Tatar partiye hâkim

Yayın Tarihi: 28/02/19 07:30
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Hükümetin parasızlığı artık daha fazla hissedilmeye başladı. Hayvancıların dünkü eylemi gündeme damgasını vurdu, bir de Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın açıklamaları. Öyle anlıyoruz ki Mali Protokolün imzalanması da uzuyor.

Zaten Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın hak budama açıklamaları da birkaç gündür kulakları tırmalıyor. Bu da demek oluyor ki kemerler sıkılacak, zamlar yapılacak, eylemler çoğalacak.

Yani işin özü ülke gerim gerim gerilecek , bol eylemli günler yaşayacağız.

Tabii burada ilginç bir başka nokta daha var; Maliye halen memur maaşlarını ve emekli maaşlarını ödeyebiliyor, ama merak edilen asıl soru nereye kadar ?

Örneğin Hükümet yaklaşık olarak 130 milyon Liralık bir iç borçlanmaya daha gidiyor.

Bir süre sonra bu tekrarlanmaya başlayacak ve bu bir sarmala dönüşecek, eğer birkaç aya kadar Mali protokol imzalanıp para akışı sağlanmazsa en fazla Haziran ayına doğru hükümet teslim bayrağını çekebilir.

Öyle sanıyorum ki bu teslim bayrağı çekilecek noktaya gelinirse başka istenmeyen demeçler de beraberinde gelecek.

UBP-HP konusu ne aşamada?

Tabii UBP-HP koalisyon hükümeti artık sık bir şekilde konuşuluyor. Bu konuda en azından ben bir takım önemli bilgilere sahibim ama bunu bugün yazmayacağım, belki gelecek hafta olası bir UBP-HP koalisyonunu en net şekilde yazabiliriz. Hali hazırda HP Genel Sekreteri Yenal Senin'in de UBP'ye yeşil ışık yakan açıklamaları vardı dün.

Tatar partiye hakim

UBP 2021 yılına yönelik stratejilerini ve vizyonunu belirlemek üzere geçtiğimiz hafta Acapulco Otel'de görkemli bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya KKTC 3. Cumhurbaşkanı ve UBP Onursal Başkanı Dr. Derviş Eroğlu, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, 8. Genel Başkan Hüseyin Özgürgün ve UBP'de geçmişten bu güne çeşitli görevlerde bulunlar binden fazla kişi katıldı.

Hükümetin düştü düşüyor dedikodularının yapıldığı bir zamanda UBP'nin gövde gösterisine dönen çalıştayına çok önemli mesajlar verilmişti.

UBP'nin milletvekilleri ile bir bütün olarak güçlü bir muhalefet yaptığını vurgulayan Tatar, hükümeti salladıklarını ifade etti. Tatar hükümetin zorlama olduğunun altını çizerek, UBP'nin birlik beraberlik içinde büyümeye devam ettiğini ve gece gündüz ülkeye hizmet etmek için çalıştıklarını söyledi.

Tatar "UBP hazır" diyor

Ersin Başkan UBP'nin olası bir koalisyona hazır olduğunu söylemekle kalmıyor yeni hükümet için de ciddi iddialar koyuyor ortaya ve " Hükümet daha fazla dayanamaz" diyor.

Eroğlu faktörü önemli

Deyim yerindeyse aslında UBP-HP hükümetinin olabilmesi için iç siyasetteki ustalığı ile bilinen Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun çalışmaları son derece önemli. Net olarak gözlemliyoruz ki olası bir UBP-HP koalisyonunun mimarı Sayın Eroğlu olacaktır.

Savaşan: "UBP güçleniyor ve birliğini pekiştiriyor"

Çalıştayın organizasyon komitesinde yer alan ve çalıştayın hayat bulmasında aktif rol oynayan dostum UBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan'ı arayarak çalıştayı değerlendirmesini istedim. O da beni kırmadı sağolsun.

Savaşan Çalıştay'da ortaya çıkacak sonuçların, UBP tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılacağından emin olduğunu dile getirerek, "UBP her geçen gün güçleniyor ve birlik beraberliğini pekiştiriyor" dedi.

Savaşan ile yaptığımız sohbette, günümüzde her alanda çok hızlı bir değişimin yaşandığını, siyasi partilerin de ayakta kalabilmesi ve gelişebilmesi için, değişimleri ve bunlardan dolayı meydana gelecek sonuçları önceden tahmin etmeleri, ortaya çıkacak fırsat ve tehditleri en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini anlattı bana.

Siyasi partilerin kaynakları ve hedefleri ile çevresel şartlar arasındaki uyumu sağlayan, güçlü bir vizyon oluşturan stratejik planlar olduğunu söyleyen Savaşan, "stratejik planlama yapan örgütlerin, yapmayan örgütlere nazaran geleceğe daha hazır oldukları, ani olaylar karşısında, önceden hazırlanan alternatif strateji planları sayesinde, daha hızlı ve etkin bir değişimi gerçekleştirdikleri bilinmektedir" dedi.

Stratejik plan geniş katılım gerektirir

"Stratejik planlama, örgütün bulunduğu nokta ile ulaşmayı istediği durum arasındaki yolu tarif eder" diyen Ahmet Savaşan, "partinin amaçlarını, hedeflerini ve bunlara ulaşmayı mümkün kılacak faaliyetleri belirlemesi son derece önemlidir. Stratejik planlar uzun vadeli ve geleceğe dönük bir bakış açısı taşır ve geniş katılım gerektirir" dedi.

Tatar belirleyici destek verdi

Ulusal Birlik Partisinin geçmişine saygı temelinde, çağdaş yaklaşımlarla 2021 yılına yönelik stratejik planının oluşturulmasına Genel Başkan Ersin Tatar'ın belirleyici ve samimi destek verdiğini anlatan Savaşan, "Siyasal Stratejiler ve Vizyon Çalıştayı"nın MYK ile PM'nin onayı, milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanlarının da katkıları ile hayat bulduğunu söyledi.

Çalıştayın binden fazla kişinin katılımı ile başladığını anlatan Savaşan, toplantıların 6 gün süreceğini ve çalıştay sonunda UBP'nin 2021 yılına yönelik stratejilerinin ve vizyonunun belirleneceğini söyledi.

Binlerce fikir tartışıldı

Yuvarlak masa toplantılarında katılımcıların binlerce fikir üretip tartıştığını ve ortaya üzerinde anlaşılan pek çok ortak fikir çıktığını dile getiren Savaşan, çalıştayın 2.-3.-4.-5. ve 6. günlerinde ise gerçekleştirilecek toplantılarla ilk gün ortaya konan görüşlerin temel alınarak, görevde bulunan seçilmişlerin katılımı ile bilimsel yöntemler kullanılarak UBP'nin 2021 vizyonunun ve stratejilerin belirlendiğini anlattı.

*****************

GÜNÜN SÖZÜ

Ben sensiz de yaşarım ama seninle bir başka yaşarım.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları