UBP'li vekiller bakanlık da beğenmez

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.67

7.85

$

6.87

A- A A+

UBP'li vekiller bakanlık da beğenmez

Yani bizim memleketin siyaseti çok merak ediyorum başka hangi ülkede vardır. Ya da şöyle sormak mı lazım; tüm orta doğu kültürlerinde siyaset böyle midir? Sanırım bu ikinci yazdığım olsa gerek. Sırayla gidelim; son birkaç gündür ilgimi çeken ve beni güldüren gelişmeler yaşanıyor.UBP'nin vekillerine çatmadan edemeyeceğim, tabii tüm vekillerine değil elbette ki.

Bakanlık kaygısı olan var, bakanlık koltuğunu içten içe isteyip de sesini çıkarmayan da var. Tabii UBP'nin bazı vekilleri, Aytaç Çaluda ve Hüseyin Özgürgün üzerinden kazan kaldırıyorlar.

Taş haliyle Halkın Partisi'ne atılıyor; "bize şartlı gelmeyin kabul etmeyiz". Yahu hangi UBP'li vekile kaldı kabul etmek ya da etmemek. İsimleri geçen vekillerin sesi çıkmıyor ama zerre kadar bu iki vekili haz etmeyenlerin sesi çıkıyor.

Hocam bu hükümetin nikahı çoktan kıyıldı bitti. Hala döblek çalıyor bazıları. Yani açık açık isim yazıp devlete yüz binlerce kredi takmış deniz kenarı villalarda oturanların isimlerini ve bu malları nasıl aldıklarını yazayım diyorum sonra hade biraz daha bekleyim diyorum. Çekinmem rezil ederim bazılarını bakın açık söylüyorum.

UBP'de bakanlık kavgaları erken başladı

Yahu bu halk değer vermiş ya da hasbel kader vekil olmuş olanlar var UBP içinde. Bu vekil arkadaşlar vekil olabildiklerine şükretmiyorlar ki bazılarının işi vekillikten geçinmektir başka bir yerden maaşları yoktur; bana şu bakanlığı vermesinler de görürler bakalım güven oyu alabilir mi bu hükümet?

"Bana filanca bakanlığı vereceklermiş hayır ben kaymağı daha büyük bakanlık istiyorum ya onu verirler ya da güven oyu almaz bu hükümet"…

Bakınız aynen bu yazdığım gibidir UBP içindeki durum. Daha hükümet kurulmadı, daha heyetler biraraya gelmedi.

Gentlemanagreement derler İngilizce de,prensipte UBP ile HP'nin anlaştığı doğrudur ama daha hiçbirşey kesinleşmediği gibi hükümet de kurulmadı; nedir bu UBP'li vekillerin durumu böyle ?!

Vallahi Ersin Başkanın işi zor peşinen söyleyim. Bilmem hangi vekil demir çiğnermiş, belki dişleri kırılır diye dalga geçiyorum ben de. Günlerdir aynı hikaye ile başlıyoruz güne.

Ne makam merakıdır bu böyle. Merakla bekliyorum bakalım hangi UBP'li vekiller ayak sürüyecek. Bakalım göreceğiz hangisi bal kaymak, bütçesi geniş bir bakanlık hevesinde ve neden ayak sürüyor, hep birlikte göreceğiz.

Özgürgün ve Çaluda haklıdır...Hem de sonuna kadar

UBP Eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ü doğru anlamak lazım. Özgürgün ve Çaluda, HP konusundaki tepkilerinde haklıdırlar. Hele hele Özgürgün sonuna kadar haklıdır; çünkü Özersay, Eroğlu ile birlikte kendisiyle uğraşmıştır. UBP kurultayında bile tam bir Eroğlu-Özersay işbirliği olmuştur. Bu nedenle Özgürgün'ün, UBP-HP koalisyonuna destek vermemesi son derece anlaşılırdır ama kurultayda Özgürgün kaybetsin diye çalışanlar şimdi Özgürgün'e sahip çıkıyor bunu da anlamak güçtür; ya da bir bakanlık verin da bozmayım bu huzurudur bunun karşılığı.

Ee ayıp yahu gerçekten ayıp. Yani bazı UBP'li vekiller bakan olup mal varlığını mı artırmak derdindedir, nedir anlamadım. Eğer amaç ülkeye hizmet etmekse çöpçülük bakanlığı bile olsa bir milletvekili alır başının üstüne koyar halkına hizmet eder.

Bunu tüm UBP'li vekiller için söylemiyorum ama -5-6 tanesi var ki sormayın bakanlık beğenmez, demir çiğner, protesto eder.

Dediğim gibi sabırsızlıkla bekliyorum bazı vekilleri. Mal varlıklarını gündeme getirip Halkın Partisi'ne soruşturma açılması için elimden gelen tüm baskıyı kurarım, UBP konusunda.

Allah aşkına herkes kendine gelsin. Memleket ekonomik anlamda gerçekten çok kötü durumda ve ivedi olarak Türkiye ile iyi ilişkiler kuracak bir hükümete ihtiyaç var.

Kurulsun nasıl bir hükümet kurulacaksa ve sosyal refahı artıracak işler yapsın, tabii işte günlerdir bunun dedikodusu yapılıyor, bakanlık almayacak UBP'li bazı vekillerin Tatar'a iş yaptırmayacağı konuşuluyor.

Öyle senaryolar geziyor ki ortada aklınız durur. Ama ne senaryolar, kulak verseniz dersiniz ki aman Tanrım hayatta bu hükümet kurulmaz. Peki kim yayıyor bunları ? ! İşte o bakanlık alamayacak UBP'li vekiller.

Örneğin Sunat Atun, Resmiye Canaltay, Ersan Saner, Ünal Üstel, Faiz Sucuoğlu, Olgun Amcaoğlu; bu isimler pırıl pırıl isimler ve iş yapacak insanlar, umarım hükümette yer alırlar, belki de bir kısmı yer almayacak ama umarım alırlar. Hiç duydunuz mu bu insanların ağzından bir şikayet, şahsen ben duymadım, duyamazsınız da eminim şu an aklıma gelmeyen başka UBP'li vekiller de vardır iş yapacak olan ama parti içidengeler bazılarını bakan yapacak bazılarını yapmayacak ve göreceksiniz edeplerinden ödün vermeyecekler. Ama başka bazı vekil arkadaşlar kurt gibi bekliyor kargaşa çıkarmak için o da ayrı konu.

Hatırlayın vakti zamanında Özgürgün erken seçime bu nedenle gitmişti. Evet asıl neden buydu; o kadar birçok tehdit ve talep vardı bazı bakan ve vekillerde şaşarsınız; Özgürgün de dayanamadı ve erken seçime gitti. Aynı senaryo tekrarlanmaz umarım.

Sonuç olarak Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Akıncı hükümeti kurma görevini öyle tahmin ediyorum ki verecek ve bu süreç başlayacak. Tatar'ı kendinden emin görüyorum, tabii UBP'nin de Çarşamba günü parti meclisi var.

Öyle tahmin ediyorum ki süreç sağlıklı bir şekilde çalışacak ve kısa zamanda sonuçlanacak. Umarım yeni hükümet başarılı olur ve ekonomik iyileşme hızla başlar. Umarım Tatar'ı bazı aç gözlüler artık rahat bırakır.

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Sen bana bakma ben baktığın yerde olurum

CEMAL SÜREYA

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.