Yenilenebilir enerjiden yararlanmanın önü açılmalı

Yayın Tarihi: 21/09/22 09:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Doğanın kirletilmesi ve  tahribatı sonucu ortaya çıkan küresel iklim bozukluğu, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaştı.

Bu olumsuz gidişatın durdurulmasının çaresi, doğaya hiçbir zarar vermeyen ve yenilenebilir enerji türleri kullanılmasının yaygınlaştırılmasıdır.

Bilim adamlarına göre dünyamızın yaşanamayacak duruma gelmesine sebep olan, fosil yakıtlarını hiç kullanmadan yenilenebilir enerji kaynakları ile toplumların enerji ihtiyacının karşılanması kat be kat olasıdır. Bu nedenle insanlık fosil yakıtlarına dayalı enerji türlerine bağımlı ve muhtaç değildir.

Teknik olarak , solar hücreler aracılığı ile güneşten ihtiyacımız olan tüm elektrik enerjisini üretme olanağımız vardır. 

Dünyada sadece güneş enerjisi kullanılması durumunda, başka kaynaklara hiç ihtiyacımız kalmayacak çünkü güneşten dünyamızın yüzeyine günde 350 katrilyon kilovat enerji geliyor. Bu miktar 350.000 trilyon, yani tüm insanlığın halen tükettiği toplam enerjinin binlerce katıdır.

Ayrıca teknik olarak rüzgar, jeotermal, bio yakıt, su içindeki hidrojen ile enerji üretmek de, mümkündür.

Halen zararsız olan doğal enerji kaynaklarından yararlanılmıyorsa, bunun başlıca nedeni, teknik zorluklar değil, kapitalistler için yeterince kazançlı görülmesinden dolayıdır.

Mesela su ile, güneş ve akü ile çalışan motorlar üretmek teknik olarak mümkündür. Buna karşın bu tür motorların patentleri, oto ve petrol patronları tarafından satın alınıyor, sadece fuarlarda sergilenmek üzere birkaç model üretiliyor ve yaygın üretime geçilmiyor. Çünkü petrol ile çalışan otomobil üretmek, kapitalistler için çok  daha kazançlıdır.

Dünyanın bir çok ülkesinde ve Rum kesiminde güneş ve rüzgardan enerji üretiliyor. Her geçen yıl yenilenebilen enerjinin payının yükseltilmesi için de, ileriye dönük projeler hazırlanıyor.

Ayrıca, basın haberlerine  göre son zamanlarda Avrupa Birliğinin mali desteği ile Yeşil hat üzerindeki ara bölgede, iki halkın da yararlanabileceği  güneş panelleri tesisiyle elektrik üretimi projesi üzerinde çalışılıyor.

Beşparmak dağımızın güneye bakan kayalık ve ağaçsız bölümleri güneş panelleri konulması bakımından çok elverişlidir. Güneyde güneş enerjisinden yararlanmak amaçlı panellerde bile, bu gerçek ortaya konulmaktadır. Fakat mevcut alt yapımız nedeniyle güneş enerjisinden yararlanabilme potansiyelimiz sınırlıdır. Oysa yakın geçmişte iktidardaki solcu yetkililer, kablo ile anavatana bağlanmamızı engellemeseydi, güneş enerjisinden yararlanma potansiyelimiz sınırsız olacaktı.

Anavatanın bize kablo ile elektrik teminini engelleyen solcu siyasilerin, Kıbrıs Türk halkına ne kadar büyük kötülük yaptığı son enerji krizinde açıkça ortaya çıkmıştır.

Ülkemizin rahatlatılması bakımından, hükümetimiz mutlaka yenilenebilen enerji konusundaki engellerin kaldırılması yönünde çaba harcamalı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Dr. Orhan AYDENİZ yazıları