Ben da isterim Bakan olayım

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.55

$

6.82

A- A A+

Ben da isterim Bakan olayım

Şu hükümet meselesiyle ilgili biraz bunalmaya başladık dersek mübalağa etmiş olmayız sanırım. Özellikle UBP Kabinesinin nasıl şekilleneceği noktasında herkesin bir listesi var Maşallah. Herkes kendince bir spor loto uydurmuş. Açık konuşalım; ben listemi pazartesi günü açıklayacağım dedim, bunun iki sebebi var. Birincisi kabine içi dengelere zarar vermemek. Çünkü yüksek okuyucu kitlesine sahip olduğum için bazı vekiller sıkıntıya girmekten endişe ediyor. Ricalar var ellemiyorum şimdilik. İkincisi de kabinede gerçekten değişiklikler yaşanıyor. Özellikle kritik bakanlıklar yer değiştiriyor.

Daha açık konuşmak gerekirse Pazar gecesi bana son liste ulaşacak ve bu liste yüzde yüz olmasa da en kesin liste olacak.

Bir liste yüzde yüz doğrudur dersek ille ki yanılırız çünkü her ne kadar UBP Genel Başkanı Tatar'ın yapmış olduğu tüm konuşmaların önemli kısımları kulağımıza gelse de aklının içini okuma şansımız yok haliyle.

Kaldı ki bir genel başkanın da iradesine saygı göstermek lazım.

Bakanlık ısrarı yakışmıyor

Geçtiğimiz gün bir yazı kaleme aldım. UBP içinde hem bakanlık beğenmeyen bir kitle var hem de bakan olmayı ciddi bir ısrarla isteyenler var. Her iki grubun da durumu son derece yakışıksız.

Örneğin iskele Bölgesi. Evet O bölgede Nazım Çavuşoğlu şu an ağır basıyor, bu bir gerçek ama aynı zamanda Önder Sennaroğlu'nun da bakan olma ihtimali var.

Dün akşam marketten çıkarken biletçi bana seslendi "haberin var mı Sennaroğlu bakan olmazsa Demokrat Parti'ye kaçacakmış"…

Ee şimdi Önder Bey saygın ve ağırlığı olan bir abimiz, kendini Lefkoşa'da bir biletçinin diline düşürmemeli.

Belediye Başkanı olan ve bana abi diye hitap eden Ahmet kardeşim de sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmeli.

Sennaroğlu ailesinin makam meraklısı olduğu algısını yaratmamalı. Bu tarz yaklaşımlar bölgede ağırlığı olan ve hepimizin gerçekten sevdiği Sennaroğlu ailesine zarar verir.

Siyaset gündelik yapılmamalı. Var sayalım ki Önder Bey bakan olmadı ne olacak dünyanın sonu mu?

Bugün bakan olmaz birkaç sene sonra bakan olur. Hali hazırda CTP'ye gidip gelmişliği var bu her fırsatta dillendiriliyor. Gerek yok böyle şeylere, onu demek istiyorum.

Sonra Yasemin Hanım, UBP İskele Milletvekili olan genç bir vekilimiz. Bakan olmak istediği haberini Ersin Tatar'a dahi ilettiğini duydum. Bilmiyorum ne kadar doğru ama doğruysa son derece yanlış yapmış.

Makam alınmaz, verilir dostlar.

Kaldı ki Yasemin Hanım daha çok yeni ve ilk vekillik dönemi, bakanlık hırsı olmamalı. Bakan olmadan da hizmet edilebilir bu ülkeye.

Yasemin Hanımı tanımam, eminim çok değerli biridir ama imajı bu bakanlık tartışmaları içinde ciddi anlamda zedeleniyor. Hiç gerek yok.

Ersin başkan nasıl bir kabine kurarsa kursun herkese düşen saygı duyup yoluna devam etmektir.

Haa ilerde kurultayında aleyhine döner dönmez orasını da Ersin başkan tartıp dökecek, O ayrı konu.

Hükümet bir an önce kurulmalı

Bir güvenilir kaynağım bana, HP Genel Başkanı Özersay'ın Tatar'a "acele etmeyelim, hükümeti Türkiye kurdurdu demesinler sen birkaç tur daha at" dediğini duydum. Hal böyle olunca da bu hükümet kurulmayacak algısı yayılmaya başlandı.

Bu hükümet kurulmaz ve erken seçim olursa, hele hele bu kadar ekonomik kriz içinde, bunun hesabını Özersay veremez bunu da net olarak söylemek lazım.

Oktay geliyor

Birkaç hafta önce Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu geldi ve hemen akabinde Özersay istifasını açıkladı, bugün de Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay geliyor, herhalde Salı gününe kurulur diye düşünüyorum.

Anlamadım gitti. Ankara Özersay'ı hükümete sokana kadar sanki de iki haftada bir ülkeye ziyaret düzenlemesi mi lazım.

Elbette ki öyle değildir biraz da şaka yapıyorum ama artık kurun şu hükümeti ve Ankara ile ilişkilerimizi tamir edin.

Bu ülkenin Ankara'ya ihtiyacı var.

**************

Üstel: "Önümüzde üç ihtimal var"

Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili Ünal Üstel, önceki gece konuğumdu güzel bir sohbet yaptık. Haliyle genel durumu sordum. Üstel "erken seçime gitmenin kolay olduğunu ancak ülkenin büyük sıkıntılar içinde bulunduğunu ve ülkeyi hükümetsiz bırakmak istemediklerini kaydetti. Fazla bir alternatifin olmadığına dikkat çeken Ünal Bey , 3 ihtimalin yer aldığını, bunların da UBP- CTP koalisyonu, UBP-HP koalisyonu ya da erken seçim olduğunu kaydetti."Erken seçime gitmek ve karar almak çok kolaydır.,.Böyle bir ortamda ülkeyi, hükümeti boş bırakmak hoş değil" ifadesine de yer verdi.

***********

Günün Sözü

Yağmur eğer şiddetliyse su çatıdan sızacak yeri bulur.

Viking atasözü

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.