CTP'de olağanüstü kurultay hazırlığı

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.65

7.84

$

6.86

A- A A+

CTP'de olağanüstü kurultay hazırlığı

  • Yerel seçimlerin hemen ardından CTP olağanüstü kurultaya gidecek. Bir iddiaya göre Tufan hoca organları yenilemek için ve yeniden görev dağılımı yapmak için bu olağanüstü kurultayı istemiş. Bir başka iddiaya göre ise yerel seçimlerden başarısız çıkması halinde daha önce de başkanlığa aday olmuş bir milletvekilinin başkanlığa aday olarak Erhürman'ı devirmeye çalışacağını duyuyorum. Bir duyduğum başka konu ise Tufan Erhürman'ın yerel seçimlerden başarısız olunması halinde kendisinin genel başkanlığı bırakma ihtimali olduğu yönünde.
  • CTP içindeki güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre CTP MYK'sından yönetimden duydukları rahatsızlıktan ötürü üç kişinin istifa ettiği yönünde. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın, Tarım Bakanı Erkut Şahali'nin ve Aybike Yektaoğlu'nun istifa ettiği ancak Genel Başkan Erhürman'ın ricası üzerine yerel seçimlerden sonra bu istifalarını devreye koyacaklarını öğrendim.
  • CTP'nin yerel seçimlerde halen Lefkoşa adayını belirlemediği ama belirlemediği gibi ya da iddia edildiği gibi mevcut Başkan Mehmet Harmancı'nın da destekleme kararının alınmadığını, eski belediye başkanlarından Kutlay Erk'in hazırda bekletildiğini öğrendim. Dahası Erk'in parti göstermemesi halinde bağımsız çıkması konusunda da parti çevrelerinden baskı gördüğünü duydum.

Dörtlü koalisyonun dünkü Meclis oturumunu açma konusunda yaşadığı sıkıntı ve zafiyetin ardından aklımdan geçen ilk düşünce hükümetin fiilen olmasa da kamu vicdanında bitmiş olduğudur. Koalisyonlar zaman zaman meclis oturumunu açma sıkıntısı yaşayamaz mı? Elbette ki yaşarlar ama özellikle mecliste hükümetin günüyse hükümet o disiplini gösterip meclisi açmak zorundadır. İşte sayı kısıtlı olunca ve bir hükümet zoraki kurulursa bu tür sıkıntılar yaşar ve göreceksiniz ki bu hükümet bu tür sıkıntılar yaşamaya da devam edecektir.

Muhalefetten destek alarak meclis açan bir hükümet bundan sonraki süreçte işleri yürütmekte de zorluk yaşayacaktır. Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay'ın ya da bir başka vekilin yurt dışında olması gerekiyorsa elbette ki olacak ya da herhangi bir vekilin ani bir sıkıntısı ya da yaşadığı olumsuzluk neticesinde meclisten ayrılması gerekiyorsa elbette ki ayrılacak, ama gelin görün ki böyle sıkıntılar yaşanmaması için koalisyonların rahat sayılarla kurulması gerekiyor.

Ama dörtlü koalisyonun zoraki, zorla kurulması neticesinde bu tür sorunlar yaşanıyor. Dün yaşanan bir ilkti ama bundan sonra ilk olmayacak.

Peki nasıl yürüyecek bu hükümet beş yıl? Yürüme şansı var mı? Bir meclisi açamadılar amma büyüttün demesin kimse, hükümetlerin ülkeyi yönetme ve yasa yapma konusunda sıkıntı yaşamamaları lazımdır.

Hali hazırda bu hükümetin zaten zorlamayla devam ettiğini de artık hepimiz biliyoruz.

Hükümet yürümekte zorlanıyor

Düşünsenize Başbakan Erhürman'ın halini. Sayısal olarak 27 sayısına sahipsiniz ama bir tür azınlık hükümetinin Başbakanı durumundasınız. İşte bu nedenle bir yazımda hükümet legaldir ama meşru değildir diye yazmıştım.

CTP'de işler çok kötü

Şunu da söylemek lazım yeri gelmişken. CTP hiç ama hiç iyi günlerden geçmiyor. CTP Genel Başkanı olarak Erhürman'a belli bir kesimde ciddi tepkiler var. Yönetim konusunda ciddi zafiyetleri olduğunu ve partiyi iyi yönetemediğini düşünüyorlar. Bundan ötürü Erhürman'a tepkiler her geçen gün artıyor.

CTP olağanüstü kurultaya hazırlanıyor

Öte yandan son birkaç gündür yaygın bir söylenti var. Yerel seçimlerin hemen ardından CTP olağanüstü kurultaya gidecek. Bir iddiaya göre Tufan hoca organları yenilemek için ve yeniden görev dağılımı yapmak için bu olağanüstü kurultayı istemiş. Bir başka iddiaya göre ise yerel seçimlerden başarısız çıkması halinde daha önce de başkanlığa aday olmuş bir milletvekilinin başkanlığa aday olarak Erhürman'ı devirmeye çalışacağını duyuyorum.

Bir duyduğum başka konu ise Tufan Erhürman'ın yerel seçimlerden başarısız olunması halinde kendisinin genel başkanlığı bırakma ihtimali olduğu yönünde.

Daha önce de yazmıştım; CTP'de ciddi anlamda Kudret Özersay rahatsızlığı bulunuyor. Bundan dolayı CTP'de olası bir başkan değişikliği durumunda UBP-CTP koalisyonun kurulma ihtimalinden söz ediliyor.

Yine bir başka duyuma göre Halkın Partisi'nin koalisyonda rahat olmadığı için UBP ile bir koalisyon pazarlığına girebileceği de bir başka bilgi.

Bu dedikodular oldukça sık dolaşıyor.

CTP MYK'dan üç kişi istifa etti

CTP içindeki güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre CTP MYK'sından yönetimden duydukları rahatsızlıktan ötürü üç kişinin istifa ettiği yönünde. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay'ın, Tarım Bakanı Erkut Şahali'nin ve Aybike Yektaoğlu'nun istifa ettiği ancak Genel Başkan Erhürman'ın ricası üzerine yerel seçimlerden sonra bu istifalarını devreye koyacaklarını öğrendim.

Yerel seçimler ve Lefkoşa

CTP'nin yerel seçimlerde halen Lefkoşa adayını belirlemediği ama belirlemediği gibi ya da iddia edildiği gibi mevcut Başkan Mehmet Harmancı'nın da destekleme kararının alınmadığını, eski belediye başkanlarından Kutlay Erk'in hazırda bekletildiğini öğrendim. Dahası Erk'in parti göstermemesi halinde bağımsız çıkması konusunda da parti çevrelerinden baskı gördüğünü duydum.

Anlayacağınız CTP'de işler oldukça kötü gidiyor ve parti tam bir karmaşanın ve keşmekeşin içinde yoluna devam ediyor.

Fakat bu noktada partide genel görüşün bir başkan değişikliği değil de mevcut başkanla daha proaktif bir ekibin yönetime gelerek daha sıkı çalışmalarının da hakim olduğunu öğrendim.

***

Girne yolu Atakan'a dert oldu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan Girne yolunun yapımı ile ilgili her ne kadar sık sık açıklama yapıp kamuoyunu rahatlatmaya çalışsa da, bu yolun yapımı Atakan'ın hayli başını ağrıttı. Son iki gündür yol yapım çalışmalarına ara verilmesinin yanı sıra trafik ihlallerinin yapılması, mevcut trafikte hemen hemen hergün kazaların olması trafiğin ciddi anlamda aksamasına neden oluyor. Turizmciler söz konusu yolun yaz döneminde de bitmeyeceğinden ve tam da tatil döneminde turizme Girne yolunun sıkışıklığının darbe vuracağından endişe ediliyor. Bakan Atakan keşke bu yolu başlatmadan başka bir yolun yapımını başlatsaydı. Bakanın iyi niyetinden kimsenin şüphesi olmasın ama bu iş bakanı hayli yıpratacağa benziyor.

***

Güneş Güneşoğlu bağımsız aday

Gazimağusa'daki dostlarımızdan duyduğuma göre UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Güneş Güneşoğlu'nun 24 Haziranda gerçekleşecek yerel seçimlerde bağımsız belediye başkan adayı olacağı yönünde. Bunu teyit etmek için İşadamı Güneş Güneşoğlu'nu aradım ve aday olup olmadığını sordum; Güneşoğlu bana "Evet doğru duydun ben de bunu açıklayacağım, sen de yazabilirsin Gazimağusa Bağımsız Belediye Başkan adayıyım" dedi. Hayırlısı olsun diyelim Sevgili Güneş.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.