KKTC halkını düşünsel ve davranışsal olarak 'yeni dönem'e hazırlamamız şarttır...

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

BİRAZ AYDINLIK

Mert Mapolar, C.Ht.
mertmapolar@gmail.com
Mert Mapolar, C.Ht.
A- A A+

KKTC halkını düşünsel ve davranışsal olarak 'yeni dönem'e hazırlamamız şarttır...

Salgınla mücadelede, başarılı olunup olunmadığı ileriki sürecte çok net bir şekilde ortaya çıkacak ve kendini daha fazla gösterecektir. KKTC'de salgınla mücadeleyi bu aşamada başarılı bir şekilde sürdürülüyor, şuan yeni hasta, ölüm, yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta olmaması bakımından olumlu bir çizgide ilerliyoruz.

Her ne kadar bazı yerlerde arzu etmediğimiz görüntülere rastlasak da genel olarak halkımızın belirlenen kurallara uyarak, işinin başına geçtiğini, alışveriş yaptığını gözlemliyoruz. Uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeye uyum, temizlik, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama, kalabalıklardan uzak durma kurallarını uygun bir şekilde yaşamak mecburiyetinde olduğumuz asla unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi, üzerinde durulması ve hatırlanması gereken nokta şu ki; "resmin tamamı!", biz kendi ülkemizde Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını bitirsek bile, dünyada bu salgının kökü temizlenmediği sürece, bu konudaki farkındalığımızı artırarak sürdürmemiz gerektiğidir. Belki çok uzun süre koruyucu maske kullanmamız gerekecek, belki de farklı ve yeni uygulamalara gitmemiz gerekecek bu bilinçle ve uyanıklıkla toplum olarak yeni dünya düzenine süratle hazırlanılması gerekmektedir. Belki hemen şimdi, belki birkaç ay, belki birkaç yıl sonra başlayacak olan bu gelişim ve dönüşüm dönemine en iyi şekilde düşünsel ve davranışsal olarak toplumsal olarak hazırlanmak zorundayız. Ülkeler bu konuda çok yönlü önemli stratejik hazırlıklar yapmaya başlamıştır. Ülkemizin de nereden nereye geldiğini ve nereye götürülmek istendiği, dünya ölçeğinde toplumsal olarak hemen planlanmalı, bunlar halka en net şekilde tüm gerçekliğiyle anlatılarak, en yaygın şekilde toplumsal farkındalık ve bilinç uyandırılmalıdır.

Yeni bir yapılanma sürecine girilecektir. Bu kaçınılmaz. KKTC halkını dünyadaki bu yeni döneme süratle hazırlamalı ve dünyanın karşısına düşünsel ve davranışsal olarak donanımlı bir şekilde çıkılması için hemen şimdi bu çalışmalara çok yönlü ve etkin bir şekilde başlanmalıdır. Salgın süresince ve/veya sonrasında ortaya çıkacak yeni dünya düzenine süratle hazırlanılmalıdır.

Salgın sonrasında yeni dünya düzeni kaçınılmazdır. Bu sadece küresel siyasi ve ekonomik ilişkiler değil, zihinlerin de yeniden yapılanma sürecine gireceği bir dönem olacaktır. Artık siyaset ne eski siyaset, ne de ekonomi eski ekonomi olacaktır. Ülkeler arası ilişkiler farklı bir boyut kazanacaktır. Dünyadaki bu yeni değişim ve gelişim sürecinin, ülkemizde de yansımaları olması kaçınılmazdır.

Her alanda halkımızı buna hazırlamalıyız. Ülke olarak salgından, ekonomiye pek çok cephede mücadele sürdürülürken, maalesef Güney Kıbrıs'ın sinsi uluslararası ayak oyunlarıyla da uğraşmak zorunda kalınacak yeni bir sürece girilecektir. Fırsat düşkünü karanlık zihniyetlerin gölgeleme çalışmalarıyla karşı karıya kalınacaktır.

Bu kesimlerin hamlelerini boşa çıkarmak toplumun hazırlanması ile mümkün olacaktır. Toplumsal güvenlerin tekrardan inşa edileceği yeni bir dünya düzenine doğru gidiyoruz. "resmin tamamına!" odaklanarak bütünsel olarak düşünmek, değerlendirmek, plan yapmak, ülkesel vizyonu ortaya koyarak, toplumu buna göre hazırlamak zorunda olduğumuz çok önemli bir liderlik-yol gösterici sürece girmiş bulunuyoruz.

Önümüzdeki tarihi fırsatı değerlendirme konusunda, yurtdışından eğitim almış, uluslararası alanlarda da çalışmalar yapmış , üst düzey eğitimli bir biliçaltı davranış bilimcisi olarak bana ve benim gibi eğitimli toplumsal farkındalığı olan kişilere çok önemli görevler düşdüğünün farkındayız. Ülkemize her alanda hizmet etmeyi, bireysel ve toplumsal bilinci uyandırmaya hazırız.

"Merhaba yeni dönem, merhaba yeni dünya... Kıbrıslı Türkler olarak, pozitif bir ayrışma gösterme zamanı, tarihi fırsatları çok iyi değerlendirelim, toplumumuzu buna hazırlayalım..."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.