KIB-TEK'in yeni kazığı ve perde gerisi... Buyurun...

Yayın Tarihi: 20/03/19 07:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

KIB-TEK'in yeni kazığı ve perde gerisi… Buyurun…

KIB-TEK sözüm ona vatandaşın yararına olacak bir kampanya ile karşımızda. Artık tek tarife ya da artan tarife yerine üç tarife uygulanacak ve bu tarifeler 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. Bu kampanya ilgili sorulması gereken önemli sorularımız olacak. Ama ilk önce şu tarifelerin ne anlama geldiğini bir değerlendirelim, değerlendirelim de KIB-TEK yeni üçlü tarifelerle bize iyilik yapma yoluna mı gitti yoksa üstü örtülü bir kazık atma kampanyası mı başlattı bunun yorumunu artık sizler yapacaksınız.

Sabah 07.00-17.00 0,97 kuruş

Ben buna 0,97 kuruş diyemiyorum. Deyin ki 1 Lira. Sabah saat 7 ila 17 arasında kimler elektriği ne sıklıkla kullanıyor. Ağırlıklı olarak evlerden yola çıkacak olursak genelde emekli insanımız hariç bu saatlerde kimse evinde olmuyor. Saat sekizde bilemediniz 08.30'da herkes evinden çıkmış oluyor ve memurlar da dahil olmak üzere hemen hemen herkes evine 16.30-18.00 saatlerinde varmış oluyor. Yani evinizde sadece çalışan bir buzdolabı dışında harcayacağınız elektrik yok. Bu nedenle bu periyot evlerdeki kullanıcılar için pek bir anlam ifade etmiyor.

Öte yandan iş yerleri için hayli önemli bir gider. Tüm iş yerleri bu saat diliminde ağırlıklı olarak çalıştığı için 0,87 kuruştan elektrik kullanan tüm işyerlerine artık bu ücret 1 Liradan yansıyacak. Yani bir başka deyişle yeni uygulama ev sahiplerini kötü etkilemezken iş yeri sahiplerini tek kelimeyle çarpacak.

Akşam 17.00-22.00 1,30 Lira

İşte en önemli kesit de bu aralık da yatıyor. Hemen hemen ülkenin tamamı akşam saat 17.00'de bir şekilde evine varıyor ve dinlenme, yemek pişirme, yazdır kıştır klimasıdır, fırındır, tüm elektrikle çalışan aletlerin tam da bu aralık da devreye girmesi gerekiyor. Gelin görün ki bu saat dilimi hem ev sahiplerini hem de gündüz saatlerinde yüksek elektrikten nasibini alan işvereni kötü etkileyecek saat.

Vatandaşın evinde en fazla televizyon izlemesi gerekiyor. Bunun dışında çamaşır makinesidir, ütüdür, ısınmadır, soğumadır tüm aktivitelerin akşam beş ile gece on saatlerinde yapılması zaruriyken yapılmaması gerekiyor.

Peki bunu ülkenin kaçta kaçı başarabilecek? Siz sanıyor musunuz ki herkes ütü yapmak ya da çamaşır yıkamak için saatlerin 22.00 olmasını bekleyecek. Ya da herhangi bir elektrikli cihazı kullanmak için gece saatin 22.00 olmasını bekleyecek? Hiç sanmıyorum ben.

Herkesin kendi evinde bazı öncelikleri ve aciliyetleri vardır; işte bu saat diliminde deyim yerindeyse KIB-TEK'in bıçakları iki taraflı kesecek ve vatandaşa sağlam, şişmiş bir fatura gelmiş olacak.

Vatandaş belki ilk aybaşına ne geleceğini bilmediği için temkinli olmakla birlikte yine de rahat davranacak ancak ay sonu fatura geldiğinde herkes adım gibi eminim feveran edecek. Bu yazdıklarım umarım gerçekleşmez ama yaşayıp hep birlikte tecrübe edeceğiz.

Gece 22.00-07.00 0,65 kuruş

Evet gelelim işin en heyecanlı kısmına. İşte bütün sır perdesi bu aralık da yatıyor. Birçok fakir vatandaş elektrik faturalarında hüsranı yaşamamak için çamaşırını bu saatte yıkayacak belki ütüsünü bu saatlere denk getirmeye çalışacak. Yazının başında da ifade ettiğim gibi, bu durum her ne kadar mümkün olabilecekse…

Peki Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami'ye sormak lazım keza KIB-TEK'e de sormak lazım; 0,65 kuruştan oldukça uzun bir saat diliminde elektrik satmak Devleti kurtarıyor mu?

Yani bir başka şekilde soracak olursak hani KIB-TEK'in girdileri yüksekken, 290 milyon Lira bankalara borcu varken, yeni yapılan sözleşme ile çalışanlara zam yapılmışken, devletin kasası dardayken Hükümetiniz nasıl oldu da yaklaşık olarak tam dokuz saat 0,65 kuruştan halka elektrik satmaya razı oldu?

Yoksa ne olmasa herkes gece saat 12'den sonra yatıp uyuyacağı için bir elektrik gideri de olmayacak mı?

Ya da bir başka şekilde soralım; vatandaş ne olmasa uyuyacağı için elektrik de kullanamayacak bu nedenle ucuz kilovat giderini gece yarısından sonraya mı koydunuz? Hani ne olmasa zaten elektrik kullanmayacaklar mademki kullanmıyorlar ucuzdan kullanmasınlar mantığı mı yatıyor burada?

Bu soruların cevabı eğer evetse tebrikler; hükümet halkını tek kelimeyle enayi yerine koyuyor.

Bu açıkgözlülük niye?

Ama iş burada bitmiyor. 0,65 kuruşu konuşmamız lazım. Neden 0,65 kuruş? Sevgili dostlar, dün YDP Genel Başkanı Prof.Dr Erhan Arıklı ile bir sohbet yaptık ve "ayrıntıyı kaçırma" diyerek söze başladı ve işin en önemli kısmını anlattı.

Arıklı "KIB-TEK gerek kendi ürettiği gerekse Aksa'dan aldığı elektriğin Devlete maliyeti 0,54 kuruş. Nasıl olurda KIB-TEK kampanya diye yola çıktığı yeni elektrik tarifelerinde 1,30'lara varan bir kar farkıyla halkına bu kadar pahalı elektrik satmayı göze alabiliyor, neyin peşindeler ve ne yapmaya çalışıyorlar. Bu kadar aşırı farkla halkın cebindeki parayı almaya çalışmanın maksadı de ?"

Evet dostlar; ülke genelinde üretilen elektriğin maliyete Hükümete 10 cent, bu da en maksimum rakam. Yani Türk Lirası karşılığı yaklaşık olarak 0,54 kuruş ama gelin görün ki KIB-TEK 1 Nisan'dan itibaren uygulamaya başlayacağı yeni tarifeyle sadece gece 22.00-07.00 saatleri arasında yani vatandaşın uyuduğu saatlerde vatandaşına acıyor ve aslında tüm gün satması gereken ve makul bir kar olan 0,65 kuruştan bu elektriği pazarlayacak.

Bunun dışındaki saatlerde tek kelimeyle KIB-TEK vatandaşı kazıklayacak hem de ne biçim bir kazık, akıllara zarar.

Bakınız; elektriğin KIB-TEK'e maliyeti 0,54 kuruş ama günün ağırlıklı bölümünde KIB-TEK bu maliyetin neredeyse iki katı bir oranla vatandaşa satacak, akşam saat 17.00'den sonra ise saat 22.00'ye kadar % 125 karla bu elektriği satacak.

Peki şimdi sormak lazım gerek KIB-TEK yönetimine gerekse Bakan Nami'ye; bu kadar düşük rakamlarla mal ettiğiniz elektriği bu kadar fahiş fiyattan satacak olmanız ayıp kaçmıyor mu?

Halka gördüğünüz reva bu mu Allah aşkına?

İnsanımız ekonomik olarak son derece kötü bir dönemden geçerken bu denli fahiş elektrik fiyatı uygulamayı bir de cazipmiş gibi pazarlamak Erhürman Hükümetine yakışıyor mu?

Sanırım bu kazık fiyatlarla KIB-TEK'in borçlarını kapatmak ya da yeni jeneratörleri almayı planlıyor Hükümet. Yani KIB-TEK'in başarısızlıklarını ve Hükümetin eksiklerini yine halkın cebinden çıkaracaksınız.

Bunun başka izahatı var mı?

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Ankara'nın yolları taştan sen çıkardın beni baştan

ANONİM

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları