Yeni anket! Girne'de Güngördü önde!

Yayın Tarihi: 07/06/18 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+
Ülkede ciddi sorunlar bir yandan gündemdeki yerini korurken diğer yandan da gözümüzün bir ucuyla yerel seçimleri takip ediyoruz. Tabii elimizde en güncel ve en güvenilir anketlerden biri olan gazetemizin 28 bölgede oylamaya açtığı anket sonuçları var. Bugün anket dediğimiz mesele aslında bin kişi ya da iki bin kişiyle sağlıklı bir şekilde yapılıyor. Ama gelin görün ki anketler ne kadar çok kişiyle yapılırsa yapılsın her zaman tam sağlıklı sonuçlar vermezler. Biz yine de anın fotoğrafını çekelim ve bazı bölgelerdeki anket sonuçlarını değerlendirelim. Netice itibarıyla YSK'nın anket yayınlama yasağı 9 Haziran Cumartesi günü devreye giriyor. Bu nedenle bugün ve yarın bazı bölgelerin anket sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Sonrası zaten yasak, yapacak bir şey yok.

En iddialı bölgelerden biri olan Girne ilçesine bakalım öncelikle. Kıbrıs Postası'nın güncel anket sonuçlarına göre Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü 24 Haziran'daki seçimleri göğüsleyeceğini görüyoruz.

İlk önce elimizdeki verilere bir bakalım ve bu verileri değerlendirelim.

Güngördü önde % 43.3

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/1/sur/229/PageName/KIBRIS_POSTASI_GAZETESI

40.4 % Birol Karaman (CTP)

1.7 % Ömer Dalkıran (Bağımsız)

5.0 % Sümer Aygın (Bağımsız)

0.2 % Ersoy Karaaziz (Bağımsız)

8.4 % Akın Akı (Bağımsız)

43.3 % NidaiGüngördü (Bağımsız)

1.0 % Turgut Serdar (Bağımsız)

Kıbrıs Postasının anketine göre Başkan Güngördü % 43.3 ile yarışı önde götürüyor, Güngördü'nün hemen ardından CTP'nin adayı Birol Karaman % 40.4 ile başkanı izliyor ve seçimin önemli isimlerinden biri olan bağımsız aday Sümer Aygın'ın oyu ise % 5.0 .

Tabii sosyal medyayı iyi kullanan bu oy oranlarını hızla yükseltebilir. Bu da işin ayrı bir bölümü.

Ben gazeteciyim kimse alınmasın yazacaklarımdan dolayı öncelikle. Nidai Başkanı değerlendirmeyi en sona bırakalım.

Sümer Aygın'ın oyu burada % 5 çıkmış. Hepimiz biliyoruz ki Aygın'ın oyu bu kadar düşük değil ama kazanmaya da çok uzak. Eğer Aygın, CTP'nin adayı olarak seçimlere katılmış olsaydı o zaman Nidai başkanla Aygın arasında yaşanırdı bu yarış diyebiliriz. Ancak Aygın'ın adaylığı sadece CTP'nin adayı Birol Karaman'ın oylarını kesmeye yarayacak ve aşağıya çekecek. Yani bir diğer deyişle diyebiliriz ki Sümer Aygın her ne kadar bu seçime kazanmak için girmişse de katılması aslında Karaman'a seçimi kaybettirmek için olmuş oldu. Karaman'ın geniş bir ailesi bulunuyor olsa dahi seçim sürecinde hala iddialı bir duruş sergileyebilmiş değil. Karaman ile ilgili bu eleştirileri oldukça sık duyuyorum. Genç bir arkadaş olmasının yanı sıra kararlı ve tuttuğunu koparacak sloganlar ortaya koyabilmiş değil. Sanki de CTP, Karaman'ı seçimde yalnız bırakmış gibi duruyor. Girne için yapacağı projeler konusunda ise elle tutulur bir manifestosu da yok.

Bunlar Karaman'ın hanesine hep eksi puan olarak yazılıyor.

Anlayacağınız CTP'nin oyları Aygın ile Karaman arasında bölünecek. Her iki adayın oy oranı ne olacak tam olarak bilemeyiz ama bu oyların toplamı % 40-42'yi de geçmeyecek diye düşünüyorum. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Nidai Güngördü % 46 oy alırken Sümer Aygın % 36 oy almıştı. Buna CTP'nin genel seçimlerde oylarının % 20'lere düşmesini de eklersek, Aygın ile Karaman'ın yazdığım gibi maksimum % 40-42 dolaylarında olacağını söyleyebiliriz. CTP'nin oyları bölüneceği için her iki adayın oy paylaşımı % 20-20 oranında ya da % 22-18 oranında olacaktır. Her ne olursa olsun her iki adaydan da birinin oy toplamı % 30'un üzerine geçemeyeceği için doğal olarak Güngördü, CTP kökenli adaylara % 15-25 arası bir fark atacaktır.

Ben bu oranları kafadan atmıyorum, bunu da yeri gelmişken sizlerle paylaşayım. Son genel seçimlerde dört partinin alacağı oyu net rakamı rakamına bilen bir değerlendirmesi olarak yazıyorum bunu size.

Güngördü'ye tepki yok

Öte yandan Güngördü'nün en büyük avantajının ise kendisine ciddi tepkilerin olmaması. Eğer çok tepki olsaydı bu oy oranı haliyle düşecekti ve yarış çok çekişmeli geçecekti .

Birçok alanda ciddi projeler üretmiş ve birçok kişinin ayağına hizmet götürmüş birisi olarak Güngördü % 45-51 arası bir oy alacak diye düşünüyorum.

Güngördü çok işler yaptı

İşte başkanla daha önce yaptığımız söyleşiden kısa bir kesit ;

"Nidai başkanla, hükümetlerin belediye politikalarını da konuştuk. Başkan'a adeta bir dokunup bin ah işittik; "Girne'nin 70-80 binlere yaklaşan bir nüfusu var ve bu nüfus gün içerisinde daha da artıyor. Kimin Girne'de bir işi yok ki? Böylesine büyük ve kalabalık bir kente 35 bin nüfusu varmış gibi katkı alırsanız bu sizin elinizi ayağınızı bağlar. Hükümet hızla belediyelerin yasasını değiştirip modern hayata ve günümüze uyarlamalı. Aksi takdirde mevcut yasayla belediyeler kısıtlı yetkilerle hiçbir şey yapamaz. Yatırımların hızla çoğaldığı, buna bağlı olarak nüfusun gün geçtikçe arttığı kentte belediyenin bazı projelerine devlet katkı koymalıdır. Örneğin arıtma projesi için devlet katkısı şarttır. Doğu çevre yolunun da hızla hayata geçirilmesi gerekmektedir"".

Başkan bana 43 yıldır değişmeyen asbest boruların değiştirildiğini ve 3 km yeni iyileştirilmeler yapıldığını ifade ederek "Toplamda 10 km kanalizasyon borusu döşedik, bunlar çok ciddi rakamlardır, yapmamız gerekiyordu ve yaptık, hayati konuları ertelemeye ne lüksümüz ne de hakkımız vardır ve insan sağlığı her şeyden önce geliyor benim için. 3,5 km kaldırım yaptık, genişletilmesi gereken yolları yeniden düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz. Girne'de geçmiş dönemde yapılan yanlışlar da oldu, şimdi görevde ben ve benim kadrom yer alıyor, bu benim işim, düzeltilmesi gerekeni düzelteceğiz, iyileştireceğiz, gerekirse yeniden yapacağız. İstihdam yapmak istiyoruz, bazı işlerin dönmesi için personel şart, bütçeniz buna izin vermiyor ki. Çünkü sizin bütçeniz gerçek nüfusunuza göre değil, gerçek dışı bir nüfusa göre veriliyor devlet tarafından. Nüfusu 80 binlere gelip dayanmış bir kente elbette ki daha çok personelle hizmet etmeniz gerekir."

Açık konuşmak gerekirse Girne'de yapılan işleri daha iyi anlamak için yapacağınız şeylerden biri de Başkan'la sadece bir kahve içmek; öğreniyorsunuz ve algınız haliyle olumsuzdan olumluya dönüyor.

Yağmur yağdı filanca sokağı su bastı hade başkan değişsin demek Girne'de yaşanan baş döndürücü dönüşümü görmezden gelmek demektir.

***************

Günün Sözü

Aşk karşı duruldukça bütün bütün devleşir, her türlü engel, büyümesi için ona bir vesiledir.

Balzac

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları