Taçoy bakanlık istemiş hâlbuki...

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Taçoy bakanlık istemiş hâlbuki...

UBP Genel Sekreteri ve Ekonomi-Enerji Bakanı Hasan Taçoy siyasette eşine benzerine rastlanmayan bir açıklamayla yarın ya da Cuma günü Güvenoyu alması beklenen UBP-HP hükümetini adeta provoke etti.

Taçoy'un bakan olması vesilesiyle UBP Genel Sekreterliğinden istifa etmesi gerekiyordu ancak Taçoy, bu görevi bırakmak istemediğini ve Genel Sekreterlik makamına bağlılığı olduğunu ifade eden bir açıklama yaptı.

UBP içinde hayli rahatsızlık yaratan bu açıklama gözleri UBP Genel Başkanı-Başbakan Tatar'a çevirdi. Yazıya devam etmeden siz okurlarımıza ilk önce Taçoy'un açıklamasını aktaralım sonra da perde gerisinde yaşananlara geçelim.

"UBP Genel Sekreteri ile Ekonomi ve Enerji Bakanı olan Hasan Taçoy, Başbakan Ersin Tatar'a bakanlık talebinde bulunmadığını ve bakan olmanın kendisi için uğrunda ölünecek bir sevda olmadığını söyledi… Taçoy "Genel başkanıma yapmak istediğim görevin Genel Sekreterlik olduğunu belirttim. Eğer bakan veya Genel Sekreterlik arasında seçim yapılacaksa ben Genel Sekreterlik yapmayı tercih ederim. Bu konuyu genel başkan ile yine oturup konuşacağız"

http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n286446-tacoy-bakanlik-benim-icin-ugrunda-olecegim-bir-sevda-degil-2

Taçoy ilk başta bakanlık istemedi

Bakan Taçoy'un Kıbrıs Genç TV'deki programda yaptığı açıklamanın bir kısmını sizlerle paylaştım. Şimdi gelelim işin perde gerisine. Bildiğiniz gibi Başbakan Tatar kabineyi geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Akıncı'ya sundu. Ancak bir gece öncesinde yani Salı gecesi Başbakan Tatar için oldukça uzun bir geceydi ve kabine de çok değişiklikler yapıldı.

Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, geçtiğimiz Salı gecesinden birkaç hafta öncesine kadar Taçoy'un herhangi bir bakanlık beklentisi yoktu. Amacı Genel Sekreter olarak kalıp parti örgütlerine hakimiyetini devam ettirmekti. Bir ara bakanlık ister gibi olduysa da sonrasında bundan vazgeçti. İddiaya göre Taçoy, Genel Sekreter kalıp parti içi hakimiyetini devam ettirecek ve ilk kurultayda Ersin Tatar'ın karşısına çıkacaktı. Planı bu yöndeydi. Bana anlatılan bu.

Salı geceki Tatar-Taçoy görüşmesi

Gelelim Salı gecesine. Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kızı Resmiye Canaltay'ın kabinede sağlam olan yeri bildiğiniz gibi Turizm Bakanlığı koltuğuydu. Sürpriz bir şekilde kabineden çıkarıldıktan sonra ki bu durum yine iddiaya göre Sayın Eroğlu'na Hasan Taçoy tarafından bildirilmiş; Resmiye Hanım kabineden çıkarılınca Taçoy bir anda bakan olmaya karar verdi.

Sonrasında ise yaşananlar son derece ilginç

İddiaya göre Taçoy bazı yerlerle de görüştükten sonra, Lefkoşa Ebubekir Camisi karşısındaki cafede Başkan Tatar ile bir araya gelmiş ve bakan olmak istediğini Tatar'a aktarmış. Koşullar da oluştuğu için diyelim altını çok kurcalamadan Tatar tarafından Ekonomi ve Enerji Bakanlığına getirilmiş.

Hatta kaynağım bana Taçoy'un bakan yapılabilmesi için Başbakan Tatar kabine listesinde hayli değişiklikler yapmak durumunda kalmış.

Verilen bu bilginin doğruluğunu da şuradan anlıyorum; örneğin Turizm Bakanı Ünal Üstel'in, Turizm Bakanlığı Salı gecesi saat 23.00 civarı kesinleşmişti. Öyle anlıyorum ki bana anlatılanlarda bir doğruluk payı var.

Hani iddia diyoruz çünkü çıkıp ya Taçoy ya Sn Başbakan bunu net olarak ortaya koymadığı sürece iddia olarak kalacaktır ama yalanlanmadığı sürece de doğru kabul edeceğim haliyle.

Eroğlu ailesinden Taçoy'a tepki

Taçoy'un ben bakanlık istemem Genel Sekreterlik'ten memnunum açıklamasının perde gerisi ise yine iddiaya göre Eroğlu ailesinin Hasan Taçoy'a yönelik sert tepkisine dayanıyor.

Bir bilgiye göre Eroğlu ailesi Resmiye hanımın bakan yapılmamasından ziyade Eroğlu ailesine tam sadakatiyle bilinen Taçoy'un nasıl olur da kendisine verilen bakanlık görevini Resmiye Hanım bakanlık almamışken kabul etmiş olmasından kaynaklanıyor.

İşte bu sert tepkilerden ötürü Hükümet tam da bu birkaç gün içerisinde güvenoyu alacakken "ben bakanlık istemem Genel Sekreterlik'ten memnunum, bunu başkanla bir daha oturup konuşacağım" dedi.

Anlaşılan tepkiler o kadar sert ki Taçoy bakanlığı geri verme noktasına gelmiş durumda. Hükümet daha henüz kurulmuşken bakanlığını geri vermek isteyen bir milletvekilinin asıl gerekçesi başka nasıl izah edilebilir onu da anlamak güç doğrusu.

Düşünün ki UBP milletvekilleri arasında bakanlık alma yarışı bir taraftan süredursun, bakanlık alamayan vekiller darılıp meclise dahi gitmemezlik yapsın ama Taçoy aldığı bakanlığı geri vermek istesin; üstelik bir de "ben bakanlık istemediğimi Genel Başkana söyledim ve bakan olduğumu da açıklandıktan sonra öğrendim" desin.

Kaynaklarım bana Taçoy'un Salı gecesi bakanlık isteğini Tatar'a ilettiğini ve gerekli şartlar oluştuğu içinde kendisine bakanlık verildiğini söylüyor.

Artık hangisi doğru siz karar verin…

Kabine değişikliği olur mu?

Tabii bu saatten sonra Başbakan Tatar, Taçoy'u görevinden alıp başka bir vekili bakan olarak atar mı bilemeyiz. Şahsen ben başbakan olsam beş dakika tereddüt etmem yaparım. Zira Taçoy'un bu açıklamasının ardından herkesin cephesinin de belli olmasında yarar var. Belli oldu ki Eroğlu ile Taçoy, Tatar'a karşı bir cephe açacak. Bunları konuşmak için her ne kadar erken de olsa ilk bakışta toplumda oluşan algı bu yöndedir.

*************

Günün Sözü

Ve… Bir gün herkes anlar, sevdiğinin kıymetini… Ama gidince, ama bitince, ama ölünce… Kısaca; iş işten geçince!

Edip Cansever

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.