Kim bu FETÖ'cü iş adamları?!

Yayın Tarihi: 05/09/17 08:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+
  • Bu son derece önemli bir soru. Çok isim dolaşıyor piyasada. Bunlara bakarak filanca adam FETÖ'cüdür diyemezsiniz tabii. Bunu diyebilecek olan ancak Türkiye'nin istihbarat teşkilatıdır. Yoksa bizim hükümete kalsa pantolonu alıp gitseler kimsenin haberi olmayacak çünkü bizim ne umurumuzda ne de gündemimizde. Maksat para gelsin de nereden gelirse gelsin ama kimse şunu düşünmek dahi istemiyor; Türkiye'deki darbe denemesi başarılı olsaydı şu an KKTC yönetiminde başkaları oturuyor olacaktı, dahası bir iç savaş dahi yaşanabilecekti.

  • Geçtiğimiz yıl FETÖ ile ilgili bilgiler ortaya atıldığında bu listenin içinde polisler ve belli başlı iş adamları olduğu söylenmişti ama bu konu kamuoyu tarafından ve siyasiler tarafından bastırılmış, her zaman yapıldığı gibi AK Parti düşmanlığı sergilenmişti. Şimdi ise hangi iş adamları bu işin içinde bekleyip göreceğiz. Tabii burada başka önemli bir soru gündeme geliyor. FETÖ'ye öyle veya böyle destek vermiş kişiler yargılanabilecek mi?

  • Geçtiğimiz günlerde bir gazetenin manşetten verdiği 300 sivil FETÖ listesinde şeklinde haber birçok insanda tedirginlik yarattı. Özellikle iş çevreleri bu listeyi hayli merak ediyor. Gazetenin haberi ne kadar doğrudur bilemeyiz. FETÖ listesindeki sayı gerçekten 300 mü yoksa 114 mü yoksa 300'den de fazla mı bekleyip göreceğiz.

FETÖ konusunda ülkemiz adına konuşacak olursak adeta ok yaydan artık çıktı. Uzun araştırmalar sonrasında bayramdan sonra FETÖ ile ilgili olarak ülkemizde geniş çaplı bir operasyon başlayacağı iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde bir gazetenin manşetten verdiği 300 sivil FETÖ listesinde şeklinde haber birçok insanda tedirginlik yarattı. Özellikle iş çevreleri bu listeyi hayli merak ediyor. Gazetenin haberi ne kadar doğrudur bilemeyiz. FETÖ listesindeki sayı gerçekten 300 mü yoksa 114 mü yoksa 300'den de fazla mı bekleyip göreceğiz.

Ortada bir gerçek var ki ülkenin FETÖ yapısından kurtulması lazım. Geçtiğimiz yıl başta olmak üzere önceki yıllarda da FETÖ'nün KKTC'de konuşlandığı ve burada yüksek miktarda para bulundurduğu basında çıkmıştı. Bunlar yeni bilgiler değil. Gelin görün ki ne önceki hükümetler ne de şimdiki hükümet bu konuyu ciddiye aldı.

Tabii konuların altını eşeledikçe başka düşünceler de gelmiyor değil insanın aklına.

İddia edilene göre FETÖ yapısının içinde yer alan gerek Kıbrıslı Türk iş adamları olsun gerekse Türkiye'den buraya gelip iş kuran ve vatandaşlık alan Türkiyeli iş adamları olsun siyasilere ciddi maddi destek sağladılar. Bu yönde iddialar da dolaşıyor. Haliyle hükümet mekanizmalarının içinde yer alan siyasiler de maddi destek aldıkları iş adamlarının neyle bağlantılı olduklarına bakma ihtiyacı hissetmemiş olabilirler.

Haliyle zaman içinde de güvenilir bölge olarak görülen ayrı devlet statüsünde bulunan KKTC'de oldukça ciddi para akışı toplandığı hep yazılıp çizilmiştir.

KİM BU İŞ ADAMLARI?

Bu son derece önemli bir soru. Çok isim dolaşıyor piyasada. Bunlara bakarak filanca adam FETÖ'cüdür diyemezsiniz tabii. Bunu diyebilecek olan ancak Türkiye'nin istihbarat teşkilatıdır. Yoksa bizim hükümete kalsa pantolonu alıp gitseler kimsenin haberi olmayacak çünkü bizim ne umurumuzda ne de gündemimizde. Maksat para gelsin de nereden gelirse gelsin ama kimse şunu düşünmek dahi istemiyor; Türkiye'deki darbe denemesi başarılı olsaydı şu an KKTC yönetiminde başkaları oturuyor olacaktı, dahası bir iç savaş dahi yaşanabilecekti.

Geçtiğimiz yıl FETÖ ile ilgili bilgiler ortaya atıldığında bu listenin içinde polisler ve belli başlı iş adamları olduğu söylenmişti ama bu konu kamuoyu tarafından ve siyasiler tarafından bastırılmış, her zaman yapıldığı gibi AK Parti düşmanlığı sergilenmişti.

Şimdi ise hangi iş adamları bu işin içinde bekleyip göreceğiz. Tabii burada başka önemli bir soru gündeme geliyor. FETÖ'ye öyle veya böyle destek vermiş kişiler yargılanabilecek mi? Birçok alanda büyük işletmelerin başında olan iş adamları için nasıl bir işlem uygulanacak?

Günün sonunda FETÖ KKTC Meclisi tarafından terör listesi içine alınmış bir örgüt ve bu örgütle iş birliği yapmış kişiler için nasıl ve ne şekilde işlemler yapılacak bu da ayrı bir konu.

Mahkemeler neye göre yargılayacak ne yapacak?

Hade diyelim Türkiyeli olan bir iş adamı Türkiye'de yargılanma sürecine girecek, peki has be has Kıbrıslı Türk olanın yargılanması nasıl yapılacak?

Bunlar hep önemli ve bilinmeyenli konular…

BAŞBAKAN PASİF Mİ KALDI?

Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün FETÖ ile ilgili pasif kaldığı yönündeki düşünce yalnızca bende yok. Bugün bunu birçok siyasi ve sade vatandaş da söyleniyor.

Bir başka önemli konu ise geçtiğimiz yıl Başbakan Özgürgün'e FETÖ ile ilgili bir listenin verildiği bilgisi. Ben buna iddia demiyorum bilgi diyorum. Yazdım yazımın arkasındayım. İddiaya göre Başbakan kaos olmaması için bir adım atmamış deniliyor. Hangisi ne kadar doğrudur bilemeyiz. Ama Özgürgün kendisine liste verilmediğini birkaç kez açıkladı!

POLİS TEŞKİLATI İTİBAR KAYBI YAŞAYABİLİR

Son derece önemli bir başka konu var ki FETÖ'ye bazı polislerin de karışmış olması. Zaten bazı kişiler de bu konuda tutuklandı ve soruşturuldu. Bir başka iddiaya göre polis teşkilatının içinde hatırı sayılı bir sayının FETÖ elemanı olduğu yönünde. En son inanmak istediğim konudur diyebilirim. Bu ülkenin güvenlik güçlerinin asla böyle bir terör örgütünün içinde olduğunu düşünmek dahi istemem. Fakat bu yönde bazı isimlerin açığa alındığı iddiaları dahi var. Duyuyoruz herkes gibi ama bir soruşturma olmadan ve yargılanmadan çamur at izi kalsın tarzında bir tavır içinde olmamız söz konusu değil. Umarım polis teşkilatı en az zararla bu sıkıntıyı atlatır.

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay'ın da açıklamasında ifade ettiği gibi FETÖ her yere sızmış olabilir.

Gelin görün ki hükümet bu olayı soruşturmak ve kovuşturmakta pasif kalınca Ankara bu işin peşine düşmek durumunda kaldı.

Yazmadan edemeyeceğim, sormadan geçemeyeceğim, hani de FETÖ yoktu?

Bu işin şaka bir mesele olmadığını ancak başımız ağrıyınca anlamak durumunda olmamalıyız.

Ah bu Akdenizli rahatlığı diyelim!!!!!

TAYYİPÇİYİM DİYEN SAHTEKARLAR DA VAR

Bir de en çok buna sinir oluyorum. Memleketin içi sonradan zengin olan ve hızla büyüyen iş adamlarıyla doldu. Bunu nerden alıyoruz peki? Hızla yükselen binalardan, açılan iş yerlerinden, satılan lüks arabalardan. Hep bunlardan anlıyoruz. Her zaman yazmışımdır. Kimse kimseyi desteklemek zorunda değil. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kimse desteklemek zorunda değil. Hatta eleştirebilir de; her şey saygı ve doğruluk çerçevesinde olduktan sonra bu insanların en doğal hakkı ama bir de ben Tayyipçiyim diyerek sahtekarlık yapanlar yok mu? İşte ben onlara sinir oluyorum. Kardeşim neysen osun, yalandan gazel çalıp da insanları kandırmaya ne gerek var, yapıyorlar ama. Bizim memlekette saf olan kalbi temiz olan vatandaş da inanıp itibar ediyor.

Hayırlısı diyelim ve noktayı koyalım. Umarım FETÖ ile ilgili operasyon bir an önce başlar ve bu memlekete huzur gelir.

************

Günün Sözü

Şeriatın kestiği parmak acımaz.

Anonim

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları