Elveda yazılı basın!

Yayın Tarihi: 07/12/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Son 20 yılda hayatımıza giren internet baştan sona birçok alışkanlığımızı değiştirdi.

Sanki farklı bir boyuta geçtik.

Karanlık odalarda daktilo ile başladığımız gazetecilik hayatımız yerini belkide hayal etmediğimiz bir şekle bıraktı.

Bu hızlı değişim beraberinde getirdiği kolaylıklar yanında bazı zorlukları da getirdi.

Geçmişte gazetelik çeşitli kabiliyet ve eğitimlerle elde edilebilen bir meslek iken şimdi teknoloji ile arası iyi olan ve biraz meraklı herkesin kolaylıkla yapabildiği hatta ‘duayen’ olabildiği bir iş haline geldi.

Geçmişe özlem hayatın her alanında mutlaka vardır ama bizim özlemimiz biraz farklı.

Elbette teknoloji mesleki anlamda işimizi çok kolaylaştırdı ama bu kolaylığın bedelini de özemek zorunda kaldık.

Klavye gazeteciliği, internet gazeteciliği adına ne derseniz deyin ulaşması kolay her şeyde olduğu gibi kaliteyi de düşürdü.

Bilişim uzmanları önümüzdeki süreçte ve hatta şimdi bile sahte ve yalan içeriklerin başımıza büyük dert açacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Hatta büyük sosyal ay ve platformlar bu konuda önlemler almaya çoktan başladı.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki tam anlamıyla ‘bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış’ atasözü çok popüler oldu.

Bırakın gazeteci olmayı sıradan bir insan bile artık yaptığı her paylaşımla haber kaynağı olabiliyor.

Bundan tabi ki şikayetimiz yok ama söylediğimiz gibi doğru içerik konusunda yaşanan kontrolsüzlük kitleleri yanlış bir yöne doğru yönlendirebiliyor.

Biz buna algı operasyonu diyoruz…

Teknolojinin ilerlemesiyle ve ‘gazetecilik’ işinin kolaylaşması ve maddi yönden yükün hafiflemesiyle bunu fırsat bilen karanlık insanlar bu işi merak saldı.

Tehdit, tahrik ve algı operasyonu yapmak için artık kabaca bir internet siteniz bir cep telefonunuz olması neredeyse yeterli…

Canlı yayınlar yapabilir istediğiniz haberi geniş kitlelere yayabilirsiniz.

Hatta tek sayfalık bir sanal gazete çıkarıp ortalığı karıştırabilirsiniz.

Hatta ve hatta bu tek sayfalık gazeteniz devlet televizyonunda bile sabah kuşaklarında gazete gibi görülüp ekranlarda yer bile bulabilir.

Tetikçi basın dün de vardı bugün de var yarın da olacak.

Onara pirim vermemek ve doğruyu bulmak için tabi ki devletin koruması ve denetimi şart ancak toplumun da uyanık olması ve seçici olması gerekiyor.

İşte bu çerçevede 20 yıldır Kıbrıs Türkünün haber anlayışında çığır açan bir adres var karşımızda.

Kıbrıs Postası…

Kıbrıs Postası her sene güçlenerek teknolojiyi de en iyi şekilde kullanarak büyüyor…

Profesyonel bir ekibi var!

Her biri gazetecilerden oluşuyor!

Hem çok geniş bir kesime hükmediyor hem de güvenilir basının lideri durumunda.

Zengin haber içeriğini hızlı ve objektif yayınlarıyla ‘ceplerimize’ ulaştıran Kıbrıs Postası’na nice 20 yıllara diliyor, tüm emekçi meslektaşlarımızı kutluyoruz.

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Levent Özadam'dan #mesajınızvar

Sayın Derviş Kemal DENİZ
07/12/2021 05:00

İyi bir hesap adamı olarak CTP’yi bilmeyiz ama tarafsız ve sağ kesimden seçimlerde bir hayli oy alacağınız konuşulmaya başlandı. Eğer bir yol kazasına uğramazsanız seçilmesi garanti adaylar arasında anılıyorsunuz, hadi bakalım şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun…

Sayın Cemil KARZAOĞLU
07/12/2021 05:00

Seçim hazırlıklarınıza Karadeniz kökenli vatandaşlardan ciddi destekler gelmeye başladı. Bu arada Türkiye’den de bir ekibin yakında adaya gelerek tüm ülkeyi tarayarak profesyonel bir çalışma yapacağını öğrendik, bundan böyle de Allah utandırmasın artık…

Sayın Arif SONUÇ
07/12/2021 05:00

Çok değil 30 yıl kadar önce ilkokul yıllarında bizim eve girip tüm sehpa ve sandalyeleri ters çevirdiğinizi unutmadınız değil mi? Sandıkta bunun hesabını soracağız elbette. Şaka bir yana seçim çalışmalarında başarılar diler aynı zaman da hiç gecikmeden proje üretmenizi tavsiye ederiz…

Sayın Yalçın KOÇYİĞİT
07/12/2021 05:00

Sadece Girne’de değil Lefkoşa ve diğer bölgelerde de hemşerileriniz çeşitli ekipler kurarak size karşı seçim desteği kararı almışlar. Hele de Lefkoşa’da ünlü bir kebapçı kapı kapı gezmeye bile başladı, dört ayaküstüne düştünüz desenize…

Sayın Berber MAHMUT
07/12/2021 05:00

Genel seçimlerde aday adaylarının isimlerini öğrenince benim neyim eksik diyerek siz de aday adayı olmayı düşünmeye başlamışsınız. Yani ne görseniz istemeye başladınız, kurlar sizi hiç çiğnemeden mideye indirirler…

Sayın Hüseyin Çavuş KELLE
07/12/2021 05:00

Genel seçimlerde en fazla Meserya bölgesindeki tarım ve hayvancılık yapan kesimlerden destek beklediğiniz söylenmeye başladı. Yıllarda iç içe olduğunuz kesim size destek vermeyecek de kime verecek Allah için yani…Yolunuz açık olsun!

Sayın Sefa KARAHASAN
07/12/2021 05:00

TRT Kıbrıs temsilciği göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun. TRT ilk kez kurum içinden değil de dışarıdan bir atama yaptı ya, kesinlikle vardır bir hikmeti değil mi? Sorumluluğunuz hayli büyük, başarılar dileriz.

Sayın Aslı MURAT
07/12/2021 05:00

Baba mesleği avukatlıktan sonra şimdi de aktif siyaset kararı beklenen bir gelişmeydi. Özellikle ülke genelinde genç kesimden devlet görmeniz bekleniyor. Bu arada artık Özkan Beyin de sokaklara inme gibi bir mecburiyeti var, hayırlara vesile olsun…

Sayın Batu BEYİT
07/12/2021 05:00

Lefkoşa’nın tam göbeğinde kalabalık bir ekiple seçim ofisi kurduğunuz ve seçimlerde bir hayli iddialı olduğunuz söyleniyor. Yılların dostu Ünal Bey de elbette kazanmanız için tüm ağırlığını koyacaktır, hadi yine iyisiniz değil mi?

Sayın Ahmet ÇALUDA
07/12/2021 05:00

Aytaç Bey Güzelyurt ve Lefke’de çalışmalara başlarken siz de Lefkoşa ve diğer bölgelerde kendisi için oy istemeye başlamışsınız bile. Gelirken arka bagajı narenciye ürünleri ile doldurursanız işiniz daha kolay olacaktır.

Sayın Selma EYLEM
07/12/2021 05:00

Pek muhterem annenizin vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhumeye tanrıdan rahmet size ve tüm aileye sabırlar dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler nasip etsin inşallah…

Sayın Osman KIRŞAN
07/12/2021 05:00

İskele’de güçlü rakiplerin kapışması sonucunda şansınızın son günlerde bir hayli yükselmeye başladığı konuşulmaya başladı. Buna birde ilçe başkanlığınız eklenince yakın dostlarınız şansınızı bu kez çok iyi değerlendirmeniz gerektiği görüşünde birleşiyorlar…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Levent ÖZADAM yazıları