Halk eylemleri desteklememekte

Yayın Tarihi: 28/09/22 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Devletten emekli olduğum için, sendikaların hükümetlerden elde ettiği kazanımlardan ben de yararlanıyorum.

Ancak sosyal medyada yapılan yorumlardan, halkımızın çoğunluğunun sendikaların eylemlerini siyasi ve ideolojik amaçlı kabul ederek desteklemediği anlaşılmaktadır.

Özellikle son hükümet döneminde STÖ’lerin yerli yersiz eylem yapmaları, trafiği tıkamaları, her konuya karışmaları ve bazılarının da karşı tarafın tezlerini destekleyici açıklamaları, onaylanmamaktadır.

 İçinde bulunduğumuz dönemde, devlet memurları dışındaki tüm vatandaşlarımız, büyük ekonomik sorun ve sıkıntılar içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Turizm, medya, hizmet, sanayi ve ticaretle uğraşan iş sahipleri, çalışanların maaş ve sigorta primlerini ödemekte zorlanıyor.

Küçük esnaf kar etmemek bir yana, geçimini sağlayabilecek kadar bile iş yapamıyor.

Restoranlar, kafeteryalar, İnternet kafeler ve bir çok küçük iş yeri, dükkan kirasını bile çıkaramadığı için, kapatmak zorunda kalıyor.

Yüksek öğrenim görmüş bir çok kişi, asgari ücretle hatta daha az maaşla çalışmaya razı olduğu halde iş bulamıyor ve ailesinin verdiği harçlıkla geçinmeye çalışıyor.

Ülkemizdeki iş olanakların yetersiz olması ve yatırımların engellenmesi nedeniyle, KKTC’de hemen hemen çocuğu göç etmeyen aile bulunmamakta.

Öte yandan içinde bulunduğumuz olumsuz koşullarda, hatta pandemi döneminde bile etkilenmeyen, Devletten istikrarlı ve tatminkar gelir elde eden, çalışma koşulları da özel kesimle kıyaslanamayacak derecede çok çok iyi olan devletten maaş çenklerin, üstüne üstlük bir de her fırsatta eylem yapması ve vatandaşların günlük yaşamını alt üst etmesi tepki ile karşılanıyor.

Yüzlerce üyesi olan STÖ’lerin yönetim kurulu seçimi toplantılarına iştirak olmadığı ve genellikle yönetim kurulunun çok az üye tarafından seçildiği inkar edilemeyen bir gerçektir.

Bu gerçek nedeniyle STÖ yöneticilerinin, üyelerinin çeşitli görüşlerde olabileceğini dikkate almaması ve kişisel ideolojik ve siyasi tercihleri doğrultusunda eylem ve açıklamalar yapması demokratik bir tutum olamaz.

Hele, STÖ yöneticilerinin güneydeki yönetimi Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanıdıklarını ifade etmesi, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri hakkında olumsuz hatta aşağılayıcı tanımlamalar yapması, yöneticilerimizi yabancılara jurnal etmesi, devlet kuruluşlarına fiziki zarar vermesi,  halkımızın ezici çoğunluğunca hoş karşılanmıyor.

Ayrıca siyasi iktidarların, sendika yöneticilerine çalışmadan maaşlarının verilmesi gibi ayrıcalıklar tanınması da, vatandaşlarımız arasında şikayet konusu oluyor.

Devlet, halkın mağdur edilmesini, eylemlerle günlük yaşamının felç edilmesini, sıkıntıya sokulmasını önlemekle yükümlüdür.

Bu nedenle, STÖ ve grev mevzuatı, uygar ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak yeniden düzenlenmeli. Grev kararının yönetim kurulu yerine üyelerin onayı alınarak demokratik yöntemle alınması sağlanmalı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Dr. Orhan AYDENİZ yazıları