Balık baştan kokar

Yayın Tarihi: 30/05/21 09:40
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Halen halkımızın şikayetçi olduğu tüm sorunların, sorumluların sorumlu davranmamasından kaynaklandığı görüşündeyim.

Devlet kuruluşları, yetişkin elemen, çalışma ortamları, yasal düzenlemeler bakımından bir çok ülkeden çok ilerideyiz. Kişi başına düşen memur sayısı bakımından dünya birincisiyiz.

Buna rağmen bir çok kişi, okullar dahil tüm  devlet kuruluşlarının verimli ve halkı memnun edecek düzeyde hizmet vermediği görüşündedir.

Herkesin şikayetçi olduğu bozuklukların düzeltilmemesinin en önemli nedenlerinden biri muhalefet partilerinin,  sorunların çözümü için hükümetlere, etkili yapıcı-samimi baskı yapmamasıdır. Bazı siyasi partiler ise, iktidarda oldukları zaman düzeltmekten kaçındıkları bir çok sorunu, muhalefette oldukları zaman eleştirmektedir.

Bazı siyasi partiler, muhalefette oldukları zaman sırf oy kazanmak ve hükümete oy kaybettirmek amacı ile, haksız, yanlış ve ülkenin zararına olabilecek taleplere ve eylemlere arka çıkmaktadır. Böylece sorunların artmasına sebep olmaktadır.

Bazı siyasiler ise, devletteki bozuklukların düzeltilmesi için anavatanın  yardımcı olmasına, yasaların uygulanmasına ,güncellenmesine, planların, protokollerin uygulanmasına ideolojik nedenlerle  şiddetle karşı çıkmaktadır.

Oysa, ülkemiz küçük ve nüfusumuz da çok az olduğu için, sorunlarımız sokaktaki vatandaşlar tarafından bile bilinir.

Tüm siyasilerin nemelazımcılığı, ilgisizliği, popülizmi bir yana bırakarak sorumluluk içinde ve basiretli hareket etmesi durumunda, tüm sorunların mali harcamaya gerek kalmadan kısa sürede ortadan kaldırılması olanaksız değildir.

Kimseyi kırmak niyetinde olmadığımı peşinen belirtmekte yarar görürüm. Ancak statükoyu yani şimdiki bozuk yönetim anlayışını sürdürenlerin, artık daha sorumlu davranması gerektiği görüşündeyim.

İngiliz ve Kıbrıs Cumhuriyetindeki durumu az çok bilen ve Türk yönetiminde yönetici kadrolarda görev yapan bir kişi olarak, balık baştan kokar atasözümüzde ifade edildiği üzere, sorunların maalesef siyasilerin nemelazımcılığından kaynaklandığı inancındayım.

Sosyal paylaşım sayfalarında ve basında her gün halkın şikayetçi olduğu sorunlar ortaya konulmaktadır.

Fakat halkın şikayetleri hiçbir devlet yetkilisi tarafından umursanmıyor, dikkate alınmıyor ve çözümü için de zahmete katlanılmıyor.

Hatta bakanlıkların resmi sitelerine yapılan şikayetler bile dikkate alınmıyor ve yanıtlanmıyor. İnternetten sade vatandaşların da  gelir vergisinin yatırılabilmesi için ilgili programın basitleştirilmesi taleplerine yanıt bile verilmiyor. Sosyal medyada yapılan onlarca şikayet dikkate alınmıyor.

Çünkü siyasilerin halkı seçimden seçime adam yerine koyma alışkanlığı adeta gelenekselleşmiştir.

En aşağıdan en yukarıya, sorunlar karşısında ilgisizlik gösterenlerden hesap sorulmadığı için, kimse sorunları çözmek için çaba harcamak zorunda kalmıyor.

Oysa görev ve yükümlülüklerini ihmal eden ve böylece bozuk düzenin düzeltilebilmesi için gerekeni yapmayan, nemelazımcı davranan görevlilerden hesap sorulmalı, sorumlu davranmayanlar hakkında da disiplin soruşturması yapılmalı.

Devlette görevli olanlar halka hizmet etmek ve sorunlarını çözmek gerekçesi ile maaş aldığına göre, sorumluluklarını yerine getirmeleri sağlanmalıdır.

KKTC’de devlete kapağı atan artık güvenli ve istikrarlı bir gelire sahip olduğu ve bulunduğu kadroda da istediği şekilde hareket edebileceği havasında hareket eder.

Bakan; Müsteşarı, Müsteşar Müdürü, Müdür Şube sorumlusunu, İdare amiri memuru, memur odacıyı kırmamak için, görev ve sorumluluklarını yerine getirip getirmemeleri ile hiç ilgilenmez. Görevini yapmayan, ihmal eden, hatalı davranan sorumluluklarını yerine getirmeyenlerden hesap sorulmaz.

Bu hatalı yönetim anlayışı sonucu, tüm  devlet kuruluşlarında laçkalık yaygınlaşır ve hizmetler başarılı bir şekilde yürütülmez.

Devlet kuruluşunda görev yapanların tatmin edici düzeyde hizmet etmesi, adeta herkesin keyfine,  hür iradesine ve tercihine bırakılmıştır.

Oysa, Bakanlar zaman zaman Bakanlığına bağlı kuruluşlara sürpriz ziyaretlerde bulunarak, hizmet alan vatandaşlarla temas kurmalı şikayetlerini öğrenmeli ve çare üretmeli.

Atanmış yetkililer de maiyetlerindeki görevlileri sık sık denetlemeli ve sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamalı. Bakanlıkların resmi internet sitelerine yapılan şikayetler de, mutlaka dikkate alınarak yanıtlanmalı.

Böyle yapılması durumunda herkes amiri tarafından denetleneceğini bildiği için görevinde sorumlu davranmak zorunda kalacak ve bozuk düzenden kurtulacağız.          

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.