Erhan Arıklı: "Yolsuzluğa, yol verdiler"

Yayın Tarihi: 08/02/19 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Erhan Arıklı: "Yolsuzluğa, yol verdiler"

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) geçtiğimiz Salı günü düzenlediği basın toplantısında, ülke gündemini ve bir yıllık dörtlü koalisyon hükümetini değerlendirdi.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, yanına parti yöneticilerini de alarak hükümetin yaptıklarını ve yapmadıklarını, hem görsel, hem de anlatımsal olarak yorumladı.

Eksiklikler var mıydı, elbette vardı, bunların yorumunu yazının sonuna bırakıyorum.

YDP Genel Başkanı Arıklı:

"KKTC tarihinde bir ilk yaşandı. 2 Şubat 2018 de zamtonlar hükümeti kuruldu. Dört siyasi parti, geçmişte birbirleri için söylediklerini unutarak bir koalisyon kurdular. Bakanlar kurulu izni olmadan istihdam yapılmayacaktı. Piyangolara dört kişi alındı.

Yolsuzluklar konusu, bu konuda Başbakan bir defa polis müdürüyle, Sayın Özersay da bir defa savcılıkla görüştü. Başka bir şey yok. Bazı dosyalar kapatıldı. Mecliste konuyu gündeme getirdim. Cevap bile verilmedi.

KIB-TEK'de hurda alımıyla ilgili yapılan ihaleye dört firma katıldı. Kazanan firma tehditle vazgeçirildi. Başka bir şirket ihaleyi aldı. Şeker sigorta olayı ortada üzerine gidilmiyor. Yine KIB-TEK'le ilgi dört jeneratör alımı var. Biz bunlarla ilgili bir araştırma önergesi verdik. Koalisyon ortağı dört parti bunu reddetti. Ne saklıyorsunuz? Bırakın eskiye dönük yolsuzluk dosyalarını araştırmak, hükümet oldukları dönemde yapılanların üzerine bile gitmekte aciz bir siyasi erk var. Çünkü bu hükümet al gülüm ver gülüm hükümeti, hepsi çamura bulanmış durumda.

Yine KIB-TEK bazı siyasi partiler ve kişiler tarafından rant kapısı haline getirildi. 350 milyon Euro bedelli jeneratör alımı ve depolama tesisi yapılacak. Neden? Sadece birilerinin para kazanması için.

Kazandırmaya çalıştırdıkları şirket bellidir. Bu şirketle ne bağları vardır?

Neden uluslar arası bir ihaleye çıkılmıyor? Bunların hiçbirine cevap alamadık. Kablo ile elektrik bugün başlasa bir buçuk yılda biter. Biz yapmaya kalksak, 90 milyon Euro'ya mal edilebilir. Rant çevreleri birilerini besliyor. Ve bu yüzden kablo ile elektrik getirilmesine karşı çıkılıyor."

Erhan Arıklı, eğitim, sağlık, engelliler, yasa çalışmaları ile de değerlendirmelerde ve hükümete eleştirilerde bulundu.

Yükselişte olan tek parti olduklarını ve şuan ki oy oranlarını açıkladı.

Toplantı sonrası Erhan hocaya, Halkın Partisi (HP) milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu'nun;

"Gerçekleri artık konuşmalıyım, gerek hükümet ortakları olsun, gerekse muhalefetteki arkadaşlar olsun yolsuzlukların ortaya çıkmasında Halkın Partisi'nin yanında değiller. HP ve YDP yalnız yolsuzlukların ortaya çıkmasını ister. Neden mi? Çünkü bu partilerin geçmişi yok. O zaman YDP'ye de diyorum gel bize açıkça destek ver" söylemini hatırlattım, düşüncelerini sordum.

YDP Başkanı Arıklı, "KIB-TEK araştırma önergesine hayır diyerek, yolsuzluğa yol verdiler. Sayın Manavoğlu bunları söyledi. Ama koltuk uğruna KIB-TEK önergesine hayır dedi. Dome Otel, Şeker sigorta ile ilgili tek kelam etmediler. Serdar Denktaş'ın arazi tahsisine de ses çıkamadılar. Oysa eskiden mahkeme kapılarında HP'li avukatlar nöbet tutardı. Bunlar kâğıttan kaplan. Samimi bulmuyorum."

YDP belli bir potansiyele sahip.

Bu ilk seçimde daha belirgin olacak, iktidar partilerinde alternatif olamayan, bekleneni veremeyen siyasi partilerden ve genel olarak tepkili kesimlerden YDP'ye bir kayma yaşanacak.

YDP bir KKTC partisi olduğunu, belli bir kesime ait olmadığını daha iyi anlatmalı.

Yapılan eleştirilerin altı ciddi çalışmalarla, çözüm önerilerine dönüştürülmeli.

Ve tabi ki kadro meselesi, bu konuda ciddi bir eksiklik var.

Gönüllü olmak, gönülden bir araya gelmek başka, sorun çözmek için tecrübeli, iş bilen, profesyonel ve irade sahibi olmak başka.

YDP bunları bir araya getirebilmeli, yoksa bugün eleştirdiklerinden farkı olmaz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları