Şahali: "CTP'de erken kurultay şart!"

Yayın Tarihi: 27/08/18 07:00
okuma süresi: 10 dak.
A- A A+

• Erhürman'ın CTP içindeki konumu!

• Şahali: "Aday değilim. Erhürman'a sadakatim var… Hayır aday değilim, öyle bir düşüncem yok. Net söylüyorum size. Benim için önemli olan tek şey ülkenin geleceği ve refahı. Benim önceliğim bu ve Başkanımla birlikte bu başarıyı yakalamak."

• Erk: "Partim ne görev verirse hazırım"

Bildiğiniz gibi ülkenin gündemi ekonomik kriz. Aslında uzun bayram tatilinin ardından anlamsız zam furyasını kaleme almayı düşünüyordum fakat CTP içerisinde hızla büyüyen iç çatışma ve kriz, söylemlerin sertleşmesi ve partililer arasında çoğalan tepkiler bugüne yazılabilecek en iyi konunun bu olduğunu düşündürdü bana. Peki nedir şu an CTP'de yaşanan? Gerçekten bir iç kavga var mı, bir iç huzursuzluk var mı? Ortada dolaşan ve isimleri adaylık konusuna karışan üç isim var. Bazılarıyla konuştum ve konuştuklarım on the record olarak yazmamdan rahatsızlık duymayacaklarını bana söylediler.

Dedikodu da yazabilirdim ki, CTP ile ilgili o kadar kayıt dışı bilgi var sayfalar dolusu köşe yazısı çıkarabilirim ama gelin biz yeri gelmişken mevcut net olan durumu konuşalım.

Önce Başbakan Tufan Erhürman'dan yola çıkalım. Daha önce de kaç kez yazdım; Başbakan kucağında kendisine ait olmayan kötü bir miras bulmuştur. 2013 yılından beri son derece başarısız ve yanlış yönetilen bir partinin hem toplum içinde hem Türkiye nezdinde açmış olduğu yaraların mirasçısı oldu Başbakan.

Bu nedenle Başbakandan ülke adına yapmasını istediğimiz birçok şey var ama bir gerçek var ki, en az halk kadar Başbakan da mağdurdur bence. Kim ne derse desin !

Ancak gelin görün ki, başarısızlığın mazereti olmaz ve eğer bir parti başkanı olarak hükümeti kurma görevini kabul edip "Ey Kıbrıslı Türkler, sizi yönetmeye ve mutlu etmeye hazırım" demişseniz elinizden geleni yapmakla mükellefsiniz demektir artık.

Belki de 6-7 köşe yazısı yazıp Başbakanı yaşanan ekonomik krizle ve hayat pahalılığı ile ilgili uyardık. Başbakan son bir haftadır market market geziyor. Açıkçası gerekli müdahalelerin yapılacağını açıkladığında rutin bir açıklama yaptığını ve bu konunun üzerine gitmeyeceğini düşünmüştüm.

Başbakan da yaşanan durumun ciddiyetini kavramış olacak ki, bayramda evde oturmak ya da tatile gitmek yerine market market dolaştı ve sosyal medyadan paylaşımlar yaparak, krizde olan vatandaşın yanında olduğunu ortaya koydu.

Bu son derece önemliydi. Umarım sayın Başbakan bu işin peşini bırakmaz. Zira bu ülkenin hepsi olmasa da bir kısım tüccarı gerçekten utanmaz çıktı. Aç gözlü ve fellah çıktı diyebiliriz. Acı gerçek bu.

Erhürman'ın CTP içindeki konumu!

Kim ne derse desin Tufan hoca halk nezdinde kötü bir algıya sahip değil. Toplumdan kopuk yaşamıyor. Sempatik ve sorunları çözme noktasında sürekli pozitif mesajlar veriyor. Bu davranışlar Başbakana puan kazandırıyor. Başbakanı net bir dille daha doğrusu ağır bir dille eleştiremiyor kimse. Ancak parti içinde işler pek öyle değil.

CTP'de halen Erhürman'ın başkanlığını hazmetmemiş ve kabullenmemiş vekiller ve üyeler var. Zaten son bir haftadır yapılan açıklamalardan bunu gözlemliyoruz ancak şunu söylemek lazım; CTP'de şu an Erhürman gitmelidir bu işi yapamıyor diye yaygın bir görüş yok. Bu varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor ama yok. Her partide olan iç kavgalar CTP içinde de var ama bu grup CTP içinde öyle başkanı devirebilecek bir güçte değil. Sosyal medyayı iyi kullandıkları için çıkardıkları ses de yüksek geliyor, fakat CTP içinde genel başkanın eleştirilmesine de çok sıcak bakılmadığını söylemek lazım. CTP'de her zaman bu yasak olmuş bir durum. Dışa karşı yasak, ev içinde kavga serbest.

Şahali " CTP'de erken kurultay şart"

CTP'nin önde gelen isimlerinden Tarım Bakanı Erkut Şahali'yi aradım ve konuştum. Şahali özü sözü bir olan siyasilerden biri. Bana her zaman dostum ya da meslektaşım diye hitap etmiştir bugüne kadar. Neler olup bittiğini sordum ve ekledim, nedir bu CTP'deki iç huzursuzluk ?

Şahali: "CTP'de huzursuzluk yok".. Yapmayın Sayın bakan diye sözünü kestim; Şahali: "Gerçekten CTP'de bir huzursuzluk yok, huzursuzluk varmış gibi gösterilmeye çalışanlar var ama sana net olarak söylüyorum hiçbir sorun yok" diye tamamladı.

Aday olduğunuz ve konuşulanların arkasında adınız olduğu zikrediliyor dedim;

"Bu her zaman olmuştur dostum. Sana karşı her zaman açık oldum yine açık olacağım. CTP'de herhangi bir başkan arayışı yoktur, bu partinin başkanı vardır, görevindedir ve görevini de layıkıyla yapmaktadır. Başbakana ilk günde söyledim bugün yine söylediğimin arkasındayım. Sayın Erhürman orda olduğu sürece benim kendisine sadakatim bakidir. Bu asla değişmez. Her zaman yanındayım. Partimizin başkanıdır, bu ülkenin başbakanıdır ve ben en başından beri O'nun yanında oldum her zaman da yanında olacağım".

Soru: Sürekli zikredilen bir durum var ; Başbakan ansızın yorulup bu görevi bırakabilir diye ?

Şahali "Bırakamaz, Başbakanın hiçbir görevi bırakma şansı yoktur. Böyle bir şey olacağını hiç düşünmediğim gibi olma ihtimalini de göz önünde bulundurmuyorum ancak soruna cevaben diyorum ki bırakamaz. Çünkü Sayın Erhürman bu ülkenin Başbakanıdır, oldukça önemli sorumlulukları vardır. Bu görevi de başarıyla tamamlayacağına inanıyorum ben"..

Şahali: "Aday değilim. Erhürman'a sadakatim var"

Soru: Aday olacağınız sürekli servis ediliyor..

Şahali: "Hayır aday değilim, öyle bir düşüncem yok. Net söylüyorum size. Benim için önemli olan tek şey ülkenin geleceği ve refahı. Benim önceliğim bu ve Başkanımla birlikte bu başarıyı yakalamak. Tek gayem bu. 2011 yılında yapılan anketler beni gösterirken dahi aday olmadım. Yinelemekte fayda görüyorum, CTP'nin herhangi bir başkan arayışı yoktur. Başkanımız yerindedir, ciddi bir parti gücü vardır arkasında ve hükümetin başarılı olması için çalışıyor. Bazı çevreler ki azınlıktadırlar, huzursuzluk varmış gibi göstermeye çalışıyorlar, bu azınlık çevreler her zaman bunu yaptı, geçmişte de yaptılar ama asla zarar veremezler".

Soru: Erken kurultay dediniz..

Şahali: "Evet ,kurultayımıza daha bir buçuk yıl var ama ben 2019 yılının ilk çeyreğinde en geç Nisan gibi kurultayın yapılması taraftarıyım. Bu karar alınırsa o zaman kimin eteğinde ne taş varsa döker, herkesin niyeti ortaya çıkar ancak şunu da belirtmem lazım, bu kurultaydan sonra geçmişte yaşananların verilerini göz önünde bulundurarak görevi ifa etmesi gerekir"

Bu son cümlesinden öyle anlıyorum ki, bunu kazanması muhtemel bir başka aday ya da adaylara gönderme olsun diye söylüyor Erkut bey.. Şahali'nin konuşmalarından özet olarak anladığım şu; "Ben başkanımın yanındayım, CTP'de huzursuzluk yaratanlar var ama azınlıkta." Kendisi sonuna kadar Erhürman'ın yanında yer alacak.

Erk: "Partim ne görev verirse hazırım"

İsmi zikredilenlerden biri de CTP Eski genel Sekreterlerinden Kutlay Erk. Kendisini arayarak ne olup bittiğini sordum. Kutlay bey de bir takım sıkıntıların olduğunu ifade etti; konuyu çok uzatmadan bu tartışmaları körükleyenlerden biri olduğu ve aday olmak istediği iddialarını açıkça sordum kendisine.

Kutlay bey derin bir nefes aldı önce, belli ki bu konuya canı sıkkın ve söze başladı; "Bu tartışmaların içinde ben yokum, bu tartışmaları körükleyen var ama bu ben değilim. Böyle şeyler benim tarzım değil, her şeyden önce ben partimi seven ve başarılı olmasını isteyen biriyim. Başkanlığa aday mıyım diye sordun, ben daha önce söyledim aynı noktadayım. Ben bu partinin neferiyim partim beni çağırır ve bir görev verirse yaparım ama bu görev ne isterse olsun. Ben asla gidip kimseye bana bu görevi verin demem, bu güne kadar da demedim. Partim beni çağırır ve şu görevi yapacaksın derse aldığım parti terbiyesi reddetmemeyi öğretti bana" dedi.

Daha başka önemli konular ve isimler de konuştuk ama onlar off the record olarak kalacak.

Hali hazırda geçtiğimiz hafta Birikim Özgür'ün eleştirilerine maruz kalan Asım Akansoy ile konuşma fırsatım olmadı ama sıcak olan bu konuyla ilgili Akansoy'un da partinin başarılı, huzurlu ve birlik içinde olmayı istediğini, hükümetin başarılı olmasını istediğini sıkça ifade ettiğini duydum. Akansoy isterse bu hafta bir kahve ısmarlayabilir..

Sayfanın sınırlarını çoktan aştım. Aslında yazacak başka önemli konular daha var, onları da ilerleyen günler de yazacağız.

*******************

GÜNÜN SÖZÜ

GEMİDE İSYAN ÇIKTIYSA SEBEBİNİ AHÇIYA SORUN

VİKİNG ATASÖZÜ

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları