Hükümette aday destekleme krizi

Yayın Tarihi: 25/04/18 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+
  • Mevcut belediye başkanlarının tümü yeniden kazanacak. Bu kadar iddialı yazıyorum bunu buraya. Hangi birkaç kötü yönetici kaybedebilir ama çoğu kazanacak. Sebebi de koalisyon ortaklarının gerek kendi adaylarını gerekse işbirliği yapacakları adayları oldukça geç açıklamalarıdır. Eğer parti olarak siz adayınızı seçime 3 ya da 4 ay kala açıklamazsanız seçime 8 hafta ya da yedi hafta kala açıklanan aday nasıl zaman bulup çalışacak ya da nasıl lobi yapacak. Vatandaşın algısında mevcut belediye başkanına alternatif nasıl oluşacak? bunlar önemli konular.
  • Örneğin Girne'de Dörtlü koalisyon Osman Fırat'ı masaya yatırmış ve adaylığını değerlendirirken Halkın Partisi diğer ortaklardan bağımsız bir şekilde Osman Fırat'a destek açıklıyor. Peki ne var bunun arkasında "ben sizi mi bekleyeceğim"… Ve daha başka bölgeler de de CTP adayını açıklarken aday gösterdikleri adayların arkasında dörtlü koalisyonun desteğinin olup olmadığını bilmiyoruz, çünkü bu yönde herhangi bir açıklama yok.

Bu hükümetin ilginç bir huyu var; pek alışıla gelmiş bir siyasi tavır değil bu yazacağım; "kendi başlarına hareket ediyorlar".

Evet bu huyları yerel seçimlere de yansımış besbelli. Daha önce de yazmıştık ve benim gibi birçok gazeteci de hükümeti bu konuda eleştirmişti. Örneğin Başbakanı aniden twitterda önemli bir karar açıklarken okuyabiliyorsunuz, ya da Başbakan yardımcısı önemli bir yurt dışı ziyareti gerçekleştirmişse bunu facebook üzerinden duyurabiliyor adamları ya da kendisini. Dahası facebook gibi güvenilirliği son günlerde ciddi anlamda sorgulanan bir site üzerinden halkın çok küçük bir kesimiyle konuşuyorken bulabiliyorsunuz.

Gazetecilere mesafeli ve randevu taleplerine çok uzun süre sonra olumsuz cevap verebilirken sosyal medya üzerinden sayıca oldukça az bir kitleyle iletişime geçebiliyorlar.

Haliyle bu durum da bize hükümetin hala hükümet olduğunun farkında olmadığı izlenimini veriyor.

İşte hükümet üyelerinin bu durumu yerel seçimlerde aday belirlemelerine de yansımış.

Seçime iki ay kaldı karmaşa devam ediyor

Bakınız tam iki ay sonra seçimler gerçekleşecek ve dörtlü koalisyon hala aday belirlemeye çalışıyor. Parça parça ve karışık bir şekilde aday belirliyor bu partiler.

Lefkoşa'dan başlayacak olursak; her ne kadar Mehmet Harmancı'nın dörtlü koalisyon tarafından destekleneceği konuşulsa dahi TDP hariç hala diğer üç ortağın bu konuda net bir tavrı yok. Düşünsenize seçime iki ay kaldı ama dörtlü koalisyon hala Lefkoşa konusunda net değil. TDP'nin adayı belli iken diğer taraftan Demokrat Parti kendi adayını çıkarmaya hazırlanıyor. CTP ile HP ise ne yapacağına net olarak karar verebilmiş değil.

Örneğin Girne'de Dörtlü koalisyon Osman Fırat'ı masaya yatırmış ve adaylığını değerlendirirken Halkın Partisi diğer ortaklardan bağımsız bir şekilde Osman Fırat'a destek açıklıyor. Peki ne var bunun arkasında "ben sizi mi bekleyeceğim"…

Ve daha başka bölgelerde de CTP adayını açıklarken aday gösterdikleri adayların arkasında dörtlü koalisyonun desteğinin olup olmadığını bilmiyoruz, çünkü bu yönde herhangi bir açıklama yok.

Hal böyle olunca da alenen ortaklar arasında ciddi bir mutabakat sorunuyla birlikte bir iletişimsizlik olduğunu anlıyoruz.

Buna isterseniz kriz de diyebilirsiniz. Ben buna hem kriz hemde anlaşmazlık diyorum.

Hali hazırda hükümetin kurulma şekli de hayli uzun sürmüştü. Birçok belediye başkanının dile getirdiği konu şu; "seçime iki ay kaldı, ben hala kiminle yarışacağımı bilmiyorum".

Belki adayların açıklanması gecikmiş olabilir. Bu hükümetin ya da partilerin zafiyeti olabilir bu konuda ancak daha da önemlisi koalisyonun aday gösterme konusunda da ne yapacağını bilmemesi ve birbirinden bağımsız hareket etmesi.

Adaylar başarısız olacak

Bakınız mevcut belediye başkanlarının tümü yeniden kazanacak. Bu kadar iddialı yazıyorum bunu buraya. Hangi birkaç kötü yönetici kaybedebilir ama çoğu kazanacak. Sebebi de koalisyon ortaklarının gerek kendi adaylarını gerekse işbirliği yapacakları adayları oldukça geç açıklamalarıdır. Eğer parti olarak siz adayınızı seçime 3 ya da 4 ay kala açıklamazsanız seçime 8 hafta ya da yedi hafta kala açıklanan aday nasıl zaman bulup çalışacak ya da nasıl lobi yapacak.

Vatandaşın algısında mevcut belediye başkanına alternatif nasıl oluşacak ?bunlar önemli konular.

Siz eğer mevcut başkanlara rakip aday çıkarmazsanız ve en önemlisi de bunu erken yapmazsanız vatandaş mevcut başkana yönelir, çünkü yeni adayın ne kim olduğunu idrak edecek zamanı olur ne de o adayın projelerini anlatacak zamanı olur.Olay bu kadar basittir.

Bazı istisnai durumlar var. Nedir peki? Bir bölgedeki belediye başkanından o kadar usanmıştır ki bölge halkı odunu aday yapsanız o belediye başkanına karşın kazanır. Peki kaç bölgede böyle bir durum var? Taş çatlasın iki bölgede durum böyle. Bu nedenle dörtlü koalisyonda isteyen istediğini desteklesin ya da aday çıkarsın büyük ölçüde başarısız olacakları kesindir.

Çok değil iki ay sonra haklı çıkacağımı göreceksiniz.

Çatalköy'de Hulusioğlu'na rakip bulamıyorlar !

Edindiğim bilgilere göre koalisyonda olan dört parti de hala Çatalköy'de Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu'nun karşısına rakip çıkaracak bir aday bulamamışlar. Sekiz kişiye teklif götürülmüş ancak hiçbiri Hulusioğlu'nun karşısına rakip çıkmayı göze alamamış. Hali hazırda rakip çıksa da Hulusioğlu'nun bu seçimleri de rahatça kazanacağını biliyoruz. Zira Mehmet Başkan partiler üstü olan bir isme sahip. Bölge halkı tarafından çok desteklenen biri olduğunu biliyoruz.

Osman Fırat'ın şansı yok

Bakınız bunu da net olarak ortaya koyalım. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü o kadar ciddi işler yaptı ki karşısına kimi çıkarırsanız çıkarın şansı yok. Nidai Başkan şu an birçok kişinin gönlünü kazanmış durumda. Bu nedenle Osman Fırat, Güngördü karşısında ciddi bir oy alamayacak. Kaldı ki Güngördü'nün başkanlığı süresince Girne'ye çok ciddi yatırımlar yaptığını ve Girne'nin çehresini pozitif anlamda ne kadar değiştirdiğini hepimiz biliyoruz. Yeri gelmişken söylemekte fayda var; Osman Fırat'a elbette ki hayırlısı olsun diyorum ama Fırat'tan önce kimlere kimlere teklif götürüldü ve kimse Nidai başkanın karşısına çıkmayı kabul etmedi.

Karşısınızda iş yapan bir başkan varsa ve bölge ondan memnunsa kazanmak gibi bir şansınız olmaz

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Ne kadar yükselirsen, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün

Nietzche

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları