Özersay'ın oyları düşerken kötü bir haber de yolda!

Yayın Tarihi: 13/11/17 08:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

• Mustafa Akıncı güçlü bir adaydı ama tek başına yeterli değildi. Özersay merkez sağda dönemin Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na da yakınlığıyla bilinen bir isim olarak halkın karşısına çıktı. Evet iyi de bir oy aldı. Kudret Hoca'nın iyi bir oy almasında Türkiye'nin belli odaklarının da ciddi katkısı olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir, varsın Özersay bunu istediği kadar inkar etsin. Son birkaç gece Özersay'ın kaybedeceğini anlayan belli odaklar Derviş Eroğlu'nun kazanması için harekete geçtiyse de başarılı olamadılar.

• Tüm anketlerde Özersay'ın oyları hızla düşüyor, çünkü yarattığı tüm söylemler toplum algısındaki geçerliliğini yitiriyor, yola çıktığı birçok insan yavaş yavaş bu partiden ayrılıyor, dahası adaylar belirlendiğinde aday olamayanların sağlam gürültü çıkartarak ayrılacağını daha şimdiden söylemek isterim.

• Halkın Partisi bu seçimlerde bir sürpriz yapıp oy rekoru kırar mı acaba? Kimbilir? Belki de evet. Tabii seçim gelene kadar kötü bir sürpriz yaşamazsa!

Halkın Partisi'nden bir süre önce ayrılan kadim dostum Göktürk Ötüken'in ağır suçlama ve iddialarına karşılık olarak sadece bir tweet atmasıyla gündeme gelmişti Kudret Özersay… Unutmadan bir de Halkın Partisi'ni birinci parti çıkaran Gezici'nin anketinde birden gerilere düşünce verdiği tepkisiyle... Yeni, denenmemiş bir parti algısını sürekli yaymaya çalışıyorlar ama oldukça klasik bir söylem kaldığını belirtmek gerekiyor. Kudret Hoca'nın Türkiye'de yaşayan Kıbrıslı Türklerle bir araya gelmesindeki konuşmalarından yola çıkarak bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Zira tüm partilerle birlikte Halkın Partisi'nin de seçimlerde nasıl bir oy alacağı konuşulup duruyor.
Önümüzdeki iki ayda Halkın Partisi'ni ne gibi sıkıntılar bekliyor; onları bir kaleme alayım dedim...

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÇOK BAŞKA BİR OLAYDI

Özersay'ın sürekli ön plana çıkardığı ve övündüğü iki konu var: Birincisi kendisinin de başını çektiği bir sivil toplum örgütü "Toparlanıyoruz Hareketi"... Hoca diyor ki; "Toparlanıyoruz Hareketi seçimlerde karma oy çağrısı yaptı ve toplum buna cevap verdi". Peki bu söylem doğru mu? Evet, bir nevi doğru. Zira bazen birinin size 'kalk gidelim bir kahve içelim' deme ihtiyacını hissedersiniz. Mevcut siyasilerden bıkan halk karmaya gitmeyi akıllıca buldu ama bunu ille ki Toparlanıyoruz dediği için yapmadı, yani karma oy başarısı Toparlanıyoruz Hareketi'nin değil, önce bunu ayırt edelim.

Gelelim herkesin düşük oy alacağını söylediği ama Kudret Hoca'nın %21 oy aldığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'deki belli odaklar, Derviş Eroğlu'nun yeniden seçilmemesi için ciddi uğraş verdi ve bu uğraş başka etkenlerle de birleşince Eroğlu seçimi kaybetti. Eroğlu'nun seçim kaybetmesinde en büyük etken UBP'nin önemli bir kısmının artık Eroğlu'nu istemiyor oluşuydu.

Mustafa Akıncı güçlü bir adaydı ama tek başına yeterli değildi. Özersay merkez sağda dönemin Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na da yakınlığıyla bilinen bir isim olarak halkın karşısına çıktı. Evet iyi de bir oy aldı. Kudret Hoca'nın iyi bir oy almasında Türkiye'nin belli odaklarının da ciddi katkısı olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir, varsın Özersay bunu istediği kadar inkar etsin. Son birkaç gece Özersay'ın kaybedeceğini anlayan belli odaklar Derviş Eroğlu'nun kazanması için harekete geçtiyse de başarılı olamadılar.

Özersay'ın aldığı oylarda kendi çabaları yok mudur peki? Elbette ki vardır, zira Özersay değerli ve donanımlı bir adamdır, asla Özersay'ı küçük görmem, bu memleket için de gerekli isimlerden biridir bence, zira böyle donanımlı insanlar kolay yetişmiyor.

ÖZERSAY'IN OYLARI DÜŞÜYOR

Tüm anketlerde Özersay'ın oyları hızla düşüyor, çünkü yarattığı tüm söylemler toplum algısındaki geçerliliğini yitiriyor, yola çıktığı birçok insan yavaş yavaş bu partiden ayrılıyor, dahası adaylar belirlendiğinde aday olamayanların sağlam gürültü çıkartarak ayrılacağını daha şimdiden söylemek isterim.

Halihazırda Halkın Partisi'nin iyi aday bulma konusunda çok ciddi sıkıntıları da bilinen bir gerçek.

HP %20 ALGISINDA YAŞIYOR

Bir de başka sıkıntı var. Anketlerde Halkın Partisi genelde üçüncü olarak çıkıyor ve aldığı oylar genellikle %15-20 arasında gösteriliyor ki bu yanlış değil. Halkın Partisi'nin üçüncü parti çıkacağını da kabul etmek lazım ama bu yüzde kaç olur bilemeyiz.

Koalisyona girip girmeyeceği sorularına daha düne kadar kesin ret cevabı verse de bu söylemi kırmaya çalıştığını da görmüyor değiliz.

Halkın Partisi bu seçimlerde bir sürpriz yapıp oy rekoru kırar mı acaba? Kimbilir? Belki de evet. Tabii seçim gelene kadar kötü bir sürpriz yaşamazsa!

***

BEROVA CEVAP HAKKINI KULLANDI

Eğitim eski Bakanı Özdemir Berova ile geçtiğimiz hafta yaptığımız programa Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi arayarak tepkisini dile getirmiş ve ağır eleştirilerde bulunmuştu. Çelebi'nin eleştirilerine köşemde yer vermiştim. Bunun üzerine Sn. Berova beni aradı ve cevap hakkını kullanmak istediğini söyleyip, programda anlattıklarına bir kez daha açıklık getirdi. Berova, "Biz Dikmen Belediyesi'ne, Dikmen İlkokulu'na ek bina yapacağımızla ilgili herhangi bir söz vermedik. Doğrudur, Başkan geldi konuştuk, okula ek bina yapmak için 2017 yılı bütçesinde para olmadığını çünkü bunun için bir ödenek ayrılmadığını ancak böyle bir ihtiyaç olduğu halde bunu 2018 yılının bütçesine koyabileceğimizi izah ettik. Dikmen İlkokulu'nun acilen ihtiyacı olan basketbol sahasının yapımı için ihaleye çıktık fakat ihaleye başvuran olmayınca da yapamadık. Pınarbaşı, Dağyolu okullarına da Dikmen Belediyesi'nin restorasyon yaptığı ve katkılar koyduğu doğrudur. Zaten ben kendisine bunun için de teşekkür ettim ama 'bakanlık olarak biz bu okullara hiçbir şey yapmadık' sözü doğru değildir. Birçok ihtiyaçlarının giderilmesi için bizler de ciddi katkılar yaptık. Her zaman doğruları söyledim, verdiğimiz sözleri de para yok deyip vermemiş gibi davranmadım. Bu konuda topluma karşı samimi olduğumdan ve doğruları da ifade ettiğimden kimsenin bir şüphesi olmasın" dedi ve yaptıkları yardımların belge ve listelerini bana da attı, ben de gördüm.

***

YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ'NDEN SÜRPRİZ ADAY: ALTUNCUOĞLU YDP'Lİ GİBİ…

KKTC Esnaf Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu'nun eşi Lefkoşa Arasta esnaflarından Ayfer Altuncuoglu'nun YDP'den aday olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiye göre özellikle son dönemlerde kadın örgütleri arasında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Altuncuoglu'nun birkaç gün içinde adaylık başvurusunu yapacağı ve bazı esnaf kadın teşkilatıyla birlikte partiye katılacakları kulislerde konuşulmaya başlandı. Altuncuoğlu ailesinin geniş bir oy çevresine sahip olduğu da biliniyor.

***

GÜNÜN SÖZÜ
Konuşma bir bayanın etekliği gibi ilgiyi sürdürecek kadar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır.
Dale Carnegie

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.