3. yol en makul seçenektir

Yayın Tarihi: 06/10/20 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Bir tarafta adanın güneyinde ağzı açık bizi yutmak için bekleyen zihniyet.

Diğer tarafta da din ile harmanlanmış içinde Atatürk’ü barındırmayan “milli” söylem ve dayatmaları ortaya koymaktan kaçınmayanların kibirli yaklaşımı.

Bu iki karamsar tablo tartışmaya açılsa ayni kefeye girmez.

Girmez ama yine de Kıbrıs Türkü kafasındaki gelecekle ilgili belirsizliğin ve ikilemin kaynağı bu iki tablo arasında 11 Ekim’de tercih yapmaya zorlanıyor.

Tam da bu noktada 3. bir yol ve bunu yürüyebilecek adaylar var mıdır diye düşünülmesielzem hale gelmiştir.

Kıbrıs Türkü ada İngiliz’e kiraya verildiğinde ve ‘’bizim Kıbrıs sorunu diye bir sorunumuz yoktur’’ denilmesiyle kendi kendine bırakıldığı günlerde bile hiç gönül koymadan etnik aidiyetini dirençle savunmasını bilmiştir.

Kabul etmek gerekir ama artık gemi ciddi su almaya başlamıştır.

Köprüden önceki son çıkışın eşiğine gelinmiştir.

Rum tarafındaki ve Türkiye’deki egemen çevreler bizi kendinin bir alt kategorisi olarak görmeye, görmek bir şey değil, bunu dolaylı olarak kabul ettirme noktasına bizi itme çabasındadır.

Hem güneyimizde hem de kuzeyimizde ‘’inadımızı’’ bir türlü anlamak istemeyen, kendi paradigmasının şablonunu, yıllardır illâ ki bize giydirmeye çalışan anlayış var gücüyle devrededir.

Birine karşı çıkarken, ötekini savunur duruma düşme algılamasının rahatsız edici polemiğini bir kenara koyup partiler üstü ortak akla dayalı tercihimizi ortaya koymamız şarttır.

Gerçekçi olmak gerekirse ön plana çıkan siyasetçilerinin söylemleri ne kadar antipatik olsa da Kıbrıs Türkü olarak varlığımızı bir tek AB çatısı altında teminat altına almamız mümkün olduğu görüşündeyim. Bunu bugün ne kadar ütopik bulursanız bulun diğer iki tercihin yanında en makul olanı yine de budur.

Kıbrıs Türkleri olarak gerek ekonomik gerek kültürel ve gerekse de politik olarak, gelişmekte almamız gereken yolu ancak AB çatısı altında alabiliriz.

Kendi yolumuzu Türkiye’deki yakın geçmişteki gelişmelere baktıkça iç hukuk ve yaşam tarzı açısından çok daha yakın hissettiğimiz AB çatısı altında kendimiz çizelim görüşü yeni siyaseti oluşturma alanı olmalıdır.

İki ayrı devlet ya da federasyona inanmış olanların büyük bir kısmının bir araya gelip oluşturabileceği yeni koalisyonun hem kırılma hem de kurulma noktası tam da burasıdır.

İlle de çözümdür…

AB’dir…

Rum ile devleti paylaşmak istememelerine rağmen ille de merkezi güçlü bir federasyon dışındaki modellerin tümüne açık olmaktır…

Dahası var.

Anlaşma ve AB ye girişimiz karşılığında ciddi toprak tavizi veTürkiye’nin garantörlük hakkını Kuzey ile sınırlayacağı bir savunma anlaşması ile güvenliğimizi sağlamaktır.

Tüm bunların başlangıç noktası da Maraş’ın eski sahiplerine KKTC yönetimi altında açılması ve tanınma konusuna alet etmeden doğalgazın paylaşımındaki uluslararası işbirliğidir.

Haklı gerekçelerle federasyon olmaz deyip kuru kuruya yalnızca iki ayrı devlet diyerek ortaya seçim sürecinde bile çaba harcanacağına ikna olunacak plan koymazsanız bu toplumu T.C devletine yama olmaya razı etmeye gün gelir mahkûm edersiniz.

Bugün illallah ettiğimiz birçok siyasi sonucun ortaya çıkmasında olduğu gibi, bugün bu yama olma olasılığına niyet etmediğini söyleseniz ya da aklınızdangeçirmeseniz bile bu yaklaşımla KKTC’yi, TC’ne yama olma sürecine sokar bu sonuca sürüklersiniz.

Tutunacak dal arayan Akıncı’yı zorla haklı çıkarırsınız.

Daldan dala atlayan Tarzan’a kurtulması için ip atarsınız.

Bundan dolayı “3. yolun” ortak bir siyaset paydası olmasına yönelik bir sonucun çıkması 11 Ekim’de yapılacak olan seçimi kimin önde bitireceğinden daha da önemli bir mesaj içerir.

Bu sonuca ulaşmak ve piknik ateşini yanık tutmak için bugüne kadar taşıdığımız bize özgü şekilde inadımıza devam etmekten başka çaremiz yoktur.

Bunu da kimin uluslararası hukuk ve BM parametreleri içinde Türkiye ile uyum içinde kalarak en iyi şekilde yapacağını daha önce yazdık. Akıncı ve Tatar değildir.

3. yolu denemek önümüzde durmasını istedikleri ‘’Kıbrıslı- Türkiyeci’’ seçeneğinin yanında durmaktadır.

Bunu inkâr edip görmemezlikten gelemeyiz. Gelmemeliyiz.

Tercih yapmaya zorlandığımız iki seçenek dışında önümüzde 3. yol diye bir seçenek daha vardır.

3. yola fırsat vermek bizim elimizdedir.

Sandığa tek başımıza gireceğiz.

11 Ekim de hiçbir şey olmasa bilekesin bir şey olmuştur dedirtme elinizdedir.

3. yol istikametinde çıkacak olan sonuç ne Türkiye’yi ne de toplumun bütününü endişeye sürüklemeyecek bizi ortak bir payda da konsolide edebilecek olan yegâne sonuçtur.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.