Harmancı - Çeler gerginliği büyüyor!

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Harmancı - Çeler gerginliği büyüyor!

Hani derler ya bir adamın ne olduğunu görmek isterseniz ya makam vereceksiniz ya da meclisi meye götüreceksiniz yani içki masasına oturtacaksınız. Çok doğru bir sözdür ve her zaman kendi kendini ispatlar. Meslek hayatım boyunca birçok arkadaşım sandığım kişi belli makamlara geldiğinde oturduğu makamın ağırlığını fark edip ama kalıcı olduğunu sanarak kendini bir şey sanmıştır. Sonra koltuk gidince de yalnızlaşmıştırlar.

Açıkçası ben TDP'nin içinde olduğu ve yaşadığı durumu aynen buna benzetiyorum. Daha önce de yazdım TDP'ye iktidar yaramadı. Bu görüşe yalnız ben katılmıyorum, birçok insan bunu ifade ediyor. Hükümette olma işi tecrübe istediği kadar biraz da hazmetme ister. TDP'nin tecrübesiz olduğunu hepimiz biliyoruz ama küçük bir parti olarak bu tür makamların gelip geçici olduğunu ya unuttular böyle hareket ediyorlar ya da bir daha gelmek kısmet olmaz deyip partizanca davranıyorlar. Hatırlıyorum Cemal başkanın "tüm partiler aynıdır demeyin bu şansı bir de bize verin biz farklıyız" dediğini.

Hasbelkader Cumhurbaşkanı Akıncı'nın ve Talat'ın da baskılarıyla ama en fazla da DP Genel Başkanı Denktaş'ın isteğiyle dörtlü bir koalisyon kuruldu. Hem de olması mümkün o kadar seçeneğin içinden ve hasbelkader TDP hükümete geldi.

En kötü bakanlıklara razı olarak üstelik. Koalisyon işinden kazık yiyen tek parti TDP'dir. Bunu daha önce de yazdım. Cemal başkanın tecrübesiz oluşu ve eğitimde reform yapacağım derken din düşmanlığı yapmayı seçerek Eğitim Bakanlığını hem zora soktu hem de bu tecrübesizlik öğrencileri kitapsız ve öğretmensiz bıraktı.

Neyse bunları bir yana koyalım; şimdiler de asıl sorun asıl kavga TDP'nin kendi içinde.

Bir süreden beridir LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile Çalışma Bakanı Zeki Çeler arasında ciddi bir gerginlik var. Bu gerginlik Cemal Başkanın partiyi yönetme ve Harmancı'nın halen parti içi otoritenin bir kısmını elinde bulundurmasından ötürü kontrol dışı yaşanıyor.

Öyle anlıyorum ki Bakan Çeler Parti'nin değil de olması gereken mantıklı adımları attığı için TDP içindeki bir grup tarafından görevden dahi alınmak istiyor.

Çalışma Bakanlığı çok başarılı bir yapıyla yürümese de Çeler elinden geleni yapıyor, hakkını yemeyelim. Bir diğer deyişle boş oturan değil çalışan bir bakan durumunda.

Öte yandan bir ara adı genel başkanlığa adaylık noktasında da geçmedi değil. Yaşanan tüm bu sorunlara karşın TDP Genel Başkanı Özyiğit'in Zeki ile ciddi bir sorunu yok ama TDP kadrolarına hakim olan bir grubun Çeler ile ciddi sorunları var ve sorunun özeti aslında çok basit.

TDP'nin hakim olduğu tüm bakanlıklarda ki bürokratların hepsi TDP'li olacak. Zeki buna direndiği içinde ciddi rahatsızlık var. Olay bu kadar basit. Yani bakanlıktaki TDP'li bürokrat bu işi yapabilir ya da yapamaz, TDP'ye göre bunun bir önemi yok.

Neticede TDP hasbelkader hükümete girdi bu nedenle yıllardır hasretle beklenen hükümette görev alma ve hava atma adına birileri o koltuklara oturacak.

Özellikle Çalışma Bakanlığı'ndaki tecrübeli bürokratların değişmemesini önemli bir merkez daha istiyor ama TDP'ye hakim grup kılıçları kuşanmış durumda.

Zekiye düşen ya istifa etmek ya da parti MYK'sının emirlerini uygulamak.

Çeler-Eroğlu rahatsızlığı!

Parti içinde Zeki Çeler'den duyulan bir başka önemli sıkıntı ise Çeler'in uzun yıllardır devam eden Derviş Eroğlu dostluğu. Çeler'in Eroğlu ile olan yakın dostluğu ve bunu siyasi hayatına yansıtması başta Cumhurbaşkanı Akıncı olmak üzere Mehmet Harmancı'yı da rahatsız ediyor.

İddiaya göre Çeler'in bakan olma safhasında LTB Başkanı Mehmet Harmancı'dan ciddi destek aldığı ancak sonrasında Çeler'in başına buyruk davrandığı, parti disiplininden uzak hareket ettiği ve deyim yerindeyse birçok partiliyi huzursuz ettiğini öğrendim.

Dahası birçok partilinin Mehmet Harmancı'yı son zamanlarda Çeler ile ilgili ciddi anlamda suçladığı ve mazeret olarak da Harmancı'ya "Çeler'i desteklemesi gösterildiğini" öğrendim.

Sözün özü şu ki Harmancı anlatılanlara göre haklı olarak Çeler'e ateş püskürüyor . MYK toplantısına Harmancı yurt dışında olduğu için katılamayacak ama ülkeye gelmesinin ardından büyük bir kavga çıkacağı konuşuluyor.

Özyiğit'te Kurultay huzursuzluğu

Parti Başkanı Cemal Özyiğit'in ise bu ay sonu gerçekleşecek parti kurultayından dolayı huzursuzluk yaşadığını öğrendim. Özyiğit'in yaşanan parti içi sorunları kontrol altına almakta zorlanması ve aslında bir nevi kavga çıkmasını istememesi nedeniyle pasif davranıyor olması, Özyiğit'in karşısına parti içinden bir başka adayın çıkma ihtimalini güçlendiriyor.

İşte bu durum Cemal hocanın korkulu rüyası haline gelmiş durumunda.

Anlayacağınız TDP'yi yakın gelecekte oldukça zor ve gergin günler bekliyor. Cemal Başkan bakalım Kasım ayını büyük bir sorun yaşamadan nasıl atlatacak.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Aşk, bazen gitmekIe kaImak arasında verdiğin en büyük savaştır. Sevmeyenin akIı, gerçekten sevenin kaIbi kazanır bu savaşı.

NAZIM HİKMET

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.