Devlet saygınlığı ve otoritesine gölge düşürülmesine göz yumulmamalı

Yayın Tarihi: 29/08/21 09:12
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

KKTC’de devlet otoritesi ile saygınlığına gölge düşürücü söylem ve eylemlerinin dozunun artırılması, haklı tepki ve endişelere sebep olmaktadır

Çünkü Kıbrıs Türk halkı anavatanın sınırları dışında kaldığı, 1878-1974 döneminde  çok büyük sıkıntılar ve acılar çekmiştir.

Dünyanın hiçbir uygar ve demokratik hukuk devletinde, devlet başkanını aşağılamak, devlet saygınlığını ayaklar altına almak, ulusal liderler ile  manevi değerleri aşağılamak, devlete karşı yıkıcı faaliyetler yürütmek, düşman tez ve davasını benimsettirici propagandalar yapmak demokratik hak kabul edilmez.

Hele devlette görevli olan kişilerin, devleti aşağılaması, tanımadığını alenen açıklaması, devlet yetkililerine hakaret etmesine hiçbir nedenle izin verilmez.

Devlet saygınlığının ayaklar altına alınmasına ses çıkarılmaması, devlet otoritesine gölge düşürücü eylem ve söylemlere göz yumulması ,yaşamın alt üst olmasına ve  ülkenin kaosa sürüklenmesine sebep olur.

Makamlarda rahatsız edilmemek için yasalara uymayı herkesin tercihine bırakmak,  umursamazlık, her şeyi oluruna bırakmak demokratlık sayılamaz. Anayasaya ve yasalara uyulmasını sağlamamak, kimsenin yetkisinde değildir.

Uygar ülkelerde, yasalara ve anayasada belirlenen, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen seçilmiş ve atanmış yetkililer hakkında,  çeşitli etkin yaptırımlar vardır.

Tepkilerden saldırılardan, eleştirilerden çekinmek ve yasaları uygulamamak görevi ihmal etmek suçu işlemektir.

Son pasaport olayı nedeniyle medya ve sosyal paylaşım sitelerinde  yapılan yorumlar, artık yıkıcı faaliyetlerin sınırı olağanüstü aştığını ve  ülkemizde devlet otoritesinin hissettirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğu TC-KKTC yanlısıdır. Devlet saygınlığının ayaklar altına alınmasına ve otoritesine gölge düşürülmesine karşıdır.

Kişisel görüşüme göre, popülist yöneticiler sayesinde pervasızca yürütülen yoğun beyin yıkama ve 5.kol faaliyetleri sonucu, ülkemizde sapla saman birbirine karıştırılmaktadır.

Acaba dünyanın herhangi bir ülkesinde, halkın oyları ile işbaşına getirilen devlet başkanına hakaret etmek, yasal olmadığını ileri sürmek demokratik hak kabul edilir mi?

Devletten maaş alanların ulusal dava yerine, karşı tarafın tez ve davasının propagandasını yapması normal sayılır mı?

Bir devlet görevlisinin kendi halkını düşman kabul eden devletin, ulusal tez ve davasının propagandasını yapmasına göz yumulur mu?

KKTC’de aşırı derecede yozlaşma sonucu, bazı zayıf halkalar ve bizi düşman kabul eden karşı tarafın işbirlikçileri, milliyetçiliği ayıplamakta, emperyalist ve Rum sempatizanlığını adeta övünülecek bir kavram olarak gösteriyor,

Devletimizin tüm olanaklarından eksiksiz hatta fazlası ile  yararlan bazı kişiler, adadaki varlığımızı devam ettirme mücadelemizde .açıkça karşı tarafın safında yer almaktadır;

Bazı yolunu şaşırtmışlar, üzerinde bulunduğumuz kaygan zeminde ayakta durmamızı ve güvenliğimizi sağlayan anavatanla aramızı açmayı misyon kabul etmiştir;

Bazı kişiler,  Devletimizi küçük düşürücü şekilde yabancılara şikayet etmekte, devletimizin anavatanla birlikte savunduğu çözüm  yerine, karşı tarafın dayatmalarını desteklemektedir;

Güneydeki yönetimi tüm adanın tek hakimi olarak tanımayan emperyalistlere ve işbirlikçilere karşı duranlar, faşistlikle, barış ve çözüm düşmanlığı ile suçlayarak sindirmeye çalışılıyor..

Geçmişte yaşanan olayları ve çekilen acıları yaşamayan, çeşitli kazanç ve beklentiler nedeniyle göz ardı eden ve  geçmişte çekilen acıları  öğrenmesi engellenen kişiler, halen içinde bulunduğumuz barış ve özgürlük ortamı ile anavatanın değerini  takdir etmemekte.

Bazı zayıf halkalar da komik duruma düştüklerinin farkında olmadan, sanki halen adada iki halk arasında savaş varmış gibi, barış istediklerini ileri sürerek herkesle dalga geçer.

İşin üzücü tarafı ülkemizde Rum-emperyalist  yanlısı faaliyetlere demokratlık safsatası ile ses  çıkarılmaması, salgın bir hastalık gibi yaygınlaşmasına sebep olmakta ve endişe verici boyutlara çıkmaktadır.

.KKTC’de yıkıcı faaliyetler karşısındaki kahredici umursamazlık, Tolstoy’un ‘Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar’ vecizesini akla getirmektedir.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuzey Kibrisli29/08/21 09:46
İyi güzel ifade ediyorsunuz Sn Aydeniz. Ancak son 40 yılda çok milliyetçi ve en Türkiyeci görünüp da Kıbrıs Türk toplumuna Rum/Yunandan daha fazla zarar veren, devleti yıpratanları devleti çalanları da yazmanız gerekmiyor mu? Esas yıkıcı olan onlar değil mi?

Diğer Dr. Orhan AYDENİZ yazıları