Kim bu külhanbeyi?!

Yayın Tarihi: 09/10/17 08:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Avrupa Parlamentosu İspanya Milletvekili ve ALDE Başkan Yadımcısı Javier Nart. Nart, Cumhurbaşkanı Akıncı'yı ziyaretinde adam adamcık oturuyor ama ikinci fotoğraftaki ziyaret Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros'a. Nart, bu fotoğraf karesinde de tam bir KÜLHANBEYİ edasında oturuyor. Ne kadar acıdır ki Toros, Nart'ın bu oturma şekline gülerek ve nezaket göstererek izin veriyor. Açık konuşmak gerekirse ben kendi devletimi aşağılanmış hissettim ve Fikri beye de buna izin verdiği için hem kızdım hem üzüldüm.

Fikri Toros son derece entelektüel biridir. Sadece başarılı bir iş adamı değil, görgü kurallarını iyi bilen ender insanlardandır, tam bir beyefendidir. Toros nasıl olur da Nart'ın hem kendisini hem de temsil ettiği Ticaret Odası'nı bu oturma şekliyle aşağılamasına izin vermiştir, anlaşılır gibi değil doğrusu.

Yapmış olduğum bazı araştırmalarda da Avrupa Parlamentosu İspanya Milletvekili ve ALDE Başkan Yadımcısı Javier Nart'ın her zaman Rumların haklarını savunduğu ve Türkiye'ye ve Ankara hükümetine bakışının da negatif olduğunu öğrendim.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası; hem ülkemizde önemli bir sivil toplum örgütü hem de uluslararası kamuoyunda Kıbrıs Türk halkını temsil eden, kabul gören birkaç kurumdan biri. Ticaret Odası'nın başında iş adamı Fikri Toros var. Tanınmış ve saygıdeğer bir iş adamı olmasının yanı sıra bugüne değin Ticaret Odası'nın uluslararası alanda alışılagelmiş lobicilik faaliyetlerini yeteri kadar yapamadığı yönünde eleştiri alıyor.

Hatırlanacağı üzere en son Crans Montana zirvesinde çözüm lehine yapmış olduğu bir sosyal paylaşım yorumunun altına Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay'ın ağır yorumlarıyla gündeme gelmişti. Tabii Sn. Kanbay'ın ağır eleştirileri Toros'a değil hükümet üyelerineydi. Ama bunu başkasının değil de Fikri Toros'un yorumunun altına yapmış olması da ayrıca düşündürücüdür. Belki içinden öyle geldiği için yapmıştır. Neyse konumuz bu değil.

Asıl konumuza gelelim. Dün değerli bir dostumun sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşmış olduğu bir fotoğraf oldukça ses getirdi. Ülkenin birçok tanınmış ismi bu fotoğrafta yaşananlara ciddi tepki gösterdi; haliyle bir gazeteci olarak ben de çok rahatsız oldum.

İyi ki de paylaşılmış bu fotoğraf.

Avrupa Parlamentosu Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) haziran ayında KKTC'ye bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüğü gibi Ticaret Odası Başkan Fikri Toros ile de görüştü.

Bugünkü yazımızda size iki fotoğraf paylaşacağım. Bu ziyarette baş aktör Avrupa Parlamentosu İspanya Milletvekili ve ALDE Başkan Yadımcısı Javier Nart. Nart , Cumhurbaşkanı Akıncı'yı ziyaretinde adam adamcık oturuyor ama ikinci fotoğraftaki ziyaret Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros'a. Nart, bu fotoğraf karesinde de tam bir KÜLHANBEYİ edasında oturuyor. Ne kadar acıdır ki Toros, Nart'ın bu oturma şekline gülerek ve nezaket göstererek izin veriyor.

Açık konuşmak gerekirse ben kendi devletimi aşağılanmış hissettim ve Fikri beye de buna izin verdiği için hem kızdım hem üzüldüm.

Fikri Toros son derece entelektüel biridir. Sadece başarılı bir iş adamı değil, görgü kurallarını iyi bilen ender insanlardandır, tam bir beyefendidir. Toros nasıl olur da Nart'ın hem kendisini hem de temsil ettiği Ticaret Odası'nı bu oturma şekliyle aşağılamasına izin vermiştir, anlaşılır gibi değil doğrusu.

Nart Türk dostu değil

Yapmış olduğum bazı araştırmalarda da Avrupa Parlamentosu İspanya Milletvekili ve ALDE Başkan Yadımcısı Javier Nart'ın her zaman Rumların haklarını savunduğu ve Türkiye'ye ve Ankara hükümetine bakışının da negatif olduğunu öğrendim.

Toros'a yakıştıramadım

İfade ettiğim gibi Toros gibi görgü ve nezaket kurallarını çok iyi bilen bir iş adamı, üstelik de Ticaret Odası gibi son derece saygın bir sivil toplum örgütünün aşağılanmasına nasıl izin verir? Toros'un belki de Javier Nart ile çok iyi bir samimiyeti vardır, belki çok iyi iki dostturlar; herhangi bir otelin lobisinde ya da herhangi bir cafenin bahçesinde bu şekilde oturup sohbet edebilirler ama Ticaret Odası'nda ve Ticaret Odası levhasının önünde Javier Nart'ın şürekasını toplamış bir kabadayı edasında sanki de Ticaret Odası'nı denetlemeye gelmiş bir havayla ki bu son derece yakışıksız bir oturuş; Fikri Toros'un önünde oturamaması gerekirdi.

Toros'un buna izin vermesi çok yanlış oldu.

Kabulde Toros neden yalnız?

Ortada belli ki kalabalık bir ziyaret var. Yalnızca Avrupa Parlamentosu İspanya Milletvekili ve ALDE Başkan Yadımcısı Javier Nart değil AP Hollanda Milletvekili Marietje Schaake ve AP Bulgaristan Milletvekili İlhan Küçük de yer almış. Peki Ticaret Odası Meclisi'nden neden kimse yok? Belli ki ortada üst düzey bir ziyaret var; Fikri bey neden onları yalnız kabul etmek yerine kendi ekibi ve şürekâsıyla kabul etmedi? Bakınız bunlar önemli sorular.

KKTC kimse tanımasa da bizim sahip olduğumuz en büyük zenginliğimiz, kendi devletimiz çünkü. Bu devletten başka bir zenginliğimiz yok. Kıbrıs Türk Ticaret Odası da bu ülkenin en saygın kuruluşlarından biri.

Tanrı aşkına Sn. Fikri Toros ne Ticaret Odası'nı ne de bu ülkeyi birilerinin aşağılamasına izin versin. Fikri beyden bu konuyla ilgili yazılı bir açıklama bekliyorum, gönderirse yayınlayacağım. Bu saygısızlığa nasıl izin verdiğini sanırım hem Ticaret Odası üyelerine hem de Kıbrıs Türk halkına izah etmelidir.

***************

Günün Sözü

Adları unut, yüzleri, sesleri, kokuları falan. Geçmişine bir asfalt dök. Yürüyebilmek için ihtiyacın olacak.

Burak Aksak

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları