC Mahkemelerinde dava açıldı. Değerli Hukukcu Ergin Ulunay savunma yaptı,kazandı ve karar çıkardı.Bu arada da KKTC Yönetiminde dış karışmacılıkla tepeden tırnağa kadar değişiklik oldu. Bu takım özellikle GaziMağusa-Maraş bölgesindeki Evkaf mallarının geri alınması için gereken girişime sıcak bakmadı. Hayal ürünü saydı.Hatta bazı yazarlar alay ettiler.

Orams davası onları da alarma geçirdi. İlk kez KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat,"Maraş'ta veya tüm Kıbrıs'taki Türk ve Evkaf taşınmazları konusunda atağa kalkmaya karar verdi. Türkiye basınına sızdırılan haber bu amaçla yapıldı.Ancak olaya olumlu bakıyorum. Çünkü Maraş başta olmak üzere adanın her tarafında Evkaf ve Türklerin özel mülkleri vardır ve bunlar İngiliz ve Rumlar tarafından yağma edilmiş, hatta tapular tahrif edilerek iç edilmiştir. Şimdi bunu Talat ve CTP iktidarı da görüp teslim ediyorsa, biz kınamaz, aksine destek verir ve alkışlarız. Çünkü doğru yol budur.

Yıllarca "Evkaf mallarımız" için kavga yapıldı. Rahmetli Lider Dr.Fazıl Küçük gençliğini bu kavgaya ayırmıştı.1878'de Osmanlı emrivaki karşısında İngilize kiralayınca 1914'lere kadar sarkan çizgide Evkaf(Vakıf) malları yağmalandı.1914'den sonra ise yağmanın boyutları yasalara dayandırıldı. Yetmedi, Lozan antlaşması ile ortaya çıkan durum istismar edildi ve yine yağmalandı. Hatta İngiliz Yurttaşlığını kabul etmeyenlerin malları ellerinden alındı ve kendileri de Türkiye'ye sürgün edildi. Dayım Hakkı Kotak sandalla Anadoluya geçmek zorunda bırakılanlardandır.Mersin'de yıllarca Bayındırlık Bakanlığı İl Müğdürlüğü yaptı.Ailece oraya kök saldı.O günden bugüne Anavatan Türkiye'de 400 bin insanımız yaşamaktadır.

Nüfus İngiltere tarafından böyle alt üst edildi. Ruma sırt verildi. Evkaf malında yapılan aynen Türk malları içinde yapıldı ve yağmalandı. Dr.Fazıl Küçük ve ekibinin kavgası sayesinde Evkaf Yönetimi İngiliz Yönetiminde alındı ve Türk Yönetimine geçirildi. Bu konuda açıktan yapılan çalışmalara, pararlel olarak kamu görevinde olup da perde gerisinde destek verenler de vardı.

Yıllar sonra Kıbrıs Türk Yönetimi" döneminde alınan kararla, Rum ve İngilizin yağmaladığı Evkaf ve öteki Türk mallarının envanteri yapıldı ve belgeler ortaya döküldü. Buna ait kitaplar yayınlandı. Haşim Altan dostum ve daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü yapan Taner Derviş, Evkaf malları konusunda gece gündüz çalışma yaptılar ve işi yargıya taşıyan kahramanlar oldular.Kitap bastırdılar; gazetelerde inceleme yazıları yayınladılar.Gerçekleri duyurdular.

Ne acı ki, Ruma eğilimli olanlar bunlara bakıp gülüp geçtiler. "Yani Maraş da bizim midir?" diyen ve alay eden dangalaklar da oldu...Belge ve bilgiye saygı duymayanlar yıllarca bu konu ile alay ettiler.

Şimdi "Oramns Davası" dolayısıyla bu dosyalara, bilgi ve belgelere gereksinim olduğunu KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın da görüp mücadeleye karar verdiğini Türkiye basınından öğreniyoruz.Söz konusu haber-yazı STAR'da Nihat Uludağ imzası ile yayınlandı.Buraya bir bölümünü alıyorum:

"KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AlHM'de KKTCden toprak talep eden Rumlar'a Osmanlı arşivleriyle cevap vermeye hazırlanıyor. Rapor önümüzdeki haftalarda tüm dünyaya duyurulacak. Sayısı bin 400'e ulaşan Güney Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs'tan toprak ve tazminat talepleri üzerine,KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Osmanlı Arşiv Uzmanları'ndan tüm Kıbrıs'ın mülk ve toprak çalışması yapmasını istedi. Bu çalışmadan çıkan sonuç ile AİHM yoluyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden tazminat ve toprak talep eden Rumlar şok oldu. LOİZİDU davası ile başlayan Güney Kıbrıslı Rumların toprak ve tazminat talepleri bir anda bin 400'e ulaşmıştı. Araştırmada, Kıbrıs Rum Kesimi ile KKTC tarafından adada kurulan vakıflar ve vakıf mal varlıklarını adadaki mal paylaşımını anlatan resmi evraklar incelendi. Adada kurulan tam 2 bin 500 vakfa ait resmi arazi ve mülklerin kayıtları çıkarıldı. Rumların istediği büyük bölüm toprağın Osmanlı döneminde kurulan ve halen faaliyette bulunan vakıflara ait olduğu belirlendi. "1580'DEN BUGÜNE KIBRIS RAPORU", CUMHURBAŞKANI Talat'ın isteği üzerine 2005 yılında çalışmaya başlayan Türk Arşivciler Derneği, 100 Osmanlı Arşiv Uzmanı 1580 yılından günümüze kadar olan Kıbrıs'ın Seri Mahkeme Sicilleri ve Vakfiye Defterleri'ni inceledi. Dernek, tüm toprak yapısı ve mahkeme kararlarından oluşan tam 250 ciltlik bir Kıbrıs Raporu hazırladı. Talat, önümüzdeki hafta bu çalışmayı yapan Osmanlı Arşiv Uzmanları ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Rumları şok eden Kıbrıs Raporu'nu tüm dünyaya duyuracak".

Haşim Altan ve Taner Derviş ve Hukukcumuz Ergin Ulunay'ın başlattkları çalışmaların dalga dalga yayıldığı ve başkla ellerde büyük sonuçlara taşındığını görmek heyecan verici...Ben Sayın Cumhurbaşkanını bu yolda ilerlemede kararlı ise kutlarım. Çünkü Maraş başta olmak üzere yüzlerce çiftlik, binlerce bina ve arazi Osmanlıdan günümüze Vakıf malı olarak yağmalandı; hesap sorulamadı; ya da İngiliz ve Rum mahkemeleri bunu reddettiler.

Türkün çalınan mallarına sahip çıkan kimse, biz ona destek veririz. Kıbrıs davasının temelinde "Mülkiyet" yattığına göre, Vakıf ve kişilerin mallarına öncelikle sahip çıkmak gerek...Doğru yolu bulmak da marifettir...

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.