Şahali: "En iyi aday Erhürmandır... Eğer hükümet bozulacaksa..."

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Şahali: "En iyi aday Erhürmandır... Eğer hükümet bozulacaksa..."

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile önceki gece Kıbrıs Genç TV'de oldukça keyifli ve enerjisi yüksek bir program yaptık. Programın performansı gayet iyiydi. Tabii Bakan Şahali benim gözümde hep başka yerlerde olduğu için karşımda domates kaç para olacak, et ucuzlayacak mı gibi sorular sormaktan açıkçası hem utandım hem de tuhafıma gitti.

Ama gelin görün ki şu an için yaşadığımız ekonomik açmaz ve her geçen gün artan pahalılık ve gıdaları almakta yaşadığımız sıkıntılar canlı yayınlarda bize bunları konuşturmayı zaruri kılıyor.

Bugün gıdalardaki ucuzluğu ya da pahalılığı yazmayacağız, asıl manşeti konuşalım. Açıkçası Bakan Şahali'ye parti içi sorunları ve Erhürman'ın olası Cumhurbaşkanı adaylığını sormayı programın sonuna bırakmıştım. Kendi kendime bu konuda büyük ihtimal çok uzun cevaplar vermez dedim ama öyle olmadı. Sanırım yarım saatim daha fazla olsaydı çok başka manşetler alabilirdim Şahali'nin ağzından.

Şahali, parti içinde itibarı olan ve gelecek vadeden siyasetçilerden biri. Bu nedenle görüşleri benim için çok önemli…

"Parti içi demokrasi çalışıyor"

Erkut beye parti içerisinde Genel Başkan Erhürman'a karşı bazı grupların sert muhalefet yaptığını ve bu muhalefetin Erhürman'ın altını oymak gibi algılandığını sorduğumda " CTP parti içi demokrasi var ve bu demokrasi her zaman olduğu gibi yine çalışıyor. Unutmayın ki CTP parti muhalefetiyle de ülke yönetiyor. Ben bunu normal karşılıyorum ancak dışarıdaki bazı güçler bu muhalefeti kendi lehlerine kullanıyorlar, bütün mesele budur"...

"Hükümet bozulmayacak netim… Ama!"

Konu hızlıca son günlerde çokça konuşulan UBP-HP koalisyon hükümetinin ne kadar olası olup olmadığına geldi. Bildiğiniz gibi bu konu bir tek ben net istihbaratlara dayanarak işliyorum. Bu konuyu Şahali'ye sorduğumda yüzünde kocaman bir gülümseme oluştu ve aslında çok önemli bir cevap verdi; "Şu an için size net olarak söyleyebilirim ki hükümetin kesinlikle bozulma ihtimali yoktur. Bunu tüm kabine arkadaşlarım adına rahatlıkla söyleyebilirim. Gerçekten bir uyumumuz vardır. Yani iddia edildiği gibi hükümetin kendi içinde bir uyumsuzluğu yok. Bu nedenle şu an için hükümet bozulacaktır diye bir durum kesinlikle yoktur. Ancak hükümet bozulacaksa da bu hükümetin uyumsuz olduğundan değil Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik partilerin kendi seçim tercihlerinden bozulabilir. Aslında başarılması gereken Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile hükümeti birbirinden bağımsız tutmaları ve hükümeti bozmayacak şekilde davranmalarıdır" dedi ve ben bunu iyi anlamak için birkaç kez teyit ettim; Şahali'ye göre hükümetin şu an için bozulma durumu yok, bozulması içinde herhangi bir uyumsuzluk yok ancak olur da bozulursa partilerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik kendi menfi tutumlarından dolayı bozulabilir.

"UBP algı yaratıyor"

Olası UBP-HP koalisyonunu tekrardan sorduğumda "Bakınız UBP hükümet olmayı seven bir parti bu nedenle bu algıyı yayıp, partiyi canlı tutuyorlar. Mesele budur yoksa bunun dışında başka bir şey yok" dedi ama ben bu yazıyı daha kaleme almadan birkaç dakika önce çok üst düzey bir UBP'li ile telefonda konuştum ve son durumu sordum; "yazımı okudunuz ve yalanlamadınız, nedir son durum, var mı bir gelişme ?" diye; telefonun ucundaki üst düzey UBP'li güldü ve "evet okudum sana bir şey yoktur diyemem" dedi.

Teknik olarak baktığımızda Bakan Şahali'nin söyledikleri doğrudur yani şu an hükümetin herhangi bir bozulma durumu yok ve evet Hükümet ciddi bir uyum sorunu da yok ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik partiler menfaatleri gereği bu hükümeti bozabilir.

Tam da Şahali'nin dediği gibi…

"Erhürman en iyi aday olur"

Programın sonuna doğru Başbakan Tufan Erhürman'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağını sordum; Erkut bey lafı o kadar bir dolandırdı ki soruyu farklı farklı üç kez sormak durumunda kaldım; "CTP Parti meclisi öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılıp katılmayacağı yönünde karar üretecek, eğer katılacaksak ki katılacağız, katılmalıyız elbette ki oturup karar verecek, ben Parti meclisi adına konuşamam ama şahsi fikrim o dur ki iddialı bir aday göstermeliyiz ve gerçekten bu seçimi kazanmak için bir aday göstermeli ve çalışmalıyız. Öyle düşünüyorum ki Genel Başkanımız Erhürman en iyi aday olacaktır. Ben böyle düşünüyorum ve Erhürman bu seçimi rahatlıkla kazanır" dedi.

Süremiz bitmişti bitmesine fakat benim soracak bir sorum daha vardı. Bilinçli olarak sormadım ama programı kapatırken Erhürman'dan sonra ne olacağını Erkut beye soracağımı ama bu soruyu da bir başka programda sormayı tercih ettiğimi ifade ettim. Koca bir kahkaha patlattı.

Şahali bana İrsen Küçük'ü hatırlattı bir anda başarılı bir Tarım Bakanlığı sonrasında gelen Başbakanlık...

Hadi kolay gelsin bakalım…

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Su akar yolunu bulur

Anonim

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.