Eroğlu'ndan Denktaş'a operasyon!

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Eroğlu'ndan Denktaş'a operasyon!

  • Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Turizm Bakanı ve DP Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu, Özdemir Berova ile bir araya geldiler. Üçlünün gerçekleştirdiği toplantıda Genel Başkan Serdar Denktaş açık bir dille Berova'ya şu söylemi gerçekleştirdi; "Ya kal ya da hemen istifanı ver". Bunun üzerine Özdemir Berova kalmayacağının sinyalini verdi ama net olmadığını ve henüz karar vermediğini ifade etti. Demokrat Parti'nin dün 25. kuruluş yıl dönümü olduğu için yuvarlak bir açıklama yapması istendi kendisinden. DP içindeki güvenilir kaynaklarımızla yapmış olduğum temaslarda Özdemir Berova'nın, UBP'den aday olacağını üst düzey bir DP'liye söylediğini net bir şekilde öğrenmiş bulunuyorum.

  • İşte şimdi Eroğlu, Berova'yı Girne'den UBP listelerinden kontenjan adayı olarak aday yapmaya hazırlanıyor şeklinde yorumlar yüksek sesle yapılıyor. Anlaşılan o ki Derviş bey hala etkin olduğu siyasette giderayak son bir kez UBP'ye yardım için kollarını sıvamış durumda. Emaneten verdiği tüm vekilleri şimdi Denktaş'tan geri alıyor. En son olarak Özdemir bey kalmıştı. İşte şu an yapılan manevranın arka plandaki asıl fotoğrafı bu anlattıklarım.

DP Girne Milletvekili ve Eğitim Bakanı Özdemir Berova'nın UBP listelerinden aday olacağı haberi siyasetle uğraşan herkesi şok etmeye devam ediyor. Bu şok ediş en çok da Demokrat Parti'de yaşanıyor. Olayı yakinen takip ediyoruz ve dün gün boyu yaşanan gelişmeleri de sizler için takip ettim ve önemli ayrıntılara ulaştım. Bu ayrıntıları sırayla sizlerle paylaşayım şimdi.

Demokrat Parti içinde güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre dün sabah Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Turizm Bakanı ve DP Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu, Özdemir Berova ile bir araya geldiler. Üçlünün gerçekleştirdiği toplantıda Genel Başkan Serdar Denktaş açık bir dille Berova'ya şu söylemi gerçekleştirdi; "Ya kal ya da hemen istifanı ver". Bunun üzerine Özdemir Berova kalmayacağının sinyalini verdi ama net olmadığını ve henüz karar vermediğini ifade etti. Demokrat Parti'nin dün 25. Kuruluş yıl dönümü olduğu için yuvarlak bir açıklama yapması istendi kendisinden.

Bu toplantı sonrasında her ne kadar basına Özdemir Berova Demokrat Parti'den aday olacağı açıklamasını yaptıysa da ilerleyen saatler de Özdemir Berova'nın Demokrat Parti'den değil de UBP'den aday olacağı kesinlik kazandı.

Berova'nın yapmış olduğu resmi açıklamada böyle bir ibare yok. Yani şu an için Berova resmi olarak Demokrat Parti'den değil de UBP'den aday olacağını açıklamış değil.

Berova'nın yapmış olduğu açıklamada seçim tarihinin belli olacağı güne kadar bu durumu değerlendireceği yer alıyor.

BEROVA KESİNLİKLE UBP'DEN ADAY

DP içindeki güvenilir kaynaklarımızla yapmış olduğum temaslarda Özdemir Berova'nın, UBP'den aday olacağını üst düzey bir DP'liye söylediğini net bir şekilde öğrenmiş bulunuyorum. Hem DP hem de UBP cephesinde tepkiyle karşılanan bu gelişme her iki partinin de iç huzurunu kaçırmış durumda.

Seçim tarihinin netlik kazanacağı tarih ise 3 Kasım. Berova bu tarihe kadar süreci her nedense oyalamayı tercih ediyor şu an. Belki de düşünceleri hala sürüncemede olduğundan, seçim tarihinin netleşmesine kadar bir bekleme süresi istedi.

DENKTAŞ, BEROVA'YI HER AN GÖREVDEN ALABİLİR

Takdir edersiniz ki hala erken seçim oylanmış değil. Her ne kadar UBP ile CTP erken seçim kararı almış olsa dahi, Seçim ve Halk Oylaması Yasası Cumhurbaşkanı'ndan onay almış değil. Cumhurbaşkanı bu yasayı uygun bulmaz ve Meclis'e gönderirse Meclis gerekli düzeltmeleri yapmasa dahi ikinci, bir kez göndermede yasayı Cumhurbaşkanı imzalamak durumunda.

Eğer Cumhurbaşkanı bu durumu uygun bulmazsa süreç uzayacak ve seçim 7 Ocak değil 14 Ocak'ta gerçekleşecek. O nedenle birkaç gün önce kaleme aldığım yazıda seçim 14 Ocak'a alınabilir diye yazmıştım.

Yeri gelmişken şunu söylemekte de fayda var ki bu yasa Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından tekrar görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderilebilir. Bu yönde de bazı duyumlar var. Tüm bunlar yaşanırken Özdemir Berova'nın, Demokrat Parti'den değil de UBP'den aday olacağı bilgisi şu an için Serdar Denktaş'ın net bilgisinde.

İşte bu nedenle her an için Denktaş, Berova'yı görevinden alarak parti ile ilişkilerini kesebilir. Bir başka bilgiye göre Denktaş'ın kurmaylarının bu yönde Serdar beye de baskısı bulunuyor.

EROĞLU'NUN OPERASYONU İDDİASI

Bana ulaşan başka bilgilere göre Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu operasyonu yürüttüğü şeklinde. Uzun zamandır araları limoni olduğu bilinen Eroğlu ile Özgürgün'ün araları şu an için iyi deniliyor.

Özgürgün'e de parti içi ciddi bir muhalefet olduğu ve vekilliği ciddi tehlike altında olduğu için Özgürgün, Derviş Eroğlu ile yakın iş birliği içinde.

Dün de yazmıştım; Eroğlu ile Özdemir Berova'nın çok yakın bir dostlukları var. Diğer üç vekil DP'den Eroğlu'nun işareti ile ayrılırken, Berova bakanlık aldığı için ayrılmamıştı.

İşte şimdi Eroğlu, Berova'yı Girne'den UBP listelerinden kontenjan adayı olarak aday yapmaya hazırlanıyor şeklinde yorumlar yüksek sesle yapılıyor.

Anlaşılan o ki Derviş bey hala etkin olduğu siyasette giderayak son bir kez UBP'ye yardım için kollarını sıvamış durumda. Emaneten verdiği tüm vekilleri şimdi Denktaş'tan geri alıyor. En son olarak Özdemir bey kalmıştı. İşte şu an yapılan manevranın arka plandaki asıl fotoğrafı bu anlattıklarım.

Vakti zamanında dönemin Başbakanı İrsen Küçük'ü devirmek için tüm gücünü kullanan ancak bunda başarılı olamayan Eroğlu, UBP'yi ortadan bölmüştü. Bunu yaparken de Demokrat Parti'den yardım almıştı.

Hatta hatta o zamanki seçimlerde Eroğlu'na yakın tüm isimlerin UBP'lileri arayarak DP'ye oy verin dediklerini bende çok duymuştum.

Sonuç olarak Derviş bey UBP'deki etkinliğini son bir kez daha ortaya koymak ve hızla güç kaybeden ve her ne kadar tüm anketlerde birinci çıksa dahi diğer partiler karşısında hızla eriyen UBP'ye bir dokunuş yapıp kurtarmak için ciddi bir çalışma içinde.

Başbakan Özgürgün'ün ve Eroğlu'na yakın ve ihanet eden tüm bakan ve vekillerin Eroğlu'na şu an tam bir biatı söz konusu.

Zincirin son halkası olan Özdemir Berova'yı Derviş bey güvenli bir şekilde DP'den alarak UBP içinde garanti bir yerden adaylığa koyacak.

Bu artık kaçınılmaz bir süreç.

Dün de yazdığım gibi Berova'nın hemen istifa etmesi gerekiyor, kendisine yakışanı bu.

Serdar Denktaş'ın da Berova'yı hemen görevden alması gerekiyor. Seçim tarihi netleşene kadar beklemesinin ne bir mantığı ne de bir doğrusu var.

Eğer bizim bilmediğimiz bir antlaşma olmamışsa aralarında.

DP'NİN GECESİNDE BEROVA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Bildiğiniz gibi Demokrat Parti'nin dün gece 25. kuruluş yıl dönümü kutlamaları vardı. DP'nin kutlama etkinliği hayli kalabalık geçti. Yapılan birçok ankette Demokrat Parti baraj altı ya da düşük oy alacağı şeklinde gösterilmeye çalışılırken, böylesine büyük bir kalabalığın orada olması DP'nin sanılanın aksine iyi bir oy kotasında olduğunu düşündürdü bana. DP'nin gecesinde bir başka önemli ayrıntı ise geceye gelenleri karşılayan ve tebrik kabul edenlerin içerisinde UBP'den aday olacağı nerdeyse netlik kazanan Özdemir Berova'nın kıymetli eşleriyle tebrik kabul etmesiydi. Berova oldukça saygın bir ailenin değerli bir bireyidir. Bunu herkesin bilmesini isterim. Tüm bunlar ortadayken Berova, DP'nin gecesinde ev sahibi konumunda yer alarak da UBP'ye katılmayıp DP'de yoluna devam edeceği izlenimini vermiş oldu. Öyle sanıyorum ki Berova'ya da yakışan budur.

***************

Günün Sözü

Eski bir sevdadan kurtulmuşum artık bütün kadınlar güzel.

Orhan Veli

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.