Günah keçileri

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.47

7.60

$

6.82

A- A A+

Günah keçileri

Bir arkadaşım sosyal medyada bir karikatür paylaştı.

Alt alta iki karikatür aslında. Üsttekinin başlığı 'ihracat', alttakinin ise 'ithalat'.

Tank ve füzelerden oluşan ilk karikatürün üstündeki yazı şöyle diyor. "silah ihraç ediyorsan…"

İçeriği tank ve füzelerden kaçmaya çalışan insanlardan oluşan ikinci karikatürün üstündeki yazı ise "mülteci ithalatı için şikayet etmeye hakkın yoktur" diye yarım kalan cümleyi tamamlıyor.

Büyük güçlerin riyakarlığını, iki yüzlülüğünü, çifte standartlarını gayet güzel yansıtan bir karikatür.

Kendilerinin, çıkarları için neden oldukları savaşlardan kaçan insanlara karşı insanlığa sığmayan tavırlar takınan "büyük güçler".

Geçenlerde hayatlarını tehlikeye sokarak Manş Denizini geçip İngiltere'ye sığınmaya çalışan 94 ilticacının haberi Birleşik Krallık Hükümeti tarafından "büyük olay" ilan edildi.

Bunu açıklayan İçişleri Bakanı Sacid Javid. Kendisi Birleşik Krallık'ta doğdu ama ailesi Pakistan'lı. Babası Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan'ın babası gibi bir otobüs söferi idi.

Küçükken Hindistan'dan firar edip Pakistan'a kaçmışlar. Yani Sacid ilticacı bir ailenin çocuğu.

Haberi duyan da Birleşik Krallık'ta milyonlarca ilticacı olduğunu ve ülkeye daha fazla ilticacı sokmamak için acil önlemler alınması gerektiğini sanacak.

Son iki yılda Birleşik Krallık'ın kabul ettiği ilticacı sayısı 10 bini geçmiyor. İlticacıların birçoğu ülkenin en fakir Kuzey bölge şehirleri tarafından kabul edildi.

Londra gibi zengin şehirlerin belediyeleri hiç denecek kadar az ilticacı kabul ettiler.

Bu rakam 3.5 milyon ve 1 milyona yakın ilticacıya kapılarını açan Türkiye ve Almanya ile kıyaslandığında gülünç olduğu kadar utanç verici.

İlticacılar ve sonradan iltica başvuruları kabul olunan göçmenler, ve daha doğrusu tüm etnik azınlık mensupları bu ülkede her ekonomik sorun olduğunda günah keçileri oluyorlar.

Onlara (bize) karşı "yerli halk" cephe alıyor, aşırı gerici, faşist partilerin cesaretlendirmesiyle fiziki saldırılar düzenliyor.

Farketmişsinizdir. Bize kelmesini parantez içerisine aldım.

Nedeni, maalesef bizim Türkçe konuşan toplumlarımız arasında da Sacit Javid ve onun gibiler gibi kendilerinin veya ailelerinin geçmişlerini unutarak bu bedbaht insanları suçlayanlar çok var.

Bizim toplumlar arasında da Brexit'e sırf yabancı düşmanlığı yüzünden "evet" diyenler var. Bu müthiş ironinin farkında olmayanlar çok.

Yine sosyal medyada ve yine ismi İngiliz ismi olmayan birisi bu karikatürlerin altına yazdığı yorumda ilticacıların kaçının ekonomik göçmen olduğunu sorguluyor.

İsmi İngiliz ismi olan bir diğer yorumcu: "Ne farkeder? Onların buraya gelmek istemelerinin nedeni bizim dış siyasetimiz değil mi?" diye ismi İngiliz ismi olmayan yorumcuyu yanıtlıyor.

Zaman zaman Fransa'dan kaçıp çeşitli yolları deneyerek Birleşik Krallık'a kaçmaya çalışan göçmenleri yaşadıkları kamplarda ziyaret edip onlara acil gıda ve sıhhi eşyalar taşıyan duyarlı arkadaşlarımın çalışmalarını takdirle izliyorum.

Yine birçoklarımız bu arkadaşlarımın paylaşımlarında bu göçmenlerin yaşamaya zorlandıkları insanlık dışı koşullar hakkında bilgi edinip Fransız hükümetini lanetliyoruz.

İslington Belediyesinde çalışırken, sorumluluklarım arasında diğer iş arkadaşlarımla "Göçmenler Haftası" organize etmek vardı.

Aynı zamanda şimdi İşçi Partisi Lideri olan çok değerli insan, Jeremy Corbyn'in büyük desteği ile "Islington Göçmenler Forumu'nun başlatılmasına katkı yapanlar arasında olmaktan büyük gurur duymaktayım.

Bu güzide kuruluşun güçlenerek devam ettiğini görmek beni çok mutlu etmektedir.

Ülkelerinden savaşlar, politik baskılar yüzünden firar edip bu ülkeye sığınan değişik ülkelerden çok göçmenle tanıştım. Aralarında öğrenci, öğretmen, avukat, doktor olan yüzlerce güzel insanlar.

Ailesinin 30 ferdini devlet katliamları yüzünden kaybeden insanları gözlerimden yaşlar süzülerek dinledim. Onların yürekleri paralayan hikayelerinden etkilenmemek için insanın kalp yerine taş taşıması gerekir.

O yüzdendir ki medyada ailesi bir zaman göçmen olarak başka bir ülkeye kaçmaya zorlanan Javid gibi kişilerin açıklamalarını duymaktan tiksiniyorum, yüreğime tarif edilmesi imkansız bir hüzün çöreklenip oturuyor.

Kendi toplumumdan, yakın bildiğim sözde yüksek eğitimli kişilerin bu tür tavırlara sıcak baktıklarına tanık olmak, daha kötüsü bunlara karşı oldukları halde kıllarını kıpırdatmaları beni bir o kadar daha kahrediyor dostlar.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.